adaptálódófórum – élménybeszámoló

A minap pénteken és szombaton volt egy adaptálódófórum, amelyről előzetesen én is kaptam értesítést Gelencsér Andrástól (cecch! mert nekem ő csak így ír rendszeresen… valójában egy előadásra hívtam a Mensába és azóta a címlistájában szerepelhetek).

Az első World Adaptation Forumról előzetesen nem sok mindent lehetett tudni. A honlapján fent volt, hogy mi lesz a program, kik adnak majd elő, de én olyan vagyok, hogy az ilyen tömegrendezvény dolgokat nem szeretem, így csak átsiklottam a kiíráson. Láttam, hogy jön Jem Bendell, a Mélyadaptáció szerzője. Őróla először csak 1,5 éve hallottam, az egyik ’mindmeghaltok’ előadásom végén említették nekem, hogy hasonló dolgokról írt a fószer, mint amikről én adtam elő. Aztán láttam, hogy érkezik egy erő- és energiaforrásokkal foglalkozó kutató Finniából és beugrott, hogy na igen, őt meg valószínűleg Gelencsér hívta el, mert szokása rá hivatkozni. Természetesen a panelbeszélgetésekben részt vesz majd Gelencsér ’Apokalipszislovasa’ András is, illetve még páran mások, akik közül még Gyurkó Szilvia neve rémlett valahonnan, de az agyamnak nem az ökostressz szektorából, így nem töltött be időben a profilja.

Nem járok konferenciákra, inkább olvasás és írás útján kommunikálok, gyűjtök információkat, kerülendő a felesleges lötyit és a barátkozós pacsiskodást. Bár a szervezők a vasbeton janicsárképzőn (Közszolga Egyetemen) találtak helyszínt, de úgy voltam vele, hogy ez valahogyan mégis jó lesz. Talán lesznek érdekes előadások, korrekt, egész napos programmal, és pár előadóra tényleg kíváncsi voltam. Még a „költségtérítéses ebéd az egyetem menzáján” tétel is kedvet csinált, mert valamiért vonzódom a menZákhoz (ha-ha, nem vicces!), szeretek üzemi étkezdékben kajálni. Jéghideg, narancssárga és fehér habaráspöttyös vadas a hidegre keményedett főtthúson, vizessé főzött makaróniágyon, ez számomra maga a szülinapi ebéd kb.

Teljesen nagyonreggel, 7:30-kor kimentem az állomásra (általában 8:30-tól 20:00-ig ténykedek, szóval nemkicsit mosottan). Ott és a vonaton nekiláttam rákészülni az eseményre és elolvasni Jem Bendell frissen magyarul megjelent 2023-as könyvének szerzői bemutatását. Ezt a recenziót és magát az egész könyvet még előző este töltöttem le és fordítottam át DeepL-lel és egy gombnyomással magyarra. 2 perc alatt készen voltak a szövegek, és még a könyvbemutatós tetuba videók lerántását is elintéztem. (Ennek lesz később jelentősége.) Mire beértem a Nyugatiba elolvastam az ismertetést, onnan tovább metró, stb. Pikk-pakk beléptetődtem, a – nekem – római rabszolgabilétára hasonlító nyaktáblát rituálisan átvételeztem, Jem új könyvéből egy példány ajándékba megvásárlását elintéztem, aztán irány az előadó, elhelyezkedtem korunk egyik heroinadagján *******.

és lőn a show!

Ahogy indult a révülés, helyből 3 dologra lettem figyelmes az előadóban. Az első, hogy sehol nem láttam ökológusokat vagy a téma eltés űzőit. Ez azért lepett meg, mert az előtérben ott volt a l’Harmattan kiadó standja, azé a kiadóé, amelyik megjelenteti az ELTÉn használatos ökotankönyveket. Erről a standról szórták az új Jem kötetet, és bár mellette ott voltak a Lányi írások és egyéb szakkönyvek, de élőben senki nem volt jelen abból a körből. A második furcsaság a megjelentek összetétele volt. Körbe lehetett volna rajzolni, hogy kit konkrétan ki hívott meg a fórumra. Kik Gelencsér ismerősei, kik a magyar médiából Stupf-Bíró Balázs haverjai, kik, akik megfigyelőként jöttek (például egykori Védegyletesek, krisnás küldött, Litkai Gergely, szerénységem). Nem tűnt úgy, hogy ez egy konferencia vagy fórum vagy bármi ilyesmi lenne. És a harmadik dolog, a tapintható green fesön volt: még az előadás előtt mertem elővenni az erősen vizezett, címkétlenített, 2 literes pennykólámat, merthogy szomjas lettem. Nem is szisszent az üveg, de azonnal egy tömeg kezdett el meredni rám, mivelhogy a delfingyilkos PET-ből iszom a ráadásul nem vizet. Hát ezt így hogy? Hiszen itt mindenki zöld! DEEPzöld! Hozzá kell tennem, hogy mindez fordítva nekem is feltűnt: alig voltak páran, akik nem formatervezett trébelt réz vagy egyediesített dizájnkulacsokból itták volna a vizet. Ugyanők persze ebéd után hozták a 0,5-ös üccsijeiket és topdzsojaikat, és a legnagyobb természetességgel tették a kulacsaik mellé, de itt még reggel volt.

alusisakos kispajtással, amint még reménykedünk, hogy a 2. félidő változást hoz…

Megkezdte prezentálni a programot Stumpf-Bíró Balázs. Róla azt érdemes tudni, hogy ’kihalásszakértő’, de nem a paleontológiai vagy járványügyes alapokon, hanem azért, mert olvasta 2019 környékén a Mélyadaptációt. Előtte egészségügyi marketinges, piáros volt a Carlow Dental Center-ben, Írországban. Azóta viszont rárepült a témára – ebben vastagon közrejátszottak a 2020-as, 2020 1.0-ás és a 2020 2.0-ás évek történései. Visszaköltözött magyarba és ő vált a Deep Adaptation Hungary atyaúristenévé. Ő „a legnagyobb létszámú adaptációs ország-csoport” valakije, a Cassandra Program (deep adaptation 2.0) igazgatója. Rendszeresen járja végig a média erre fogékony részét, hogy magyarázza azt, amit a Deep Adaptation fórumából éppen összeolvasott. Aztán őt követően köszöntőzött a janicsárfőnök, de teljesen mindegy, mit mondott, mert láthatóan fogalma sem volt a főtémáról. Lelkesen örült, mert hálát adhatott a kormánynak, hogy az egyetem milyen jól dolgozik és előrelátó a fenntarthatóságban. Kicsit úgy tűnt, mintha a fenntarthatóságot fenntartóiságként értené félre és ezért nyomja a nagyívű alvázmosást. Aztán jött a társegyetem, a Pázmány köszöntője. Szalasztottjuk azt tartotta lényegesnek megemlíteni, hogy voltaképp ők is nagyon előrelátóak, és a fórum témájában teljesen otthon vannak, hiszen nekik van TEREMTÉSVÉDELMI KUTATÓINTÉZETÜK. Ha nem lett volna mögötte egy plakát ugyanezzel a felirattal, nem hittem volna a fülemnek. Demesszirevagy-te-szerencsétlen! – sóhajtottam fel magamban, de nem lett jobb utána sem.

aztán jött a Bendell

Jem Bendell – aki a fő stárelőadó – nemcsak az első napon beszélt, hanem a második napira is be volt iktatva. Egész pontosan az első napon egy 20 perces köszöntőt mondott, míg a másodikon tartott egy hosszabb előadást, majd azután valamilyen workshop jött, egy ebédszünet és egy jeembori. Na, az első napi 20 perces beszéd pont az volt, amit 15 perc alatt a vonaton elolvastam. Könyvrecenzió a szerzőtől, ’egy kicsit magamról’ dúsításokkal, allűrködés a vendéglátó országgal. Viszont akadt egy olyan szála a sztorinak, amelytől elindult bennem a dohogás.

Bendell sok helyen említi azt (és sokan pont ezért a húzásáért kedvelik), hogy anno, amikor a fenntartható fejlődés professzoraként gondolt egyet és utánanézett az aktuális számoknak, akkor annyira komolyan vette a helyzetet (pánik), hogy nemcsakhogy megírta a Mélyadaptációt, de egyben otthagyta a pályáját is. Méghozzá azért, mert kimondta, hogy a fenntarthatósági ágazatnak/tudományterületnek vajmi kevés értelme van a valódi történések fényében. (Kb mintha a merülő Titanic újrafestését terveznék… és tényleg: zöldre!) Ráeszmélt, hogy azonnali és gyors változás kell és ezt hitelessé tette, hogy ő maga ezt meg is lépte. Mindig kitér arra, hogy Angliában nagyon drága az élet és olyan nehéz és komplex a megélhetés még akár a jobb módban is – mint, amilyen az ő egyetemi professzori egzisztenciája volt –, hogy ott nem lehet új életet kezdeni. Ezért  eladta mindenét és odébbköltözött, ahol az új életet és egy permakultúrás ökofarmot hozott létre.

Most viszont elmondott egy másik történetet is. Amikor éppen ezt az egzisztenciafeladós vívódást élte, egy fenntarthatósági konferencián összeismerkedett egy nővel. Beszédbe elegyedtek és kérdezték egymást munkájukról. A nő Bulgáriából érkezett és elmondta, hogy azt tervezi, még egy évet pénzt keres, aztán hazamegy és visszagyűjtési, újrahasznosítási céget alapít otthonában. Jem szintén elmondta éppen min melózik és ismertette az Adaptáció főbb megállapításait, mire a nő elképedt. Mint a közönség megtudhatta, a nő azóta a Deep Adaptation szervezetének egyik fő adminisztrátora lett. És Jem azért tartotta fontosnak megemlíteni ezt a példát, mert szerette volna érzékeltetni, hogy mennyire meg tudnak változni az emberek az Adaptációtól, hogy nyitni tudnak új világok felé, és képesek átértelmezni életüket. Merthiszen a nő utána elment Guatemalába, hogy sámánnak tanuljon, sőt azóta már végzett sámán. És ez milyen jó.

Ott ültem, teljesen lefagyva. Bolgár sámán, aki gvatemalai herbált nyom a keleteurópai realityben? Ittam még egy kicsi vizeskólát, de most már szándékosan látványos kereteim között.

Folytatódott a meglepődés. Jem tovább akarta ragozni ezt a ’sokkolódástól a világra nyitás’ koncepciót, és elmesélt egy másik kis színest, miszerint a kofi lezárás őket éppen a Balin érte. BALIN. Újabb lefagyás részemről. Balin? Jó, angol, meg minden, biztos ez valami előre felépített humor és szójáték a magyaroknak, hogy ki tudja ejteni, hogy Bali, merthogy a BA-LA-TO-NON volt. Itt. Hiszen azt még érteném, hogy éppen egy permafarm kialakításának elején (ráadásul annak 2. évében) az ökogyászba betraumatizálódva, bőven lenne min dolgozni, de lehet, hogy mégis pihenni jött a tóhoz… márciusban. De nem, Balinézia volt az a Bali. Merthát átugrottak oda az indonéziai farmjáról. JAAAAAA! Hát ez nem annyira ismert a tágabb körben. Szóval Jem felszámolta angol életét és egészen Indonéziáig utazott, hogy ökofarmot hozzon létre (trópusi biotópon). Nem ám átjött például a magyar ugarra, vett 3 hektárt belőle, hogy oda tarhonyafákat és varázsbabot ültessen. Nem! Indonéziáig nem volt megfelelő élettér. De ugyanakkor az is igaz, hogy mindez az angoloknak régi heppje. Mennek, megtetszik valami fülledt hely és kérés nélkül beköltöznek, megvesznek, átalakítanak, úrasat játszanak.

Ilyetén duzzogásomat félbeszakította egy újabb csodás gondolat! Ott Balin eszébe jutott, hogy ő amúgy régóta szeretett volna zenélni és tud is valamennyire gitározni (szerintem amúgy „valamennyire” mindenki tud), és elkezdett ott vernyákolni, aztán mások mellétársultak és most már van együttese és a szpotiflájon meg lehet hallg… na jó, hát ez nem igaz! – sokkolódtam magamban. Voltam már hippi találkozón, de az mélyebb volt, pedig ott is lebegett mindenki. De egy kihalás-világvége-mindmeghalunk világfórumon tényleg ez lesz a csapásirány, hogy kezdjünk el gitározni? Vagy a tegnapi vendéglátói pacal a kisüstivel ennyire leterhelte? Hirtelen értelmet nyert a második napi jeembori erőltetett szóvicc jellege: az egy kétórás gitárkoncert lesz.

nem jól van ez így Mónika!

Bár én nem vagyok szügyig belemerülve a Mélyadaptáció életérzésbe, de az a gyanúm, hogy már nem is leszek. Merthogy annyira marketingszagú és üres lett ez a világfórum, hogy teljesen hiteltelenítette Jem – és rajongótábora – önmagát. Mert például felszólalt Gyurkó Szilvia, aki gyermekvédelmi jogász és szakértő, és ő kb a családon belüli erőszakról, a gyermekek traumatizálódásáról és hasonlókról adott elő. Ami jó lett volna valami pszichofesztiválon, de egy civilizációs összeomlás tengelyére felépített témában a gyermekeket érő családon belüli feszültségek eléggé a megoldandó dolgok listájának töklegalját jelentik. Vagy például a nyersanyagkimerülés témájú panelbeszélgetésen a pázmányos szalasztott teljesen oda nem illő, pápai és latin idézeteket dobott be hozzáértés gyanánt, megfagyasztva a körülötte ülő vegyészeket. A pázmányos előadás eleve olyan volt, mintha egy kdMp-s ministránstábor nyitányát hallgathattuk volna… bár, a katasztrófa ebből is átjött. Érezni lehetett, hogy rapidban kellett összedobni ezt a találkozót és inkább tűnt a könyv köré rendezett marketingeseménynek (közpénzen). A meghívottak nem feltétlenül tudták ezt, node istenem, ettől még ez lett belőle.

A Bali problematika azért gond, mert az adaptáció nem pont arról kellene, hogy szóljon, hogy hogyan lehet csikidámban végigélni a világégést, hanem inkább az adaptációs technikák, elgondolások, távlati lehetőségek, visszalépési pontok, elsődleges technológiák, újfajta erőforrásgazdálkodási szempontok és további egyebek ismertetéséről. Én úgy látom, hogy ez a pszichohablaty – bár sokkal eladhatóbb és jobb üzletileg – egy olyan kosz a világvége témakörön, ami inkább a hárítás és a fellengzős gőg miatt alakult ki. Sokan úgy érzik, hogy >értik< a helyzetet, míg szerintük a mások meg nem, és ezt a disszonanciát úgy kívánják feloldani, hogy „felülemelkednek” a szerintük hülyéken és „életmódot váltanak”. Vagy materialista szellemben, vagy spirituálisan. Természetesen mindezt úgy, hogy azért olyan sokat és radikálisat ne kelljen változtatniuk addigi életmódjukon. Megszólal a kis hang: zavar, hogy a világvégét eddig zöld átállásnak hívtam és oktattam az átállás mikéntjét, de utánaolvastam és már >értem<, hogy ez sokkal súlyosabb dolog. Margit! Átállok! De nem 30 km-re vagy 18,6 májl-lal utazok arrébb, hogy egy kis földdarabkából próbáljak meg kihozni mindent. Nem! Arrébb utazok 12.000 kilométert, és ott, a melegben, a trópusokon veszek magamnak túlélést. Természetesen onnan időnként visszautazok 12.000 kilométerekre a rokonokhoz, vagy rosszabb, ők utaznak majd hozzám.

Körberöpdösni a világot könyvbemutatók kedvéért pusztító hatású a klíma és az üzenet szempontjából egyaránt. Mert mit érthet ebből az egyszerű paraszt, aki organikusként mégiscsak robotol, majd esténként egy bérleményben rohad és onnan próbál minimális terheléssel lenni a környezetre? Milyen reményt meríthet ahhoz, hogy bízzon a jövőjében? Honnan és hogyan vegyen magának földet? Neki ez még vidéken sem elképzelhető. Számára ez maximum akkor lehetséges, ha a penniben lesz akciós, 25 literes kiszerelésben. Van egy Jem vonulat, ami néha mindenkihez szólna, és van egy másik, amelyben csak a kiváltságosabb és jobbmódúbbaknak megy a mantra. (És ezen a ponton elérkeznénk a vörös zöldekig, akik a társadalmi igazságosság felől próbálják megközelíteni (amúgy hibásan) a dolgot.) Átszűrődik az önzés és az önérdek, hiteltelenedik a megvilágosodás.

Egyszerűen figyelmen kívül hagyja, hogy volt pár korábbi világ, amelyben léteztek máig működő és a jelen problémáira jól rezonáló alternatívák. Nem kell a mostból menekülni sem egy belenyugvásba sem egy újratrendizésbe. Nem kell ökotudatosságnak nevezni azt, hogy az ember utálja az aktuális életét és nagyon kitalálja magának a fílinget. Például azzal, hogy egzotikus helyre utazik „túlélni”, ahol az általa is vallott összeomláskor már amúgy nem lesz repülőjegyre, netes kapcsolattartásra és hasonlókra lehetősége. Szintén nem kell egy 2 perc alatt letölthető és digitálisan lefordítható könyvvel promózni a varázslatos világvégeszakértőséget. Egy bolgárnak sem kell békát nyalnia és csillámot hánynia Guatemalában, hogy legyen reménye és kilátása eredeti kulturális közegében. Ezek így inkább zavaró önellentmondások lesznek és ez érződik abban is, amikor ’a zembereket’ akarják elérni, de olyan szemléletmóddal, amely kifejezetten egyéni és önérvényesítő (sámán a másik kontinensen, hazaköltözött fogászatimarketinges trendszakértő, hippizenész a depivasúton).

adaptáció és mitigáció

Van egy vívódás, hogy merre kellene a helyes irányt keresni. A mitigáció felé, azaz megpróbálni javítani a rendszert és megoldani a problémákat, vagy az adaptáció felé, amikor inkább a megváltozott helyzethez csiszolódáson van a hangsúly. Az adaptáció hívei rendre FIGYELMEN KÍVÜL hagyják, hogy az összeomlás előre meg- és felismerhetetlen folyamat, ezért nem nagyon lehet előre hozzácsiszolódni. Ez adódik abból, hogy egy komplex megarendszerben vagyunk, amely tehetetlenségével is bonyolítja a lehetséges forgatókönyveket. Ugyanők szélsőséges esetben prepperkedni kezdenek, készleteket halmoznak fel, túlélőgyakorlatoznak, konzerválnak, bunkert építenek… Logikusan cselekednek mikroszinten, bár nem valószínű, hogy lenne kedvük és kellő képességük egy 8 milliárdos zombiapokalipszisben részt venni, amelyben lehetnek világháborúk és nem mellesleg komplett hadseregek szabadulhatnának el. Mondhatni, erőforrást gyűjteni erőforrásszűkére a legönveszélyesebb dolog, amit tehet valaki. A másik véglet, az adaptáció mérsékelt paranoiával megterhelt hívei a már általában az említett spirivonalon indulnak el. A veszteség traumáját, a civilizáció végét nem tudják feldolgozni normálisan, mert összekeverik a saját életük végét a „világ” végéével. És tulképp nekik ez a szorongásterápia, ez a depi-dopamin flesselgetés teljesen elegendő a ’felkészülésre’. Elég balkonparizni, fórumokon beszélgetni erről és élni tovább a most sem tetsző életet.

A mitigáció hívei ugyancsak >értik< a problémát, és tesznek ellene a szolid kis eszközeikkel. De teljesen mindegy, hogy széndioxid kvótás keretrendszert fejlesztenek, vagy a jogi csűrcsavarás zöld távlatain agyalnak, vagy politikai fellépést szerveznek, mert se bé tervük, se víziójuk nincs arról, hogy jó esetben hova haladnának. Számukra a legnagyobb ellentmondás abban van, hogy ha NEM FOGADJÁK EL, hogy ez a modernista, technológiai és pénzügyi globális civilizáció a probléma oka és okozata egyszerre, azaz TEHÁT szerintük ez a rendszer javítható, akkor lehetetlen elképzelni, tervezni a szükséges változásokat. Mert marad ez a rendszer, csak más színű lesz. Ők úgy akarnak változtatni, hogy egy végtelen módosítási sorozat végül ne egy teljesen más rendszert hozzon létre, pedig erre volna szükség elképesztően rövid idő alatt.

Mitigáció és adaptáció közötti vergődés egy hatalmas elméleti vita a gyakorlatban. A klasszikus, konzervatív ökológusok legtöbbje és a hasonló modernisták, technokraták mind a mitigáció oldalán állnak. A károgók többsége, a gyakorlatiasabb ökológusok, antimodernisták és mai ludditák ugyanakkor az adaptációs oldalon vannak, mert a legkevésbé sem hiszik el, hogy a helyzet megoldható lenne. Utóbbi csoport szerint bármiféle „megoldásra” – ami nem létezik – már se idő, se hajlandóság, se erkölcsösség, se szándék nincs.

És ez a vita Bendellnél és a Mélyadaptációnál annak dacára nincs egyértelműen eldöntve, hogy szinte névelőként használják az adaptáció szót. Szlogenek szintjén hangoztatja minden deep fórum és könyv, hogy az adaptálódásban hisz, merthogy jön a vég, de közben az alapállítása semmi egyéb, minthogy >jön a vég<. A vég mibenlétéről, mértékéről, a folyamatokról nem nagyon esik szó. Amikor SBB fellép a médiában és mégis ilyesmikről beszél, akkor általában egy csokor parát hangoztat, mindenféle struktúra nélkül. Teszem azt, szajkózza, hogy jönnek majd járványok, mint ahogy a kofi is jött, jönnek majd gazdasági világválságok, jönnek majd háborúk, satöbbi. Ok, de ezek mind eddig is jöttek ÉS mentek. Mert a civilizáció már csak ilyen. Háborúzik, fertőződik, gazdaságilag kínlódik. Mert önmagában ezek a problémák a civilizációs problémák, és pont azt kellene elmagyarázni, hogy pár évtizeden belül miért lesznek ezek mások és nagyságrendekkel keményebbek.

Továbbá, arra is illene kitérni, hogy Jem Bendellel ellentétben sokan már <50 éve tisztában vannak a helyzettel. Már évtizedek óta kutatják a permakultúrát, építik a szalmaházakat, esznek hetente csak maximum 2-3 alkalommal húst, nem fogyasztanak, nem utaznak és törekednek a helyesen cselekvésre. Ott, ahol élnek, a saját kulturális közegükben. Ténylegesen adaptálódnak egy olyan világhoz, amely a „nagy villanás” után a maximálisan elérhető lesz. És ezt nem abban tudják megfogalmazni, hogy elkezdtek gitározni és már a szpotifájon a zene, hanem abban – hogy egy ismerőst ideidézzek –, hogy egy reggelen azt veszik észre, az éjjel az őzek bejöttek a kertbe és tőre rágták a sárgarépákat, de ez nem gond, mert amúgysem kellett annyi és ettől legalább a természet részének érezhetik magukat. (Ráadásul még agyon sem akarják lőni az őzeket a ká nagy természettiszteletükben!)

a zöldspektákulumba mélyadaptálódás

A vesszőparipámat éreztem… bár mondjuk mikor nem?! Zöldítés megy itt is. És a sorok között elvész a pár lényeges gondolat.

Merthogy Gelencsér elhívta Simon Michaux-ot, a finn kutatót, akinek előadása lehetett volna hosszabb és jobban kibontott, mert volt benne bőven tutiság. Simon Gelencsér-szerű károgó. Egyszerűen kiszámolja a dolgokat és ha már azon a szinten problémába ütközik, nem tud tovább lépni. Nem álomképekkel, vágyakkal és spirivel viszonyul a helyzethez, hanem azt mondja például, hogy a bányaipar elfinancializálódott és ezért pazarlóan és rosszul működik, ami nagyjából egy piacellenes tendencia (hol vagy láthatatlan kéz? hol?). Vagy hogy rézből csak elméleti síkon van jól ellátva a bolygó, mert a készletek fele energetikai szempontokból és anyagmérnöki okokból kitermelhetetlen formában van. Azaz eroi szinten több energiát igényel a kitermelési folyamat, mint, amennyit az hozna, amihez kell maga a réz, illetve nem lehet olyan minőségű bányász- és finomítói technológiát készíteni, ami ezen a szinten is működőképes lenne. Simon most hozott egy ’Lila átállásnak’ nevezett modellt, ami messze nagyobb figyelmet érdemelt volna. De előszöris: a Lila átállás. Ez valami beakadása a mérnököknek, vegyészeknek, mert András is gyakran pörög azon, hogy nincs olyan, hogy zöld átállás. Egy energiaforrás-típust szeretne a civilizáció kiváltani egy másikkal, és a szűkülő erőforrásai ennek kivitelezhetőségét komolyan nehezítik. Azaz úgy kellene a szén erejét kivonni a képletből, hogy a manőverhez nem tudunk egy teljesen új világot felépíteni. Én ezt az előadásaimon úgy nevezem, hogy ez ’a világ újragyártásának paradoxonja’. Miszerint, ha tudjuk, hogy a mostani technológiai civilizáció a legdinamikusabb, legoptimálisabb módon alakult kb 250 év alatt olyanná, amilyen éppen most, és ehhez bőven volt energia és nyersanyag, akkor feloldhatatlan ellentmondás, hogy egy olyan új rendszert építsünk ki, amelyik 1., még nem létezik, 2., ideálisabban gazdálkodik az energiával 3., kevesebb nyersanyagból éri el ugyanazt 4., és mindezt 250 helyett a kritérium 30-40 év alatt képes megvalósítani (+1., a természettudományos törvényeknek sem mond ellent).

Az átállás tehát nem megvalósítható, maximum módosítani lehet és lejjebb adni a technológiai szintet. És itt kezdődik a kaland, mennyire kellene lejjebb adni a technológiából. Merthogy 2 milliárd embertöblettel ezelőtt a 2000-es év világátlagos szintje lett volna ez a maximális technológiai szint (az első ájfón 2007-ben jelent meg!). Ugyanez a gond, amikor CO2 kivonásról hadoválnak (ez eleve egy marketing kamuként született). Hogy majd kivonja a technológia a többlet CO2-t a légkörből és letárolja. Minden nap 20.000 év alatt keletkezett szenet éget el a civilizáció (hagynék időt!), és 2050-től majd azt kellene, hogy minimum a 20.000 évnyi, friss kibocsájtás mellett 40.000 évnyit vonjunk ki. NAPONTA. És ezt diplomás emberek mondogatják!

Simon megemlítette azt a másik lényeges energetikai kérdéskört, hogy átállni alternatív energiaforrásra azért is nehézkes, mert eltérő formákban és eltérő mennyiségben kell az energia. A kulcsfontosságú logisztikához (kerozinos repülés, olajretkes tengeri hajózás, közúti közlekedés és szállítás), a kulcsfontosságú elektromos technológiához (áram) és a kulcsfontosságú kohászathoz (erőforrásból anyag előállítása) más alakú és sűrűségű energia kell. Vagy rövidebben, napelemekkel nehéz meghajtani egy alumínium kohót, tűzifával nem tud felemelkedni egy repülő és bioetanollal nem tölthető fel a tablet. A Lila átállás tehát egy olyan modell, amely figyelembe veszi ezeket a gyakorlati realitásokat. Olyan energetikai megoldást vázol fel, amely esetében a rendszerben vannak helyettesítve az energiatermelő opciók, illetve a kalóriasűrűség és az energiahordozó halmazállapota hasonló a most használtakhoz. Így nem kell újrahuzalozni a fél világot és nem szükséges csodafegyverekre (tokamak, hélium3 fúzió, űrlézer, hidrogénüzeműség, stb) várni.

(A részletesebb leírást nem tudom idebiggyeszteni, mert még preprintben sincs, és nagyon új a koncepció. De már most értelmesebb, mint bármi más alternatíva.)

no, mindegy

Majd valahogyan beduzzogom ezeket is a könyvbe… A második nap már ki se mentem. Helyette inkább hulladékban hagyott anyagokból átépítettem az íróasztalomat állóvá, miközben halkan duzzogtam, hogy „na, rozsomák bürokraták, ez az igazi körforgásos gazdaság!”, katalogizáltam és átrendszereztem vagy 50 új könyvem és csináltam finom pizzát. Beljebb voltam, mintha részt vettem volna a jeemborin.

Amúgy itt található egy alternatív beszámoló a világfórumról.

 

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

kiáltványok

Helyzetjelentő poszt némi humorizálással, merthogy úgy értesültem, olvasóságom komázza az ilyent, mitöbb, többek szerint, egyenesen könyvet kellene írnom ;)

A történet úgy esett, hogy a könyvírás legnagyobb rizikójává nem a kiadás költségei, nem a forrásanyagok feldolgozása vagy ilyesmi lépett elő, hanem a végtelen nyűglődés a hátammal. Hiába, az augusztus óta húzódó dolog – mind a hát, mind annak társadalombiztosított kísérletezése – az istennek sem akart megjavulni. Mondjuk sokat segített volna a történeten, ha nem csak instagram videók nézését és az örökérvényű Jolley Jokert, az ’úszás-masszázs’ ráolvasást dobják megoldásnak, a szó szerinti lát-leletezések során. De itt elakadt a dolog, adott problémára teljesen más diagnózisok születtek, mint amilyeneket a probléma eleve feltételezett volna. Mindezekre eü rendszeren kívüli megoldási javaslatokat tanácsoltak, illetve hasznavehetetlen, szedatív gyógyszereket.

A dolog folytatásában én szépen csinálgattam a feladatokat, azaz instáztam szorgosan, de egy idő után sokkal erősebbé vált a hátfájdalom. Változatlanul zakatolva pulzált, semmilyen póz nem felelt meg neki, így 2 hónap után újfent ellátogattam a háziorvoshoz, hogy legyen valami. Hozzáteszem, első alkalommal sem röntgeneztetni meg ilyesmi okokból kifolyólag mentem, hanem azért, hogy felírja nekem a szerintem megfelelő gyógyszert, amit nevezzünk most csak – a Battlestar Galacticán túlélők orákulumai által fogyasztott varázsdrog neve után – ’chamallának’. A chamalla tényleg varázsszer! 1-2 szem elég ahhoz, hogy kilazítsa az izmokat, de nem a központi idegrendszerre hat. Olcsó, mindig működik, és tényleg pár nap alatt ki lehet mozgatni vele becsípődéseket és hasonló parákat. Ám mint megtudtam, már nem írják fel. Merthogy anno a fél ország ezt nasizta, most már viszont csak agyvérzettek utókezeléséhez adják… talány. Illetve nagyon indokolt esetben egyszerű páciensnek is felírják, ha ő mondjuk azonos panasszal végigmegy a teljes diagnosztikai struktúrán, azaz a háziorvostól kezdve az ortopédián, a kardiológián, a reumatológián, a laboron, a neurológián és a pszichiátrián. Utóbbin azért, hogy kiszűrhető legyen a képzelt betegség.

Természetesen bejelentkeztem a helyekre, vártam a csodát, ilyesmik. Elsőnek a pszichiátria került sorra.

ne foglalkozzon a valósággal!

Ez év eleje, vadiúj rendelőintézeti szárny. Bár időre mentem, várni kellett, mert a doktornőnek nem sikerült még beérnie. Mondjuk nem volt gond, mert adtak kitöltendő keresztrejtvényeket, hogy kim-hogyan-hányszor lett öngyilkos, öltem-e már macskát, ettem-e hangyát, ilyenek. 1 soros kérdésekre kellett 1 soros válaszokat adni, és ez nekem nehezen megy. Például felmerült kérdésnek, hogy zavar-e valami a mindennapokban… és én már indultam volna megkérdezni, hogy ez esszé kérdés vagy eldöntendő, mert ha az előbbi, akkor kevés lesz a hely. Mindegy, kitöltöttem a papírokat, mind a 6 oldalt, és vártam, hogy szólítsanak. Közben csatak pszichésen beteg páciensek is érkeztek, így mire szólítottak nekem már kezdett nyomasztóvá válni a helyzet.

A doktornő renoméján sokat segített, hogy volt névkártyája, mert ő maga is úgy nézett ki, mintha kezelés alatt állna. (És ez az érzésem idővel csak erősödött!) Node így volt legalább némi illúzióm arról, hogy ő nem csak egy beöltözött kezelt, hanem tényleg tudja, hogy mit csinál.

A 6. percben szállt el ez az illúzió. Merthogy minden kérdést, amire már a papírokon válaszoltam, egyesével újra megkérdezett. És amikor felhívtam rá a figyelmét, hogy mindezt már leírtam 10 perce, akkor eszmélt, hogy ja-aha!, és olvasás helyett inkább tovább kérdezgetett. Jó, lehet ez valami körmönfont teszt és nem beleszarás részéről a saját munkájába. Válaszolgattam, aztán ledobta az atomot! A semmiből váltott egy monológba arról, hogy szerinte a realista emberek, bár jobban látják a valóságot, azért pesszimisták is, és ez a lelküknek nem tesz jót. Szóval, ezért ő mindenkinek azt tanácsolja, hogy jobb nem foglalkozni a valósággal. Én persze eltűnődtem azon, hogy vajon a váróban üldögélő őrülteknek is ezt tanácsolja? Mert szerintem ők pont azért járnak hozzá, mert nem a valóságban mozognak… Hát azt hittem, hogy belülről tépem le az arcom. Már kérdeztem volna, hogy ’de anyukám, miért iszol rivotrilra? vagy milyen tripben vagy épp’? ketamin és gyomorkeserű?’, amikor folytatta: „A legtöbb ember torzításban él.”, és átnyújtott egy 1987-ban írógépelt, 2 oldalas papírlapot, amelyen a kognitív torzítás tesztkérdései szerepeltek. Akinek ez nem mondana semmit, annak írom, hogy tankönyvileg a kognitív torzítás az elhamarkodott következtetés, amelynél a negatív értékelés nem tényeken alapul. Azaz valaki valószínűsít valamit, ami nem is van. TÉVED, mondhatnánk 5 év képzettség nélkül. Miközben szórakoztatott a torzítás témakörével átolvastam a lapokat, és próbáltam közbevetni neki, hogy amúgy hátfájással vagyok itt, nem elmebajjal, és eddigi felszínes utánajárásom alapján én úgy gondoltam, hogy az ortopéd orvos az, aki ki tudja szűrni a képzelt fájdalom opcióját.

Nem oldódott meg a helyzet, így a 30. percben stratégiát váltott KetaKata, ismét kérdezni kezdett: és, hogy kezdődött a hátfájás? Elkezdtem mondani neki, orrsövény műtét, sürgősségin Vác, csipesz beleállítása az agyamba VÉLETLENÜL, aztán kamukázás erről, „lehet, hogy szívbeteg vagy magas a vérnyomása, azért vérzik az orra”. Aztán ki Vácról, sok pihenés, túl sok pihené… de itt megint félbe lettem szakítva, merthogy KetaKata szerint megint torzítok, mert honnan tudhatnám, hogy mi történt velem Vácon? Hiszen van erről bizonyítékom? Különbenis, túl részletesen idézem fel a történteket, ráadásul >szakszavakkal<, és ez is azt bizonyítja, hogy torzítok. Namost ekkorra már fél év alatt vagy kétszázadszorra meséltem el a dolgot, mert annyian kérdezték, ismerősök, orvos, mindenki. És az összes szakszó, amit említettem, az a tamponálás volt, ami nem olyan nagy truvájság egy orrsövény műtét után. De KetaKata nem hagyta abba: „Azt kéne elfogadnia, hogy azért fáj a háta, mert a lelke beteg.”

KE-TA-MIN. Most már biztos. – állapítottam meg magamban.

Végül teljesen szétesett a beszélgetés, hülyébbnél hülyébb és tényleg irreleváns kérdéseket kaptam, és egy óra kevés volt ahhoz, hogy el tudjam mondani neki, hogy mi a kórelőzményem. Ő folyamatosan félbeszakított és valami retrográd világmegállapításokkal jött. Arányaiban ő kb 50 percet beszélt én meg 10-et, ami – mint az engem ismerők erről gyakorta meggyőződnek – esetemben szinte a csodával határos dolog. Ha nem éreztem volna úgy, hogy csapdahelyzetben vagyok (hiszen a jogaimról, a beszélgetés megszakíthatóságáról, elutasításáról, a doktornőhöz rendőr hívásának lehetőségéről, stb nem sikerült tájékoztatni), akkor már itt átmentem volna a másik épületbe a háziorvosomért, hogy vizsgálja meg Katát, mert láthatóan egyre rosszabb az állapota. A teljes kontraproduktivitás jegyében érkeztünk el az 58. perchez, amikoris elhangzott az ominózus kérdés: akkor miért jött, mi a panasza? Illemtudóan rámutattam a beutalómra és csak annyit tettem hozzá, hogy „a háziorvos küldött”. KetaKata ekkor a számítógépe felé fordult, és egy JA?! után heves gépelésbe kezdett (30 helyesírási hiba 1,5 oldalon). Közölte, hogy mehetek és kint várjam meg az ambuláns lapomat. Míg az előtérben lődörögtem, az egyik asszisztens csodálkozva szúrta oda nekem, hogy „máris végzett?”, és én a bólintás mellett magamban hozzátettem, hogy itt minden bizonnyal örökre. Elfelé jövet rápillantottam a kapott papírra. Semmi érdekes, semmi probléma, illetve az összesféle probléma hiánya, amit talált. Nade mindegy, a chamalláért ennyit megért a dolog.

bno f4520

Ahogy minden ilyen papírkával szoktam, itthon szépen lyuggatni kezdtem az archiváláshoz, fordított idősorrendbe fűzni, témaköri besorolással. Hiába, ezt láttam az öregebbektől, a papír okiromány, őrizni kell, mert ami papírra kerül, az érték. És hamár archiválgatni kezdtem, felléptem a felhőbe, hogy a Ketáék által lenyúlt papírjaimból is nyomtassak újabbakat. És mit veszek észre?! Hát már ott pihen a pszichiáter lelete a többi között, de nem egy olyan, mint amilyent én kaptam, hanem egy beszédesebb: Hipochondriázis. Mondom magamnak, hogy WTF, World Trade Fenter vagy mi ez? Hát suttyomban, ugye a valósággal nem foglalkozva KetaKata rányomott egy ilyet a hátfájás panaszra, de az én ambuláns lapomra azért nem merte ráírni, oda csak egy eldugott f4520 került, bno-ul jelezve a többi orvosnak, hogy „hagyjátok, nincs baja, bolond!”. Miközben az ideg elkezdte újra összehúzni a hátam, azt mérlegeltem, hogy visszamenjek-e egy hasítófejszével a pszichiátriára átbeszélni ezt a dolgot. Végül inkább úgy döntöttem, hogy hagyom az egészet. Katámnak láthatóan elég büntetés önmaga léte.

Megírtam háziorvosomnak, hogy semmilyen további vizsgálaton nem veszek részt, mert 1., az f4520 miatt értelmetlen 2., eddig egy másodpercig nem sikerült megfelelően működniük. A 7 hónap alatt kórházi fertőzés, sürgősségin csipeszmallőr, utána egy hétig egy elfekvőben hazudozás szívbetegségről, majd izomsérülésre gerincferdülés diagnózis, instáztatás meg hasonlók, semmilyen kezelés vagy gyógyszer az izomsérülésre és végül a ketamin-kretén. Ez így nem oké. Ez így a fölösleges lopás és átverés mintapéldája, nem szakellátás. Közöltem orvosommal, hogy nem fér bele az agyamba, hogy ugyanazoknak fizessek a semmiért, hogy utána tegyék azt, amit nem csinálnak meg alapból. Inkább növesztek új hátat és kivárom, amíg egy beszámítható szakorvos érkezik a körzetbe.

Egyéb ötlet híján elmentem hát egy kifejezetten gerincferdülésre meg tartáshibákra specializálódott gyógytornászhoz, egy kedves ismerőshöz. Megnézte a röntgenemet és közölte, hogy ezzel a ferdeséggel általában elküld mindenkit, nem gyógytornál velük, merthogy ez önmagában még nem elégséges deformitás, hogy problémát jelentsen. De velem kivételt tesz, mutat pár gyakorlatot, amelyek megerősítik a mélyizmokat és akkor talán a hátfeszülés is el tud múlni. Így is lett, csináltam 2-3 gyakorlatot, melyet 60 perc alatt tudtam elvégezni, és ahogyan meg van írva, utána még ott, igen, ott is folyt rólam a víz. Két héttel később mentem ismét, kaptam erősebb gyakorlatokat, amikkel viszont sikerült úgy meghúznom vagy az egyik csigolyámat, vagy a könyökeimnél az idegeket, hogy az alkarjaim szenzoros részei bezsibbadtak, nehéz volt bármit megemelni, és a rajzoló 3 ujjam is behangyásodott… Remek-remek! MINDEN REMEK! Pihenő, ami persze vicces, mert a hát miatt nem lehet pihenni, azt mozgatni kell, hogy ne fájjon.

kiáltvány a párnához

Pár héttel ezelőtt már időnként intéztem egy-egy kiáltványt a párnához. Erősen rászorítottam a fejem és tiszta erőből megmondtam neki, hogy *** ******* *** ******** * *** *********. Néha kétszer is! Bár a gyógytornás – lightosabb – gyakszik megerősítették a hátamat a kritikus részeken, tiszta baba formát adva neki, és a lüktető fájdalom is elmúlt, viszont helyette egy összeroppanós-csillámporos, néha bizonytalan érzést adó fájdalom-szerűség jött helyébe. És egyre szarabb. Mivel már minden létező dolog gyanús volt, így ekkorra már átszereltem az asztalomat, átalakítottam a székemet, az edzőgyakorlatokat vagy húsz verzióban próbálgattam. A fetrengvemasszírozó henger is erősen megkopott, és új matracot is beszereztem. De nem akart változni a helyzet.

Jó, nincs mit tenni, térjünk vissza a kezdőpontba, induljon újra a szimuláció, hogy hol lehetett a gond. SZEPTEMBER van. A hátam elkezdett fájni, és a mozgás segített neki. Viszont nem tudni, hogy mi váltotta ki a fájdalmat, hiszen minden ugyanúgy volt, mint azelőtt, a műtéti 5 hetes pihenő előtt. Akkor a dugiba eldugott chamalla-készletem segített, a varázs izomlazító és annak gyulladáscsökkentő társa. Amennyi még volt, az rendbe hozta a helyzetet, viszont utána 1,5-2 héttel később ismét probléma adódott. Ekkor mentem el először az orvosokhoz és indult el az őrület. Szóval most, a februári szeptemberben kezdjük elölről: 1., chamalla és gyuszicsöki kell. 2., az edzés okés, mert látható eredménye van, ráadásul javítottak a hátamon a gyakorlatok. 3., viszont beszélnem kellene szakorvossal, hogy válaszoljon a kérdéseimre, meghatározza konkrétan, hogy mi ez, MEGOLDÁST kereshessek a problémára nem okozati tünetmentesítést és valaki végre felírja a chamallát. Ez utóbbi pont a gond, mert május végére van időpontom az instás percemberhez. Persze több ismerősöm is mondta, hogy segít, meg kapcsolatok, meg ilyesmi – és ezért köszi nekik –, de a válasz nem érkezik hamarabb, ha egyszer nincs diagnosztizálás. Az én kis eszelős világomban 20 perc kérdezgetés és 3 milla diagnosztika – szerintem – roppant sekélyes értékelést tud csak adni az adott problémámról. Merthogy minden nap edzek, 40 km-t simán le tudok túrázni 4,5km/h-val, változatosan és normálisan táplálkozom, szenzoros vagyok, így mindent észreveszek, számolok, megjegyzek, stb. Ha gerincprobléma (sérv, idegbecsípődés) lenne, akkor ezeket mind nem tudnám megcsinálni. Suttyomban természetesen a Waddel-jeleket is keresgéltem magamon. Ezekkel ugyanis ki lehet szűrni, ha valaki képzelt fájdalmat érez vagy sem. Egyet találtam, de minimum háromnak kellett volna lennie, hogy erről legyen szó. Szóval ezzel Pali : KetaKata 2:0.

Maradt a bé terv: szépen elolvasok minden idevágót az internetben neurológia és ortopédia körében, pár egyesületi tagtársnak keresztrészinformációs fejtörőket adok a tüneteim alapján, illetve átlátogatok a könyvtárba. És teljesen szembemenve minden észérvvel és orvosi protokollal, nomeg a józan ésszel, diagnosztizálom magam. De dulván! Mellette felkeresek elfekvő chamalla készleteket (itt nem részletezett módon), mert eddigre az összes reményem erre redukálódott… és tulképp végig ezt szerettem volna a háziorvosomtól is. Gyuszicsökit egyszerűbb volt szerválni, de azért is köszönet az illetékeseknek!

kiáltvány a technológiai civilizációhoz

Megérkezett az első dózis chamalla! 3 darab szem (tehát eggyel több, mint a 2 és eggyel kevesebb, mint a 4) elmulasztotta a hátfájást úgy, hogy csak fél adag gyuszicsökit dobtam mellé. Estéről reggelre kisimult a homlokom, azaz semmi nem történt, mert amúgy nem rácos. Viszont a fájdalom elmúlt. Namondom, akkor végre emberkísérletezhetek kicsit. Nézzük meg, hogy mi lehet a gond! Csoportonként 1-1 élettér elemet vizsgálgattam, úgy, mint a szék és asztal méretarányait, vagy az ágymatrac puhaságát vagy az edzés összeállítását. 2-3 nap, és mindig valahogyan visszakúszott a fájdalom, de más jelleggel. Innen lehetett tudni, hogy amit érzek az izomfáradtság vagy a feszítő/szilánkos fájdalom. Aztán eljutottam oda, hogy elvileg minden ki van sakkozva, még 2 DVD és 3 könyv átvilágítása van hátra, és jöhet egy újabb chamalla-gyuszi trip, hogy rebootolja a rendszert.

Az első megdöbbentő megállapítás az volt, hogy az ágyak puhaságáról tulajdonképpen nem nagyon tudják az orvosok sem, hogy mi a jó (hogy mi egészséges az fel sem merül). Az egyik könyvben azt írták, hogy a gerincműtöttek szeretik a keményebb matracot, de 3-5 hét múlva fájdalmaik alakulnak ki, mert túl keménynek kezdik érezni. Eleinte a renyhe hátuknak jobb a keményebb matrac, de aztán már a rehab miatt puhább kell. És elméletileg 100-110 testsúlykiló körül van egy határ (és durván 30 kg-onként), amikor a matrac puhasága számít. Normális esetben, minél nehezebb valaki, annál keményebb matrac kell neki, mert a súlya biztosítja, hogy a matrac körül tudja ölelni. REMEK! Merthogy 10 kiló mínusszal én a nyári pihenőmön szépen átléptem ezt a határt, és az új orrmányomnak köszönhetően, kb életemben először kezdtem háton aludni. Szóval valószínűleg, amikor az első edzéseket elkezdtem a túlpihent hátammal, az beállt, befeszült, és a kemény ágy nem engedte pihenni. Nesze neked csúcs technológiás matracgyártás meg miegyéb, az ideális fekvőhely 3 dologtól függ: a használó súlyától, fizikai adottságaitól és általános tartásdeformitásaitól... a többi hókamóka és marketingkábó.

A második megdöbbentő felismerés az lett, hogy bár az igaz, hogy a hátfájásra nem lehet pihenni, mert a hát 2-3 nap után már gyengül a semmittevéstől, de akármit sem lehet ráküldeni. Például tartáserősítő gyakorlatokat az instáról. Mert bizonyos gyakszik megerőltethetik a sérült, roncsolódott izmokat, és ilyenkor fokozódik a fájdalom. Pontosan ezért ilyen esetekben spécibb és profibb gyakorlatok kellenek, figyelemebe véve a teljes fizikális kondíciót. Szóval azért nem múlt el a fájdalom, mert az orvosi javallatra adott gyakorlatok (még úgy is, hogy rendszeresen cserélgetve lettek) folyamatosan fenntartották az izomsérülést. HIÁBA az internetre terelés, az bizony nem megoldás. Ráadásként a helyes gyakorlatoktól változott a tartásom, ami változtatta a megfelelő asztal-szék arányt, így utána már ezért fájt a hátam (voltaképp ezért változott a fájdalom típusa lüktetőről gyomortájékira, majd szilánkosra).

A harmadik és csúcs megdöbbentő felfedezésem az lett, hogy ebben a ká tudományos maivilágunkban, a klasszikus értelmében véve már egy csillámpornyi tudományosság sincs. 3 orvos 3 verziót mondott és egyik sem találta el a problémát (szintén 6 jobb könyvből 4 csatak vakon volt). Fél év után tudtam beszerezni azt a gyógyszert, a chamallát, amit már az első pillanatban kértem és, amely megoldotta a helyzetet annyira, hogy neki tudjak kezdeni a probléma felszámolásának. A nagy egyetemvégzett, tapasztalt orvosokat … muszáj így írnom … FOSSÁ alázta egy általános iskolában tanító gyógytornász a tanácsaival és egy amerikai gyógytornász könyve. 10.000.-ból kijött a 2 gyógyszer és a scribd hónap a könyv leszippantásához, plusz a könyvtári jegy, a többi elolvasott könyvekhez, DVD-khez. Még 20.000.- volt a matracváltás, miközben a fél év alatt érezhetően többet fizettem be ebbe a szutyok eü rendszerbe. HASZTALAN! Nem laposföldezni akarnék, de ez így nagyon nem okés.

A problémára ráfeszülve kiderült, hogy 2 kivétellel MINDEN üléstípus káros a szervezetnek. AZ ÜLÉS KORUNK HEROINJA ( :DDD ). A top betegségtípusok jelentős része visszavezethető az ülő/kényelmes életmódra, így azon kell változtatni, ha nem drogokon akar üzemelni az ember 40 éves korától kezdve. Erről már korábban olvastam, de az új amerikás könyv megdöbbentett. Az igazi szilénoszi szellemben íródott: minden szar, amit az ember csinál. Hát naná, hogy egyből szimpatikus is lett! Rárepültem a témára, statisztikákat kerestem és tényleg, a fejlettebb világban a halálozási okok 50%-a adódik az ülő/kényelmi életmódból. Míg átlagosan 1 szál cigaretta elszívása kb 11 perccel rövidíti meg az életet, addig minden óra kényelmes üldögélés 21,8 perccel. Ha valaki 8 órát ülve dolgozik, 1 órát ülve utazik, otthon mondjuk 3 órát ülve kapcsol ki, és ezt teszi 25 éves korától kezdve, akkor a 40 év munkaidő után 7,2 évvel csökken a várható élettartama. Ciginél ez, ha napi 15 szálat veszünk, akkor „csak” mínusz 4,58 évet jelent! Sarkítva azt is mondhatni, hogy az átlagos ülő munkás lét olyan egészséges, mintha valaki naponta elpippantana bő egy doboz cigikát.

kiáltvány a melankolikus bé középhez

A Hübrisz megírásának ez volt hát a fő nehezítő tényezője. Most, hogy már 5 napja nincs edzésen kívüli hátfájás (240 nap után) és ehhez még gyógyszer sem kell, elmúlt az utolsó akadály is. Igen, az UTOLSÓ. Merthogy menet közben lett elég jófej ember, akik megtámogatják annyira a munkát, hogy a könyv megszülethessen. Az apróbbaktól kezdve a veterán „kulturális pénzégetőkig” érkezett elég szponzor, így hamarosan indul a munka betűhányós része. A jutifalat tárgyak a finishben vannak, a szobám hamarosan átállítom az új tartás-életvezetési-ülésheroinellenes elveknek megfelelő magasságokra, puhaságokra, arányokra. Aztán még egy-egy anyag jegyzetét digitalizálom és az egyik már majdnem zenbuddhista, önmotiválós mémem szellemét (kamiját) ideidézve, jöhet a „gyí!”.

Köszönöm mindenkinek, aki segített és segít!  

Most egy darabig nem leszek, de néha azért a mohaerdő utolsó átemelt posztjai kísértik majd a dilivasút útvonalát!

 

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

mohaerdő: Cueva de Villa Luz

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2012. szeptember 12-én, egy szerdai napon:

A világ egyik ’80-as években felfedezett természeti csodája a Villa Luz barlangrendszer Mexikóban.  A Tapijulapa melletti geológiai képződmény különlegessége abban áll, hogy éktelen záptojás bűze mellett az egyik legveszélyesebb hely a Földön.

a barlang kémiája és geológiája

Nagyjából 20 ponton tör föl kéntartalmú termálvíz a barlangban, és ez a tény egész kialakulásának szempontjából kulcsfontosságú. A Villa Luz hegyének anyaga kréta-kori mészkő, amelyben a savak – főleg a CO2 és vízből létrejövő szénsav – üregeket, barlangokat hoztak létre. Az ilyen mészkő világokban megszokott, hogy gipszkristályok díszítik a falakat és ez itt sincs másként. Ám Villa Luz-ban a kénes termálvíz hatására több különös baktériumfajta ütött tanyát és kezdte alapjaiban formálni környezetét. Ezek a baktériumok ként, oxigént és vizet „hasznosítanak” (ebben a 2 folyamatban: 2S0 + 3O2 + H2O -ből  2SO4 2- + 4H+ (ez pedig proton átadás a vízmolekulának, mely a savasságot adja) és H2S (hidrogénszulfid) + 2O2 -ból SO4 2- + 2H+ (szintén proton átadás és savassá válás, pH csökkenés)). A vízbe kerülő hidrogénszulfid és H+ aztán a víz zavarosodását, egy tejszerű anyaggá válását eredményezi, valamint a megjelenő kénessav tovább formálja barlangot. Az erodálódási folyamatban, ha a víz olyan helyre jut, ahol oxigénnel léphet kapcsolatba, elindul a kén kiválása (2H2S + O2 -ból 2S0 + 2H2O), és mészkristályok helyett kénkristályok indulnak növekedésnek, amelyek idővel újabb baktériumtelepek alapját fogják jelenteni.

A barlangrendszerben átlagosan és nagyon stabilan 28°C-30°C uralkodik, mivel olyan elzárt termek alkotják, amelyek nehezen vagy egyáltalán nem tudnak szellőzni. Ennek hatására a fenti folyamatok megszakítás nélkül tudnak folyni.

a barlang élővilága

Természetesen a barlang nem a ’80-as években alakult ki, így a helyi őslakosok számára egy ősidők óta tisztelt, misztikus, szent hely. Minden tavasszal meglátogatják, hogy kiengeszteljék az itt lakozó szellemeket és engedélyt kérjenek tőlük, hogy a barlang vízében élő kisebb halakat lehalászhassák. A maja leszármazottaknak ez már régóta kulcsfontosságú táplálék, hiszen az esős évszakig viszonylag kevés táplálékkal gazdálkodhatnak, és ilyenkor minden plusz forrás felértékelődik. Az itt található halfajta a Poecilia mexicana, a barlangi molly (más források Poecilia sphaenops-ot említenek). Ezeknek kisebb szemeik vannak és bőrük nem termel annyi pigmentet, mint közelebbi rokonaiké.

A helyi tápláléklánc és biotóp alapját a már említett baktériumok adják. Őket fogyasztják muslicák és egyéb ízeltlábúak, amelyeket aztán nagyobb pókok vadásznak. Továbbá a baktériumtelepeken csúszkálnak féregszerű lények is, akik a mennyezetről lelógatott, ragacsos csapdákkal vadásznak denevérekre és másegyéb repülő zsákmányokra. Villa Luz élővilágát 4 fajta hártyásorrú denevér (phyllostomid) egyedei koronázzák. Ők rövidfarkú és vérszopó fajok, és a veszélyesebb, mérgezőbb légrétegeken simán át tudnak suhanni.

Az muslica kolóniák (Tendipes fulvipilus) mellett jelentős szúnyogpopulációk is megtelepedtek itt, továbbá terrisztris troglobiák (szárazföldi ős ízeltlábúak) nyomait is felfedezték már a barlangban, a nagyobb populációk, mint az ugróvillásoké (collembolák) és a barlangi tücsköké mellett.

A barlangrendszer különösen veszélyes kémiai sajátosságai miatt. Az első feltáró kutatások során több feljegyzés született arról, hogy teljes védőruha nélkül nem ajánlatos bemerészkedni a hegy gyomrába, mert többen megcsúsztak és a mindent uraló zöld, fekete, barna és narancs színű nyálka, a baktériumkolóniák nyálkája harmadfokú marási-égési sérüléseket okoztak. Ezek a baciközösségek több rétegben helyezkednek el egymáson, attól függően, hogy melyikük milyen körülmények között szeret élni. A legjellemzőbb baktériumtörzs például a pH0 körüli környezetet szereti, míg a rajta lévő fajok pH 0.5-1-ben is jól eléldegélnek. Ennek hatására viszont a nyálka alja felé haladva egyre savasabb közeget alakítanak ki maguknak.

Az ilyen barlangokban, nagyon elzárt biotópokban természetes jelenség, hogy a bacik egymás rokonai, de itt a genetikai kapcsolat egy kommunikációs láncolatban tartja őket. Amikor régebben a maják, vagy újabban a kutatók behurcibálták saját kis gombáikat és baktériumaikat, a Luz-i populációk egyszerre kezdtek különböző védelmi- és ellenanyagokat termelni a betolakodók ellen. Mindezt ráadásul mérföldes mélységben (illetve inkább vastagságban), egészen a mészkő mélyen fekvő pólusaiból. A mérgező környezet a levegőre is kihat, az telített szénmonoxiddal, széndioxiddal és savas gőzzel, így gyakorlatilag ember számára szinte lehetetlen a létezés lent.

Kivéve pár alkalommal, a mollyk lehalászásának idején.

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

 

Forrás:

MicroWiki

Wikipedia

Louise D. Hose és James A. Pisarovricz tanulmánya, a Reconnaisance Study of an Active Sulfur Spring Cave and Ecosystem

 Fotók:

NatGeo – Stefan Alvarez

WikiCommons

apropó, modell kerestetik, méghozzá ember is!

Megintcsak előállt a modellvákuum és örülnék neki, ha tudnék rajzolni olyanokról képet, akik 25-49 közöttiek, férfiak és nők. Persze nem egyszerre, vagy ez, vagy az. Sajnos a művészet konzervatív és a vizualitás metanyelve miatt csak ezen két nemen belül lehet játszani (az életmódok, amelyek társadalmilag engem sem zavarnak, azok egy műalkotáson ábrázolva inkább elrajzolásnak számítanak). Ahogyan az első rajzolt modellem, Ilonka néni hívta fel erre a figyelmem, amikor megnézte a róla készült rajzomat: "Biztos lesz jobb! Ez így egy favágót ábrázol. Talán, ha a rajzon jobban csillogna a szemem!".

Amúgy NEM akt képekhez keresek alanyt, és minden esetben egyeztetem a témát a modellel, mielőtt fotózás lenne. És nem kell a "közfelfogás szerint szépnek lenni", mert nem a közfelfogás sekélyességének visszaadása a lényeg, hanem inkább a realitás és az emberszerűség. Hálám jeléül, a modellnek felajánlok egy tuti ramen receptet és készítek kóstolót is.

Emberek mellett keresek még (modellnek) NAGYJÁBÓL fajtiszta dán dogot, orosz agárt, cseh-szlovák-drótszőrű vizslát, fekete németjuhászt, basset houndot. Illetve idősebb és jellegükből adódóan flufis vagy zsémbes alkatú korcsokat és keverékeket. Ha valaki szeretné megörökíteni kutyuliját (egy olyan beállításban, amelyet én találok ki) és lemond a fotók felhasználásának jogairól, akkor szintén jelezze nekem! Tudom, hogy mindenkinek a saját kutyája a legszebb, de bizonyos beállításokhoz keresek leendő stárokat, így nem biztos, hogy a jelentkezők megfelelőek lesznek. De az is lehet, hogy pont a bizonyosakat keresgélem valamelyik ötletem megrajzolásához!

Tehát ha modellkednétek vagy tudtán kívül a kutyulitok tenné ezt, írjatok vagy kommenteljetek, üzenjetek facebookon és felvesszük a kapcsolatot! Igyekszem mielőbb válaszolni!

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

hogy áll a bál

termelési riport vidékről

Sajnos és szerencsére eddig vegyes eredmények vannak. Mert bár a vártnál nagyobb az érdeklődés a Hübrisz szponzori programjával kapcsolatban, az eredményessége még mindig nem az igazi. Nehezíti a dolgot a szükséges showműsorozás is, azaz, hogy folyamatosan nyomni kell a történést például facebookon, hogy lássék, itt bizony a történés van. Miközben egyáltalán nem így, ilyen lassan működnek a dolgok. Már csak az origami orrszarvúk várnak az elkészültükre, és többnyire azért, mert közben az előadásokkal, váratlan fejlesztésekkel és a háthelyzettel kellett foglalkoznom.

Egy ilyen nagyobb horderejű tennivaló, mint a Hübrisz megírása elég összetett tervezést igényel. Eleve nem pusztán a kiadásnak vannak költségei, hanem az időnek is, amíg a könyv papírra kerül. Mellette kell készíteni a bizonyos showműsort, tarhálni az adományt és időt szakítani a mindennapos teendőkre is. Ráadásul amíg ezzel foglalkozom, addig mással pont nem tudok, szóval áll a rajzolás és a termékkészítés. Manapság a szép- és szórakoztató irodalmon kívül (amelyek voltakép ugyanazt jelentik) szinte minden könyv úgy születik, hogy a „szerző” vagy egy szellemírót fogad, aki felvett beszélgetéseket gépel össze szöveggé, vagy önmaguk kínlódnak össze valamit alap munkaidejükben, és az így létrejött kéziratot szerkesztik és lektorálják felismerhetetlenné a későbbi munkások. Így válik eladhatóvá, kereskedelmivé egy könyv, ezek a folyamatok segítik a kommerszializálódását. Természetesen a lényeg ettől biztosan megfakul, de hát korunkban a kevesebb a több, így van ez jól (amúgy nem). Viszont az esetek egy kis részében a könyvek adományokból és előre fizetett vásárlásokból szükölődnek papírra – kiesve a kereskedelmi folyamatból –, míg végül hírük sem menve, közönyösen vesznek a feledésbe. Magam is ez utóbbi pályát gondolom a Hübrisznek, de nem a depi miatt, hanem hallgatva a realitásokra. Teszem hozzá, nem is a sikeresség céljából írom, de ezt már korábban említettem.

Szóval, szükség van még szponzorokra, de a biztonság kedvéért a másik irányból is alakítgattam a stratégián. Merthogy, ha már a megírás mellett a borító tervezését, nyomását, a kötetek tördelését, illusztrálásukat, valamint a minimálisan maximális marketingjüket is magunk csináljuk (Fannival), akkor arra gondoltam, hogy lehetne még a kötését is házilag. Ez a gyakorlatban már egy „gépiesített” folyamat. Egy gépszerű eszköz segítségével hőolvasztják össze a belíveket a borításukkal. Már úgy egy jó éve számolgatom, hogy lehet lenne értelme kapun belülre hozni ezt a mozzanatot is. Így hónapok óta vadászgattam egy olyan gépre, amivel megoldhatóvá válna a kötés kérdésköre, viszont amiket találtam azok 4-500.000.- körül mozogtak. Hiába, kemény termelési költségek vannak a világban, és ahogyan az ember árát, úgy az eszközét sem értéke határozza meg, hanem élettartamának kizsákmányolhatósága. 100-150.-/kötetes minimális árakon 5-10 könyv több száz példányos kiadása hozza vissza egy ilyen eszköz árát… majd aztán még 20-30 különböző könyv több száz példányai teszik termelővé. De szerencsére vannak véletlenek! A hetente 2x végigfuttatott netes keresés a minap feldobott egy hirdetést, amely szerint piacra került egy ilyen gép, de az árát látva vagy egy roncsnak kellett lennie, vagy elírás történthetett a hirdetésben. Gyorsan telefonáltam, és kiderül, hogy nincs elírás, tehát így már csak az eszközgép valódi állapota maradt kérdéses. Megérkezve a 70 km-re lévő és 400 évvel ezelőtti megyébe, kiderül, hogy a gép tip-top, nincs gondja, próbaragasztást is végeztünk vele (rosszul, de nem akartam kötekedni). Gyorsan fizettem, átvettem az ajándék ragasztógranulátumot, rapid módon bepakoltuk, még kérdeztek pálinkáról, amire én azt hittem megkínálnak, közben a szándék eladási célú volt, és már útnak is indult a szerzemény a műhelybe. Tizedáron sikerült megvenni, ezzel pedig lehetőséget teremteni arra, hogy a Hübrisz kötetek ragasztókötését ne egy nyomdával kelljen készíttetni. Ez azért fontos, mert így akár kis példányszámonként lehet utánnyomást rendelni a belívekre. Kötést ugyanis csak akkor vállalnak a nyomdák, ha van egy bizonyos belív példányszám hozzá. Viszont, ha nem sok a belív, akkor a nyomdaköltség sem egy előre megterhelő nagy összeg, hisz nem egyszerre 200 könyvet (azaz 600 kötetet) kell rendelni, hanem elég mondjuk 70-et (210 kötetet). Szóval a Hübrisz könyvbe kötése már nem probléma és a belívek nyomtatása is megoldódott. Most már csak az írásidő és a korrektúra költségeinek egy részét kell még összematekolni.

100 példány előrendelése a cél

Amint elkészültem az írással (és a korrektor nekikezdett az ő munkájának), egyből indul az előrendelési időszak. És 100 példány rendelése esetén, valamint a szponzorok EDDIGI segítségével és az előadássorozaton összejött támogatással együtt a cech ÉPPEN nullszaldóra jön ki. Itt van az a határmezsgye, amin már talán nem bukó a dolog. A fentiekből is kiérezhető talán, illetve szinte minden Hübrisszel kapcsolatos megnyilatkozásomban, hogy ez a hóbortom lényegében véve megvalósíthatatlan lenne a támogatók segítsége nélkül. Ezért külön köszönöm nekik az eddigieket! Vannak olyanok is, akik ugyan pénzük égetésével nem tudnak támogatni, de „erkölcsi tartást”, spirienergiát és gyomorlangyosító rezgéseket folyamatosan küldenek. Nekik is köszönöm, de egyben kérem őket, hogy csak módjával küldjék ezeket – mondjuk szerdánként, amikor nem írok –, mert lehet, hogy véletlenül ezektől a hullámoktól fáj a hátam.

Aki most döntene úgy, hogy támogatná a Hübrisz világrakínlódását, az a szponzori programon keresztül tudja ezt megtenni. Az is sokat segít, ha felhívja ismerősei figyelmét vagy maga is kedveli a Hübrisz facebook oldalát. Utóbbi apróságnak tűnhet, de ilyen minimális lehetőségek vannak csupán egy magánkidásban és kis példányszámban megjelenő könyv esetében. A menetrend jelenlegi állás alapján úgy néz ki, hogy körülbelül június elején – amikor a kéziratot zárom – fog elindulni az említett előrendelési lehetőség. Azzal párhuzamosan a nyár folyamán készülnek el az illusztrációk, a korrektúra, a források feldolgozása, a tördelés és a borítók. Végül, ha minden jól alakul, akkor egy szeptember körüli megjelenéssel lehet számolni. (Muszáj lesz így alakulnia, mert egyéb feladataim és teendőim miatt a következő időkapum már 2025 elejére jön ki.) Szóval, gyí!

Itt azért ki szeretnék térni arra a központi kérdésre, amit a legtöbbször szegeznek nekem a Hübrisz írása kapcsán: ha ilyen kínlódós/necces/bukó, akkor minek csinálod? Egészen a Lányi Andrással folytatott beszélgetésig, előadásig erre azt mondtam, hogy azért, hogy tegyek valamit az ellen, ami várható és azért, hogy a jobb forgatókönyvek történjenek meg. De András ellőtte ezt a válaszlehetőséget („Ha az unokáim megkérdezik, hogy én mit csináltam akkor [amikor már lehetett tudni, hogy tenni kellene valamit], én majd azt mondom, hogy hát ezeket a könyveket írtam.”). Szóval nekem marad a hosszabb verzió.

Az én szakmám elég speciális terület, amelybe sok energiát és időt beleöltem eddig. Most már 21 éve foglalkozom rajzolással, művészettörténettel, művészetelmélettel, eltérő szinteken. Ezen idő első 2/3 részében megpróbáltam eljuttatni a rajzaimat odáig, hogy egy működő vállalkozásként, fenntartható módon lehessen belőlük lenni. Nem valami sztárság vagy ilyesmi volt a cél, hanem a normális, egyáltalán nem fényűző megélhetés. Folyamatosan kerestem azt az egyensúlyt, ahol az én feladataim, a munkám és egyéb tennivalóim átbillennek oda, hogy pénzre válthatóakká válnak és nullázzák a képletet. Ahonnét az én tudásom, képességem átalakul értékké és annak közvetítőjévé. (Tulajdonképpen ennek a célkitűzésnek a dokumentációja ez a blogfolyam is.) De 14 év után sem lehetett megtalálni a vágyott billenési pontot, így az ezt követő években egy szélesebb kitekintésben inkább arra törekedtem, hogy lehetséges külső hibákat keressek az amúgy folyamatosan változó körülményekben. Így jutottam el olyan (társadalom)filozófiai gondolkodókhoz, művészetelméleti kritikusokhoz és hasonlókhoz, akiket olvasva megérthetővé vált számomra: a probléma komplex, nem kizárólag a kultúrát érinti, széleskörű és általános jelenség a rendszerben. Pontosabban egy súlyos problémaláncolat, amely önfelszámoló folyamatként működik. És ahogy már írtam a Hübrisz aloldalán, ismertetőiben, innentől kezdve folyamatosan szélesítettem az ismeretek körét, hogy megtaláljam a probléma „határait”, megoldásának lehetőségeit. Most nem a szakmai dolgokra szeretnék kitérni. Arról már bőven ejtettem szót. Hanem inkább arra, hogy pontosan ez az út fogja adni a kötetek sajátos ízét. Szeretném, ha az olvasók a navigálásommal maximális mértékben az egyéni létük szempontjából gondolhatnák végig a komplex, globális problémákat és lehetőségeket. Ez a szempontrendszer messzemenőkig elüt a témában jelenleg elérhető irodalomtól, podcast, stream, vlog, stb anyagoktól. Én nem hiszek a nagytársadalmi megoldási lehetőségekben, amelyeket ma sokan „tolnak”. Saját tapasztalatom mindig emlékeztet arra, hogy ezekre soha nincs elég idő az egyén számára, ráadásul a gyakorlati megvalósulásaik során többségében kontraproduktívakká vagy kifejezetten károsakká válnak. Illetve még az indokolja az ilyen csodamegoldások hanyagolását, hogy ezek mindig a konkrét egyének hárító magatartására, tagadására, a probléma szőnyeg alá söprésére épülnek, és az így létrejövő csapdából csak később, a fájdalmasabb kényszer hatására lehet kilépni. Ezek a csodamegoldások kevesek érdekében a többség áldozatára épülnek.

Számomra ennek a belátásnak az átadása a cél. Tapasztalataim összegzése és az elmúlt 7-10 év kutatásaiból, gondolkodásaiból, meglátásaiból feldolgozott ismeretek továbbadása.

végül kis színesnek azért még említeném

Hogy az írástól olyan dolgok rabolják az időt, mint a rendre visszatérő honlapvariálódások. Ez a blog és a gellerfipal.com egy squarespace, moduláris honlapépítő-üzemeltető szolgáltatás segítségével készül. Van egy szerkesztői felület, amelyben én tákolom össze a kinézetet, mindennek a felosztását, a modulokat, ebbe töltögetem bele a szövegeket és hasonlókat, van hozzá tárhely, illetve a cég vállalja, hogy folyamatosan optimalizálja a net kénye kedve szerint a megjelenítést. Ha például az emberek Schopenhauer Akaratát jónak látják inkább a budin vagy moziban, az előzetesek alatt olvasni, akkor váltanak, és a mobiljukon kezdik olvasni. Ilyenkor szépen megváltozik a megjelenítő képernyőfelosztása, arányai, ami miatt változnia kell a szöveg tördelésének is, hogy ne menjen „az olvasás rovására” a mobil jelentette kötöttség. Idővel Schopi uncsi lesz, így egy pár gifnek, videónak fel kell lazítania a végtelen szöveget az akarásról. Szóval megint változik a tördelés, a modulok programozása, a tárhelyszükségletek és hasonlók. Jönnek ide-oda mutató linkek, a régiek pedig bejelentés nélkül elhalnak, reklámok, effektek, személyre szabható feleslegek dúsulnak tartalommá, és végül egy olyan komplex monstrum saját akarata korlátozza Schopihaver gondolatait, amelyre még ő sem gondolt anno.

Jön a megoldás, a gókel, a fészbúk és a többi „piacbarát módon a fogyasztókért működő monopólium” módosít, hogy a korlátozásmentes adatrablásuk mellett még itt-ott a fogyasztók eredeti célja is kiszolgálásra kerüljön. Például eltörli a blogoknál a korábbi bejegyzések lapozhatóságát. A számok egy-egy bejegyzés vagy a blog főfolyama alól eltűnnek (hisz azok minek), miáltal vagy egyesével lehet a továbbiakban visszalapozni régebbi posztokhoz, vagy az eredeti link ismeretében. Miért? Mert elképzelésük szerint ma már szinte senkit nem érdekel a blog, merthogy túl sok benne a betű, túl nehéz tartalom van bennük. Valójában persze arról van szó, hogy az egyre dráguló tárhelykapacitások, a mindent elöntő f*szságszövegek (ez a megfelelő kifejezés ezekre), az ai generált hülyeségek, a friss „tartalmak” egyszerűen túl költségessé teszik azt a konstrukciót, amelyet például a squarespace is kínál. A cégek egyből reagálnak: alkalmazkodjon a felhasználó, hiszen ilyen esetben ő nem a piac által felemelt fogyasztó, hanem csak viszontfelhasználó. Mint én. Hiába fizetek a squarespace nevű piaci termékért fogyasztóként, amikor változás van, én hirtelen egy másik (termék)gyártó leszek, és nekem kell kitalálnom a fogyaszóimnak a megoldást… nesze neked szabadpiaci berendezkedés. Természetesen ebbe a kardinális változásba nem hal bele senki, csak rettentően zavar és meg szerettem volna osztani az olvasókkal ezt a nyomort. Dühítő és időrabló a jelenség és semennyire sem fejleszt semmit. Csak van, mint egy bizonyos luk a könyökön.

Orvosolva a problémát, ha valaki a korábbi bejegyzések között nézelődne, akkor a minden poszt alatt megjelenő „beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!” feliraton keresztül tud elnavigálni a korábbi írásokat összegyűjtő poszthoz.

Termelési riport vége.

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

 

helyzet van, állandóan, mindig

halad a gyűjtés, de még azért ráncolom a homlokom

Jelenleg a megírás, korrektúra és illusztrálás 82%-ra lett forrás. Így, ha még jön pár jófej szponzor vagy rajz, esetleg nyomatvásárló, akkor simán jó a helyzet. Természetesen a nyomdaköltségek akkor is hátra lesznek még, viszont azt egy előrendelési lehetőséggel könnyebben lehet kezelni. A nyomtatás ma már gyorsan megy, így a megrendelés és legyártás nem olyan járhatatlan út, nem kell külön bevárni a könyveladással azt, hogy az össze példány már készen legyen.

Azért is alakul jól a forrásgyűjtés, mert egy másik csapásirányban előadásokat tartok a könyv anyagából. 2014 óta vagyok Mensa tag, és anno úgy indult a dolog, hogy pár tagtársban felmerült, ha már én ’művész’ vagyok, akkor mesélhetnék erről egy kicsit részletesebben is. Így hát összeállítottam pár ismertető előadást, ami meghozta többek kedvét a rajz és a művészettörténet témája iránt. Azt viszont nem hangsúlyoztam eddig, hogy az előadások témái miért alakultak úgy ahogy. Eleinte csak rajzról és művészettörténetről beszéltem, a művészettörténeten belül az őskortól az izmusokig, kb a 20. század nagyon elejéig. Szándékosan nem akartam belemenni a modernbe, mert realistaként annak semmilyen értelmét nem látom. De kérték, így a helyzetet feloldva inkább a realizmusról tartottam előadást, és annak felfogásán keresztül mutattam meg, hogy mennyi minden baj van a modern művészetekkel és eleve a művészeti rendszerrel, struktúrával, piaccal. Ahogy mélyebbre ástam magam a problémák feltérképezésében, hamarosan jött a tragédiás előadás, pontosabban a ’tragédia drámája’ a folyamatról, ahogyan a művészet szerepet és célt tévesztett, vagy – más nézőpontból szemlélve –, ahogy a művészet érelmét elfelejtették a nézők, majd elfordultak tőle. Ez utóbbi két előadássorozatban, de a tragédiában mindenképp már olyan témákról beszéltem, amelyek a Hübrisz lapjain vissza fognak köszönni. Az értékválság, az esztétikai valóság kialakítása és a világ átépítése széppé fontos magyarázatát adják annak, hogy miért mennek abba az irányba a történések, amelybe.

De közben mindig komplikált volt a helyzet, mert egyfelől készültek az előadások, olvastam az anyagokat hozzá, de a másik oldalon a nyomdaműhelyünket és keretezőműhelyt építettük, vagy éppen a művészeti vonalon próbáltam 1-ről a 2-re jutni. Természetesen inkább kisebb sikerekkel, mint nagyobbakkal (és erről már oly sokat szóltam itt a blogon). A semmiből mindent nagyon nehéz volt elérni, mert vagy forrás és likviditás nem volt hozzá, vagy éppen lehetőség nem adódott, vagy egy korábbi kötöttség miatt időt nem tudtam felszabadítani. Ez furcsa lehet mások számára, de egy olyan 1-2 fős vállalkozás esetében, mint a miénk, hát, sajnos állandóan erőforrásmenedzsment megy, és minden változás – például adózásban, alapanyagokban, költségekben, stb – komoly alkalmazkodást igényel. Ha valamelyikünk valamit csinál, addig nem tud a másiknak besegíteni. Ha egymásra épülő feladatok vannak, akkor a rossz időzítésekkel egymást lehet hátráltatni. És hasonlók.

2020 körül már necces volt a helyzet, mert kezdett nagyon megzavarodni a piac. Ezt lehetett érezni, de aztán a járvány teljesen le is darálta az addig kialakított gyakorlatot. 2020 elején kb 60%-on állt a Hübrisz (mai) forrásanyagainak feldolgozottsága, de nem láttam esélyét, hogy könyv legyen belőle. Innen jött az ötlet, hogy akkor legyen ebből egy új előadássorozat. Nem művészeti-kulturális, hanem világvégés-ökológiai. Az is lement rendben, szerintem jól sikerült, így hát a művészeti anyagok mellett megmaradt ez a csapásirány is. Bár azóta már Hübrisz címen és bővítve áll ez az előadási anyag.

Most szerdán kezdődött el a 2. ilyen sorozat, és sorrendben ez már a 21. turnus. Összesen eddig több mint 600 néző volt engem hallgatni, nagy többségében mensások, de azért sokuk párja is rendszeresen eljött. Nekem külön öröm, hogy nagyon sokuknak én voltam az első „mensás élménye” – ráadásul pozitív élménye –, ami nagy szó, ismerve az egyesület dinamikus/temperamentumos/2%-os működését. Most szerdán pedig az dobott fel, hogy zsinórban többen is felhozták, hogy lassan tarthatnék ismét művészettörténetről is valamit, mert már régen voltak azok az előadások és jók voltak. Szóval, ha a Hübrisz kész, máris készül egy ’Művészettörténet 12’… de abból nem lesz könyv (szerencsére). Az kisebb piac, mint a világvégés… pedig az sem nagy!

több, mint 600 fő… csak mondom ;)

honnan tudni, hogy mi az újdonság Hübrisz témában?

Sajnos nehéz ügy elérni minden érdeklődőt. A facebook működik egy valahogyan, átláthatatlan, költséges, a felépítése is nehezen kezelhető, de ez mindegy is, hiszen a cég algoritmusai bármit felül tudnak írni. Volt például már olyan, hogy a saját oldalamat nekem ajánlotta, illetve olyan is, hogy javasolta, hogy kérjem meg az adminomat annak az oldalnak a kedvelésére, ahol éppen ő az admin… szóval a facebook szükségmegoldás. ’Globalizálódó posztipari interkontinentális és neoliberális-populista, esetleg autokratikus-fejlődő világunkban’ az ’internetbe integrált és determinisztikusságba hajló fogyasztásgeneráló, marketingvezérelt adathalász-profilozó’ facebook sajnos szükséges és csak kicsit megoldás.

Hogy szét lehessen kicsit választani a Hübriszt a rajzos dolgoktól, létrehoztam egy facebook oldalt a könyvnek is. Ezen napi rendszerességgel frissülnek érdekességek, meglepő adatok, látványos képek, amelyekről bővebben a könyvben is szó lesz. A posztok megosztásával, kedvelésükkel talán egy szélesebb kör figyelmét is felkeltik majd köteteim. Így, ha gondoljátok, akkor kérlek, hogy kedveljétek/kövessétek azt az oldalt: https://www.facebook.com/hubrisz

Persze az igazán jó az, ha valaki feliratkozik a Hübrisz hírlevelére (vagy, ha a művészetemre és egyéb dolgaimra is kíváncsi, akkor a gellerfipal.com hírlevelére). Nem szokásom bálában önteni a tartalmakat, leveleket, akciókat és hasonlókat, igyekszem tényleg csak lényeges dolgokról kommunikálni. Viszont csak ezeken a csatornákon keresztül garantált, hogy időben el tudom érni azokat, akik ténylegesen érdeklődnek a fentiek iránt.

Szóval, itt tartunk most. Ha valakit érdekelne a szponzori program (hol tart éppen, hogy néznek ki azok a termékek) vagy rajzot, nyomatot vagy valamelyik könyvemet szeretné megvásárolni, az keressen bátran!

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

mohaerdő: Chico Mendes – az Amazonas védelmezője

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2012. május 4-én, egy pénteki napon:

 „Először azt hittem, hogy a gumifák megóvásáért harcolok, aztán azt, hogy az Amazonas esőerdeiért. Most már viszont tudom, hogy az emberekért teszem.” – Chico Mendes

1944 december 15-én, Brazíliában (Porto Rico-ban) napvilágot látott egy olyan ember, akinek voltaképpen ma köszönhetjük, hogy tudunk az Amazonas esőerdőről, mint ökológiai csodáról, és szintén ez az ember volt az, aki képes volt a világ figyelmét felhívni a mértéktelen erdőkitermelés, erdőirtás problémájára.

Francisco Alves Mendes Filho Cena, azaz Chico Mendes egy mélyszegénységben élő, brazil, gumicsapoló család egyik gyermekeként jelent meg az esőerdők történelmében.  A körülmények leírását mi sem mutatja jobban, minthogy 17-en voltak testvérek, ám a felnőttkort csak hatan élték meg, valamint apja komoly dongalábúságban szenvedett, ami a rossz élelmiszerek, illetve a vitaminszegény táplálkozás eredménye volt. Amikor Chico 8 éves lett, már ő is dolgozott a gumiültetvényen, sőt, 11 éves korában, amikor anyja meghalt, neki kellett átvenni a háztartás vezetését és besegíteni apjának.

Az élet így ment a maga keménységével a dzsungelben. A 12 éves Chico az átlagos gumimunkás sorsát élte, szívta a mérgező gőzöket, amik a latex feldolgozásakor szabadultak fel, testvéreire vigyázott, majd az erdőt járta a gumifák nedveinek begyűjtéséért… egészen addig, amíg nem találkozott a híres politikai fogoly, kommunista forradalmár Euclides Fernandes Tavoraval. Tavora 5 évig határozta meg Chico gondolkodását, hiszen a forradalmár Brazília politikatörténetét tanította neki, megismertette továbbá Marx és Lenin munkáival, és ez egy olyan világban, ahol a földbárók az írást és olvasást szigorúan megtiltották munkásaiknak, ott igencsak sokat jelentett (ebben az időben nálunk 1956 van, Sztálin 3 éve már halott, de Brazíliában még mindig nagybirtokosi-„bárói” rendszer van).

1961-ben aztán Tavore elhagyta a dzsungelt és ifjú pártfogoltjának adta rádióját, aki így rendszeresen hallgatni kezdte Moszkva hangját és inspirációt kapott arra, hogy megalapítsa a gumimunkások szövetségét. A messzi vidékről jövő ideológia ugyanis Brazíliában „teljesen” új volt, legalábbis a dzsungelben elszigetelten, nyomorban tartott munkások világában.

Chico nekiveselkedett, hogy tegyen valamit. Leveleket kezdett írni prominens személyeknek, például az ország elnökének, hogy elpanaszolja a munkások embertelen körülményeit, a súlyosan egészségkárosító munkakörülményeket, a kvázi adósrabszolgaságot, amelyet a bárók építettek ki. A legfontosabb problémának azt jelölte meg, hogy a gumicsapolók nem járhatnak iskolába. Bár a levelek sorra megválaszolatlanok maradtak, annyit azért sikerült elérnie, hogy eltöröljék a munkások bérletfizetési kötelezettségét a folyami hajózás terén.

 a gumiipar beszakadása

Aztán történt úgy, hogy a ’70-es, ’80-as években a világ átrendeződésének folyamata bedöntötte a gumiipart, és cselekvésre kényszerítette a brazil kormányt, amely a gumiválság megoldását a ranch-ek telepítésében és az állattenyésztés felfuttatásában látta. Ám ezzel azt a folyamatot is elindította, amely a bárókat a gumiültetvények felszámolására ösztönözte, és ennek hatására elkezdődött a földek erdőktől való megtisztítása.

A munkásokat át- vagy kitelepítették, kis csoportokba zsúfolták. Az így kialakult közösségeknek a helyi papok iskolákat nyitottak és az egyik ilyenben kezdett Chico is dolgozni 1971-től, Xapuriban.

Ám ahogy az erdőirtás egyre nagyobb méreteket öltött Chico egyre inkább a szerveződések felé fordult, és 1975-ben már főként ezzel töltötte idejét. Ekkor már a xapuri városi tanácsban volt választott képviselő.  1978-ban létrejött az Acre-i munkásszövetség, az első jelentősebb gumimunkás érdekvédő csoportosulás, hogy teret nyisson az eddig elnyomott véleményeknek. A munkások mindamellett, hogy maradék munkalehetőségüktől is nagyrészt el lettek vágva, az erdő mérhetetlen pusztítását saját fájdalmukként élték meg és kialakítottak egy módszert, amivel szembe próbáltak szállni a ranch-esítéssel.

 empate, az erdei blokád

Wilson Pinheiro volt az eredeti ötletgazda, az empate kitalálója. Persze a taktika nem volt bonyolult, munkásokból kisebb gerilla csoportokat szerveztek. Ezek szétszóródtak a dzsungelben, azokon a részeken, ahol az erdőcsonkítások folyamatban voltak és váratlanul megtámadták a fakitermelő brigádokat. Természetesen a bárók rendre a rendőrséggel tértek vissza, de így is sikerült 45 empate-t létrehozni és több mint 3 millió hektárt megmenteni a kipusztulástól (ez az Amazonas esőerdejének 0,5%-a kb).

1981-ben Chico lett a xapuri munkások szövetségének elnöke, és megkezdte munkáját, hogy új lehetőségeket keressen, amelyben az erdők is megmaradhatnak és a munkások is boldogulni tudnak. Kialakított olyan csatornákat, amelyeken közvetlenül a munkások értékesíthették a latex alapanyagot, így a profitból ők is részesülhettek. Iskolákat alapított és egy kollégájával, Maria Allegrettivel megszervezték az első konferenciát Amazónia gumimunkásainak. Ezeket a lépéseket követően a színtér is változott. A mozgalom elérte a nemzetközi hírnevet – Indiában és az USA-ban is adott elő – és immáron a világnak mutathatta be az erdők valódi értékét, hogy mennyi fontos alapanyag származik a dzsungelből. Rávilágított arra, hogy ha az erdők megmaradnak, akkor több közvetlen haszna származik mindenkinek, hiszen magvak, olajok, gyógyszerek, gumi és kakaó is terem Amazóniában.  

1988. december 22-én a háza előtt elérte a halál. Egy bizonyos Darci és Darly Alves de Silva halálos lövésébe halt bele. A két merénylő ranch tulajdonos volt, apa és fia, akiket Chico korábban már feljelentett gyilkosságért, és akik ellen egy empate is ténykedett, mivel védett erdőrészt kezdtek irtani. A merénylők 19 év börtönt kaptak, de 5 év után, 1993-ban megszöktek. Jelenleg Darci még mindig valahol a dzsungelben bujkál.

Chico az 1988-as szavazáson

mohaerdő: Ongeim’l Tketau – azaz a Medúza tó

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2011. március 8-án, egy keddi napon:

Kb egy éve [anno egy éve], a Mikronézián játszódó Survivor évadjában találkoztam e cikk témájával, és mivel a túlélő sorozat mindig valamilyen természeti csoda közelében játszódik, garantáltnak tűnt, hogy a csoda mögött tényleg valami nagyon különleges jelenség van.

Palau egyik szigetén ugyanis olyan biotópok jöttek létre, amelyek egy evolúciós útelágazást eredményeztek a tengeri medúzák történetében.

Úgy 12 ezer éve azzal kezdődött, hogy az Eil Malk szigeteket ([Rock Islands]-eket) borító korallmészkő réteg fokozatosan behorpadt, és így egy tó jött létre rajta. Pontosabban a szigetek vulkanikus és a korallok mészkőfal építkezései kapcsán mélyedések alakultak ki a felszínen. Természetesen az eleinte zajló tengerelöntések hatására a víz megmaradt sósnak ezekben a medencékben, de az ezt követő apadás és párolgás folyamatosan elzárta a tavakat és lakóit a tengertől. Az esők ezt követően módosítottak valamennyit a vizek összetételén, azok inkább brakkvízekké [átmeneti sós-édes vizek, tengeri torkolati vizek, mint amilyenben a mangrovék is élnek] alakultak. Amúgy a világon hozzávetőleg 200 tengeri tó létezik, melyek közül 70 Palaun alakult ki (Clear Lake, Goby Lake, Uet era, Ngermeuangel, Uet era Ongael).

A létrejött tavakban a medúzák természetes ellenség nélkül maradtak, és szépen felszaporodtak úgy 10 milliós egyedszámig, hiszen egyedül csak a táplálék mennyisége szabott számukra határt. A változások azonban itt még nem álltak meg. A csalánsejtjeik elkezdtek fokozatosan visszafejlődni és most már annyira kicsik, hogy az ember nem is érzi, ha hozzáérnek az élőlények.

a Medúza tó

David Donlilet képe (NatGeo)

A tó 420m hosszú és 30m mély, és a benne lévő víz 3 zónára oszlik, köszönhetően a parton álló hatalmas fáknak, amik megvédik a vizet a szél okozta felkorbácsolódástól. Az első, legfelső réteg a tengervizes, brakkvízes réteg, ebben élnek a medúzák. Úgy 15 méteres mélységben terül el a 2. réteg, egy 2 m vastag baktériumsáv, amely lilás árnyalatúnak látszik. És 17 métertől kezdve egy halott zóna található, ahol semmi sincs (bár az arzénbacik óta ez eléggé nem biztos). Ide már nem jut le az oxigén és nem tör utat az élet, nincs fény sem, ugyanakkor jelentős mennyiségben található hidrogénszulfid, foszfát és ammónia.

A medúzákat több faj alkotja, melyekből a legnagyobb a Mastigias cf. papua etpisoni-k, azaz az aranymedúzák. Ezek kifejlett állapotukban elérik a 24 cm-t. Nevüket Palau egy korábbi elnökéről, Ngiratkel Etpison-ról kapták.

Ezek az élőlények több szempontból is különlegesek. Míg a világ többi részén élő társaik főleg az áramlatok irányításával közlekednek, úgy itt a tóban tudatosan mászkálnak föl és alá. Az aranymedúzák a nap mozgását követik, hogy a testükben élő szimbionta algáknak biztosíthassák a fényt a fotoszintézishez és így ők is tápanyaghoz juthassanak, míg a holdmedúzák (Aurelia aurita) az éjszaka folyamán jönnek a felszínre, ők akkor táplálkoznak.

az arany és a hold medúza

A Medúza tó speciális léte viszont törékenységét is kódolja. A medúzák populációja 2005-ben még 31 millió volt, 2009 novemberére viszont már csak kb 5 millió. Az El Nino hatására a tó vizének melegedésével majdnem kihaltak, ugyanis az arany medúzák specializálódtak a szimbionta algákkal való életre, ám az algák nem tolerálják a gyors hőmérsékletváltozásokat, így, amikor felmegmelegedett a víz, elhaltak és éhen maradtak a medúzák.

úszás a medúzák között

Manapság a turizmusnak köszönhetően a tó fokozott védelmet élvez és kontrolláltan lehet csak őket látogatni, ugyanis sok, elsőre nem is egyértelmű veszély fenyegeti a kis mikrokozmoszt. Például csak mentőmellényben lehet úszni a medúzák között, hogy senki se akarjon és tudjon alámerülni a mérgező zónába, vagy nehogy a savas közegben megsérüljön és/vagy felkavarja az elkülönülő sávokat. De például nem lehet uszonyban sem úszni, mert annak csapásai kettévághatják a tó törékeny lakóit. Mindenesetre, az életélmény így is garantált, hiszen a tó méltán a világ egyik legkülönlegesebb természeti kincse.

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

Fotók: WikiCommons, valamint a NatGeo képnél David Donlilet

Forrás: Wikipedia és WWfblogok (travel)

 

háthelyzet

Még azért 2023-at elcsípve jelentkezem. Ez olyan tipikus ’na az van’, helyzetjelentős blogposzt, mert amikor hosszabb szünet után írok egy új posztot, akkor mindig valamiféle bűntudatom van. Bár könnyen lehet, hogy csak egyszerűen a szolgáltató világ fertőzte meg a közérzetem és azért érzem így. Nemérdekes!

 

Szóval kicsit máshogyan alakultak a dolgok idén, mint ahogyan terveztem. Nyári programomnak úgy alakítottam az időbontásom, hogy a Hübriszhez, az új, 3 kötetes könyvemhez olvasom a forrásanyagokat, aztán egyből neki is kezdek a megírásának. Mindent elrendeztem, de sajnos egy kisebb egészségügyi kör keresztülhúzta a számításaimat. Nem volt vészes, orrsövény és orrkagyló műtét, egy napos, de nekem mégis sikerült plusz egy hetet rádobni kórházban. Összességében még ez sem vert volna le. Amikor azt olvassuk, halljuk, hogy ilyen meg olyan a magyar eü rendszer, akkor azt elfogadjuk, tisztában vagyunk vele, és ehhez mérten megyünk kórházba, orvoshoz. De ezek a híradások nem pontosan fedik le a gyakorlatot.

Esetemben majdnem minden főbb kockázati tényezőbe belefutottam. Talán ha még át is műtöttek volna nemváltó ovisnak, azzal maxoltam volna ki a helyzetet. Kezdjük ott, hogy elkaptam egy kórházi fertőzést, ami a fül-orr-gégészeten azért nem olyan meglepő. Nem volt vészes, erős torokgyulladás. De a körzeti beosztások miatt 3 különböző helyre kellett járnom, és még a mentő, akit egyszer kihívtunk hozzám - mert helyben ez a sürgősségi ellátás – sem tudta elsőre, hogy hova kell szállítania. Aztán ahova kerültem, hogy szakellátást kapjak, vagy csak egy szakorvos rápillantson a torokgyulladás szövődményére, ott kiderült, hogy ilyen orvos nincs, de azért ellátást és rápillantást kaptam. Ennek hatására további 6 napot kórházban tölthettem, és együtt várhattam az osztályvezető szakorvossal a csodát. Ő ”””nem tudta”””, hogy mi lehet a bajom, miközben már biztosra veszem, hogy nem szakos kollégája mellényúlása feltűnt neki, csak nem akart patáliát. (Patáliát… ebben az országban betegjogot vagy bármilyen jogot érvényesíteni… ugyan!) Közben végig sokkoltak különböző ad-hoc ötletekkel, hogy mi lehet a bajom. Nővértől orvosokig mindenki agyalt, csak teljen már el az egy hét és küldhessenek haza.

A szokatlanul hosszú, +3 hetes fekvő pihenő hatására viszont elkapott a rajzolók öregkori betegsége. Nem sokan tudják, de az ülve rajzolás asztalnál vagy állványnál egyaránt hátgyilkos tevékenység. Vagy a derék vagy a hát magasabban lévő részei az idő előrehaladtával beállnak a munka pózába. Ez még nem lenne baj, de amikor az ember nem dolgozik, az izmai akkor is ezt a pózt szeretnék kitartani. Ennek hatására viszont beáll a hát, feszülté válik, és a fájdalom érzetére további feszülés jelentkezik és szépen erősítik egymás hatását. Évek óta edzek, hogy ezt elkerüljem, de az ilyen kényszerpihenőkkel nem lehet mit kezdeni. Természetesen betonná vált a hátam.

Ismét orvosi kör, de semmi érdemleges megállapítást nem kaptam. Bementem egy problémával, megvizsgáltak teljesen más jellegű problémákra, majd elküldtek szakorvoshoz. Éppen egy lemondás kapcsán szeptember 19-re kaptam időpontot november 28 helyett (!), szóval szerencsém volt… az időpontfoglalással. Merthogy ez a szakellátásom 6 (hat) percig tartott. Egy döglött galamb beleiből jósolni eredményesebb, de hát mit lehet tenni, gondoltam a felírt gyógyszerek meg a szakvéleménynek adott, „ott nézzen nyújtó gyakorlatokat!” 5db instagram hashtag már a modern orvoslás színvonalát bizonyítja. Hát nem! 5-ből csak 2 volt élő hashtag, vagy az asszisztens nem tudta az angol szavakat jól legépelni, vagy már megszűntek azok a csatornák. De magamtól megoldottam a nyújtó-erősítő edzést, módosítottam amit kell, mindenféle. Még a gyógyszereket is kipróbáltam, amelyek a hátfájás megszűntetése és az izmok kilazítása mellett – amolyan mellékhatásként – az elvileg magas vérnyomásomat is pont normálisra vitték volna le. Hiába mondtam, hogy nincs magas vérnyomásom, nem ment át az üzenet. Bevettem a gyógyszereket és olyan szinten lelassultam, hogy kb az esőben csúszkáló csigák bámulása félelmetesen izgalmas programnak hatott. 2 percenként ásítottam, semmire sem tudtam koncentrálni. Végül arra jutottam, hogy kipróbálom egy régi, éppen még nem lejárt gyógyszer kombómat, melyeket egy korábbi derékfájásra kaptam.

Na ezek beváltak! Csak sajnos, ezeket már nem támogatja ilyen esetekben a tébé. Titkon megtudtam, hogy csak úgy kaphatnék ilyeneket, ha egy neurológus konkrétan felülírná a protokollt az esetemben. De ehhez minden egyebet ki kell zárni, hogy a majdani jövőben egy neurológus így dönthessen. Azaz a hátfájást röntgen, mri, pszichiátriai, kardiológiai, reumatológiai, labor elemzésnek is meg kell előznie, és majd csak ezt követően lehet kérni beutalót neurológushoz. Most úgy néz ki, hogy az augusztus elején kialakult hátfájdalommal 2024 júniusa körül el is jutok egy neurológushoz. Addig kísérletezhetek mindenfélével, várhatom a csodát tovább, illetve szedhetem a tompítókat, amikkel nagyon nem lehet dolgozni.

Albrecht Dürer és Katsushika Hokusai, az ő rajzos öregkori betegségükkel

hát ezért csúszik a Hübrisz

Most, így az év utolsó heteiben már 5 hónapja szórakozom a hátammal, és ezzel nagyon se rajzolni, se gépelni nem lehet. Illetve lehet, ha nagyon szétaprózom a munkákat és 1-2 óránként megállok fél órára mozogni. De ez eléggé pokoli dolog, nagyon megnehezíti a koncentrálást. Nem mintha a napi 8 óra munka közé beállított 3,5 óra mozgásidőt bárhonnan elő tudnám teremteni. Mindezt azért írom le, mert többen kérdezgetnek a könyvről, és amikor mondom, hogy „folyamatban”, akkor elmosolyodnak – gondolom – abban a tudatban, hogy ja, ebből se lesz semmi. Vagy ez csak olyan „parkolópályás dolog”. „Könyvírás, tudjuk!”.

Közben még arra is kell figyelni, hogy merre lehetne haladni a rajzolással és egyéb művészeti munkákkal. Tudom, hogy mindenki boldog, jól működő életet él, semmilyen anyagi problémája nincs és olyan termékenyen tölti a szabadidejét, hogy az csak na! De nem mindenkinek ilyen önfeledt, illúziókba önámító az élete. Ha valaki kézműves (értsd: nem Kínából rendelt szarokat gravíroz vagy 3D nyomtat, esetleg átcsomagol, stb), az nagyon nehéz helyzetben van, mert egy nagyon szűkülő piacra kell dolgoznia. Ráadásul ez a piac korlátozódott az országunkra, egyéb meg nem nevezett okoknál fogva. Magát ezt a piacot az egyéb meg nem nevezett okok feltúrták és rekvirálták. Mindent tönkretesznek az egyéb meg nem nevezett okok. És mellettük az internet, a fészbúk, a tetuba, meg patreon és minden egyéb kolduseszköz NEM járható út olyanoknak, akik a munkaidejük 80%-ban (!) nem szeretnének csak a cicoma és a showműsor tartalomgyártással foglalkozni. Ebben a helyzetben vagyok magam is. Aki nem kézműves és/vagy vállalkozó az nehezen tudja elképzelni ezt a helyzetet. Ott mindig elhangzik, hogy „Rajzolás, tudjuk!” „Könyvírás, tudjuk!”

 Most úgy tűnik, hogy május 1-re talán sikerül összerakni a könyvet. (A könyvről már lehet olvasni a Hübrisz menüpont alatt!) De addig még rengeteg a tennivaló és sok a kísérőmunka.

de, hogy valami történés is legyen!

Mingyá’ karácsony van, kedvezményes hangulatban vagyok! Mint minden ilyenkor, így idén is adok kedvezményeket a képekből, printekből. Minden elérhető rajzomra és meglévő printre él a 30%, kedvezvény, ha valaki megrendeli 2023. december 23.-ig. Az elérhető képeket és printeket áraikkal a drawings & prints menüpont alatt le megtalálni. A kedvezmény az ott található árakból jön le.

tónushelyesség teszt egy print sávon és az eredeti rajz

És aki úgy gondolná, hogy itt az ideje, hogy nekikezdjen rajzolni tanulni, fejleszteni, annak változatlanul tudom javasolni az A rajzolás művészetét, és digitális kiegészítőjét. Erre is vonatkozik az ünnepi akció: ingyenes postázás és a Realizmus. – a valóság természete ajándékpéldánya jár a 2023. december 22-ig leadott rendelések mellé. (A december 19-ig beérkező rendelések még akár karácsonyig meg is tudnak érkezni!) Rendelést leadni az A rajzolás művészete menüpont alatt lehet!

Remélem mindenkinek nyugisak lesznek az ünnepek… de úgyis kezdődik minden elölről, szóval mindegy! ;D

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

Hübrisz – a gondolat születésétől egy civilizáció bukásáig

Mint arról a könyv ismertető oldalán már említést tettem, nem a legolcsóbb és legkifizetődőbb vállalkozás könyvet írni. De mivel amúgy rajzoló vagyok, ami legalább ennyire kilátástalan ügymenetet igényel, mégis belevágtam. És most jött el az a pont, hogy a szűkebb-tágabb közösségemhez forduljak „tarhálni”, mert a helyzet nehezebb, mint egy tevének átmenni egy tű fokán!

ekkora egy tű foka

Ahogy írom az ismertető oldalon, a könyv költségvetése meglehetősen megugrott az elmúlt évek papír- és energiaár, valamint adóügyi változásai miatt. „Az elhagyhatatlan publikálási, kiadási, tördelési, szerkesztési, korrektúrázási, grafikai és kiadási (nyomdai) költségekkel számolva és 2023 év eleji árakon hozzávetőleg a kiadás teljes költségvetése 3.300.000.- lesz. Ez 200 példány elkészítését fedi le (200 x 3 kötetét), a nullszaldóhoz és az imént említett, szűken vett költségek fedezetére 140-160 példányt kell eladni, a további 40 eladása pedig egy potenciális utánnyomáshoz szükséges (újabb 200 Hübriszhez). Tehát ezen nincsen semmi nyereség. Az előzetes kalkulációim szerint 5500.-ba fog kerülni egy kötet, így a három együtt 16.500.- lesz, ingyenes postázással.

A kiadás rizikói miatt döntöttem úgy, hogy a könyv egy részét, valamelyest átszerkesztve, ingyen elérhetővé fogom tenni. Ez az alap forgatókönyvem. Tehát ha nem jön össze elég forrás a kiadáshoz, akkor a Hübriszből készítek egy kivonatot és azt jelentetem meg digitális formában, szabadon letölthető pdf-ként.

A második körben a teljes könyv korrektúrázása és ellenőrzése, szerkesztése, illusztrálása van célként meghatározva. Minden olyan feladat, ami a kötetek nyomdába küldéséhez szükséges. Ennél a célnál 1.750.000.-nál van a megugrandó léc. A harmadik körben állna elő az a helyzet, hogy végül mind a 200 x 3 kötet papírra kerülne, és remélhetőleg 193-an meg is vásárolnák, előrendelnék (7 példány köteles, könyvtáraknak leadandó).”

Most tart a könyvkiadás az első lépésnél, már írom az anyagot, tervezem és gyűjtöm az illusztrációkat, de még rengeteg meló van hátra. És hiányzik a forrás a külső munkákhoz és kiadáshoz. Így hát bevett szokásomhoz híven – pam-pa-pa-ram-pa-pa-raaaaam! – ismét szponzori programot hirdetek!

13 támogatói pakk keresi jófej leendő tulajdonosát!

A Hübrisz hangulatával szinkron, 4 különleges „ökoalkotást” és egy kedvezményes előrendelési lehetőséget állítottam össze, ezeket lehet egy csomagban megvásárolni. És itt nem arról van szó, hogy milyen menő lakásdekorációs ’termékek’ vannak mennyiért, hanem ez konkrét támogatás, hogy elkészüljön a könyv másoknak, nektek. Szürreális kicsit a dolog, mert folyton alamizsnakunyerálásnak tűnik az ilyen, holott a körülmények olyanok, hogy ha ez nem volna, akkor már teljes mértékben szétrohadt volna normális, még értékközvetítő kulturális piac.

Mint a fentebbi számokból láthatóvá vált, egy ilyen könyvkiadáson nagy haszon nincs. Magyarországon 1000 példányt eladni hatalmas hátszelet, reklámtevékenységet és hasonlókat igényel. Ilyenkor a könyv eladási árából maximum 5-10% marad a kiadónak és a szerzőnek. Magánkiadásnál reklámra nincs, vagy csak nagyon korlátozottan van lehetőség... hasonlóan jelentős ráfordítás mellett, de még akkor sem jellemző, hogy 200 példánynál többet lehet eladni mondjuk 5 éven belül. Ezért is van szükség amolyan támogatási előfinanszírozásra, koldulásra, szponzori programokra.

Tehát minden csomagban lesz egy dorodango, egy sárlabda. Ez természetben begyűjtött agyagból készül (a Hübrisz dangoi Alsópetényről származnak, arról a környékről, ahol amúgy híres kaolint is bányásznak… prémium áru ;) ). A dorodangokat Japánban amolyan relaxációs céllal, illetve a gyerekek esetében a kitartás, a pontosság megtanítására használják. A sarat megtisztítják, majd labdává gyúrják, és egy megfelelő szikkadtsági állapotban elindul a formázása. Jellemzően eltérő átmérőjű üvegek szájával polírozzák körbe a golyókat, majd, figyelve a nyirkosságra, újabb porokat adagolnak felületükre, színezik azokat. A legvégső polírozás már fényessé varázsolja a dangot, ezután csak lakkozni, olajozni, viaszolni kell, ízlés szerint.

 A dorodangok azért kerültek be a csomagba, mert elképesztően egyszerű, szép alkotások. Mutatják, hogy voltaképp nem kell a megannyi kacat, gyártott termék az ember életében, mert a legszükségesebb termékek ott hevernek akár a földön. Elég csak kíváncsinak maradni és megérteni, gyakorolni, hogy a szépségre rátaláljon az ember. Persze a zen buddhizmus is beleszűrődött a dologba, hiszen a gömb, a tökéletesség jelképe, a dangok készítése pedig a tökéletesség felé törekvés szimbóluma. És az a tény, hogy sárból készül, ugyanarra vonatkozik, ahogyan a lótusz viselkedik: a koszos mocsárból az ég felé emelkedő szépség lesz.

A második tárgy egy piritizált ammonitesz. Az ammoniteszek népes rajongótáborral rendelkeznek, de a legtöbben nem tudják, hogy ez az ismertségük és közkedveltségük nem a 19-20. században alakult ki. Darwinék idejében már javában gyűjtögették az angol tengerpartokon (a sajátjukon, nem a gyarmatokén) a fosszíliákat, de szépségük mellett azért, mert úgy gondolták, ezeket isten dekorációként teremtette a sziklákba. Viszont i.e. 6-7000 évvel, az első délkelet-anatóliai településeknél, illetve délebbre, a Közel-Kelet ősi településeinél hagytak az utcákon kis fallal körülvett beugrókat. Ezek nem érték el az egy négyzetmétert sem és nem tudni, hogy pontosan mi lehetett a céljuk, de minden ilyen fülkében különleges köveket és csigaszerű kövületeket halmoztak. Maga a halmozás már akkor a környék jellemző hóbortja volt, az iszlám előtti félanimista prevallás használta a kőhalmok építését, hogy a három főistennőre és mindenható apjukra emlékezzenek. A zsidó kultúra fontos eleme máig, hogy a halottak nyughelyére köveket helyeznek. Ennek szerepe szintén az emlékezésben nélkülözhetetlen, hiszen akkoriban időszakosan vándorló népek éltek ezeken a területeken. Még a pregörög pásztorok is úgy jelölték meg legeltetési útvonalaikat, hogy azok mentén kőhalmokat építettek, majd folyamatosan megújították a rakásokat.

Tehát az ammonitesz ilyen speciális relikvia volt már a régi időkben is. Viszont a rómaiak úgy gondolták, hogy ha egy ilyen ammonitesz aranyként csillog, piritizált, akkor annak varázsereje van: ha a párnájuk alá teszik, akkor képesek megálmodni a jövőt. A sors keserű iróniája, hogy manapság már inkább az a kérdés, hogy be mernénk-e rakni egy ilyen jövőlátó követ a párna alá vagy sem. A Hübrisz ammoniteszei amúgy 100-60 millió évesek, Marokkóból származnak és a kréta idején temetődtek az örökkévalóságba.

A harmadik tárgy szintén egy egyszerű, de nagyszerű gyerekjáték, egy bambusz egyensúlyozó szitakötő. A szitakötő Japán régi jelképe, és a harmónia folytonos keresésének és megtalálásának szimbóluma a szigeteken. Magát a szitakötőt szárított bambuszból készítem, faragással, illetve feszítő illesztésekkel és hőhajlítással. A harmónia jelentősége miatt került a támogatói, szponzori tárgyak közé. Úgy gondolom, hogy talán ez a legfontosabb dolog, amit jó lenne, ha az emberiségnek sikerülne újra megtalálnia.

ez a kép csak illusztráció, nem én vagyok látható rajta!

Az utolsó előtti szépség pedig egy origami japán orrszarvúbogár, különleges, üvegezett, fekete dió tartóban. Ezt elkészíteni igazán macerás feladat, mert egy mester hajtogatónak – amilyen én nem vagyok –, akinek van konkrétan ebben a hajtásban jártassága, nagyjából 9 órát vesz igénybe előhajtani a papírt, majd megformázni belőle a bogarat. Mondanom sem kell, hogy ezen a szinten már a papír sem lehet akármilyen, 40g körülinek és erősnek kell lennie, hogy bírja a strapát és a rostjai ne rúgjanak vissza a sok forgatástól. A kész bogár egy negyed négyzetméteres lapból készül és a végén 16cm széles lesz. Ezt követően pedig rovartűre kerül és úgy kapja meg zárt, üvegezett dobozát.

Shuki Galen Kato hajtogatása, valami ilyesmi a cél

Ebben az esetben a doboznak is jelentősége van. A fákkal elképesztően könnyelműen bánik az emberiség. Nem becsüli meg anyagukat, elfelejtette, hogy 150 éve még minden épített dolog, bútor, sőt eszközök, szállító és tároló ládák jórészt ebből készültek. Nem egyszerű göngyöleg voltak vagy sittre dobható törmelék. Akkor még számított szépségük. Ma a faanyag már fogyatkozóban van, és helyét átvették a fát mímelő karton, habanyag, műanyag kompozitok, műanyaggal taknyolt bútorlapok. Ezek szerintem már szépnek sem mondhatók, és már hiány van az eredeti alapanyagból is.

Nincs szívem új fát feldolgozni, ez mindig egy nyűglődős kérdéskör nálam. Így jutottam régi bútorok szét és átalakításáig. A 2. világháborút követően, amikorra sikerült mindent porig bombázni, majd az újjáépítés és jóvátételek fejében a legtöbb erdőt letermelni, teret hódított a szendvics laminálás, a táblástás. Vegyes minőségű és fajtájú (főleg fenyő) léceket ragasztottak táblába, és lapjaikat minőségi furnérral, például fekete dió vastagfurnérral zárták le. A bútoroknak szánt kopó és látható élek illesztett és ragasztott mahagóni (!) éltakarást kaptak. Így születtek a bútorgyári diófaszekrények, a „nagyi szekrényei”. Ezeket ma – a kollektív feledés generációi – egyszerűen kiállítják az út szélére, a kutyaszaros zsák mellé, hulladékként. Pedig ezek teljes mértékben használhatóak, újraalakíthatóak, például origami preparátumok díszdobozának. Mellesleg jegyzem meg, hogy nemrégiben lomtalanítottunk el egy ilyen szekrényt, és ritkaság számba menő a furnérozása és ép politúrja. Ebből készülnek az orrszarvúbogarak tárlódobozai. (A fekete dió, amivel laminálták még egy jelentéssel rendelkezik: ez a fafajta éppen most lép bele a teljes kihalásba a klímaváltozás és egy invazív gombafaj miatt.)

Az origami preparátum arra is emlékeztet, hogy a legtöbb ökológus, biológus kutató, aki ma a krízis kutatásával és bemutatásával foglalkozik, régen mind gyűjtött rovarokat vagy lepkéket. ÉS legtöbbjükben közös az az élmény, amikor felfigyeltek arra, hogy évről-évre hullámoznak a példányszámok, de hosszabb periódusban a hullámzás inkább fogyásnak írható le. Ezek a fajkiszorulások, kihalások az első intő jelei voltak, hogy valami globális változás indult el. Anno én is észrevettem azt, bár még nem foglalkoztam ennyire ezzel az egész témakörrel. Csak elkezdtem sajnálni egy-egy bábrablót vagy homoki futrinkát, amikor 5-10 év után láttam összesen csak egy példányt honos helyükön. Így én is már csak elhullott példányt preparálok, ha egyáltalán… vagy papír modelljüket.

Hiába, a szokásoknak és a hagyományoknak változniuk kell!

Természetesen az ötödik tárgy maga a Hübrisz lesz, de amíg nincs kész, ezt egy kupon formájában adom a csomagban. És aki úgy érzi, hogy nagyon viszi a ritmust, a támogató pakkjába vásárolhat további kuponokat is!

nade mennyi az annyi?

Egy támogatói csomag 85.000.-, és minden további Hübrisz kupon 11.000.-.

hol a bökkenő?

Hát ott, hogyha nagyon rosszul alakulnak a dolgok, akkor nem jön össze annyi pénz, hogy az egész könyvet legalább digitális formában el tudjam készíteni. Ebben az esetben csak a kivonat születik meg, bárki számára elérhető formában. De ekkor a támogatók sem tudnak egyebet tenni, mint csupán csak azt az anyagot elolvasni. Viszont, ha sikerül legalább a digitális verzióig eljutni, akkor a kuponok mindegyikét be fogom váltani papír alapú Hübriszre, nekik kinyomtatom az egészet és magam könyvbe kötöm.

A másik, ami fontos és meg kell említenem – így az ünnepek előtt –, hogy karácsonyig nem biztos, hogy elkészülnek a tárgyak. Igyekszem, de ezek magas színvonalú kézműves alkotások, amelyekhez idő kell. Nem Kínából küldik őket, egyesével, készülnek, sokszor sziszifuszi munkával.

támogatnád a dolgot, de nincs erre kereted?

Teljesen érthető a dolog! És így is tudsz segíteni! Elég, ha felhívod ismerőseid figyelmét munkámra, erre a támogatói körre. Az is segít, ha rajzaimat, printjeimet, vagy könyveimet vásárolják, mert nem titok, hogy a Hübrisz megírása elképesztően fontos számomra, és extra forrásokat is átcsoportosítok rá.

És van még a könyvhöz kapcsolt akció! Január 24-én indul egy 12 alkalmas forrástoborzó előadássorozatom a könyvről, illetve az abban bemutatásra kerülő dolgokról. Mindig szerdán, 18:00-tól, 12 héten át vetítés mellett beszélek kb 2,5 órában azokról az információkról, amelyek a könyvben lesznek olvashatóak. Bár csak mensa tagok és maximum 1 kísérőjük vehet részt rajta, de itt a tökéletes alkalom, hogy gyorsan tesztet írjatok és utána belépjetek… vagy keressetek olyan ismerőst, aki tag, és rábeszéljétek, hogy együtt jöjjetek az előadásokra. ;)

Szóval ha felkeltette az érdeklődésed a szponzori program vagy csak követnéd a történéseket, akkor írj bátran az info[kukac]gellerfipal.com-ra vagy a contact/kapcsolat menüpont alatti forma kitöltésével, üzenj a facebookon vagy instagramon keresztül! Mindegyik megtalál. ;)

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

mohaerdő: A penész, amely megeszi a rovarvilágot!

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2012. március 30-án, egy pénteki napon:

 

A penész, amely megeszi a rovarvilágot!

Pár hónapja volt egy érdekes természetfilm pár entomológussal az egyik tv adón. A púpos kabócák roppant érdekes ám szinte nem észrevehető világa utáni kutatást próbálták bemutatni a publikumnak. Mivel magam is igencsak kedvelem őket (a kabócákat), így egyből ráálltam a tv-re, titkon sejtve, hogy egy újabb blogbejegyzés fog születni a látottakból. És így is lett:

 A púpos kabócák lényegében olyan kabócák, amelyeknek torjuk specializálódott, nemegyszer extrém kinézetűvé alakult az idők folyamán. Persze ennek szerepe a koloniálisan is éldegélő és folyamatosan növényeket szipkázó rovaroknál nem véletlen. Mint arra lassacskán rájöttek, a púp valójában csak álca, és semmilyen egyéb célt nem szolgál. Viszont ez az álca a legtökéletesebbek közé tartozik. Leggyakrabban, ha a ’mimikri’ álcázásról van szó, általában olyan élőlények jutnak eszünkbe, amelyek valamilyen más veszélyes és/vagy mérgező állatra hasonlítanak. A sárga-fekete csíkozás, az élénk, riasztó színek, fekete mérgező szőrök, vagy a levelek és környezetben megtalálható természeti elemek utánzását mindenki ismerheti az alapoktatásból… ismerhetné mondjuk az alap oktatásból. De a kabócák továbbléptek ezeken a technikákon és olyan álcát alakítottak ki, amely egyszerre teszi kényelmessé életmódjukat és riaszt el biztosan mindenkit.

Sokan mások bogyókakájának, töviseknek, vagy tűzhangyának játsszák meg magukat, de akadnak olyanok, akik egyszerűen biofegyvernek néz ki!

 Még mielőtt belevágnánk a dolgok sűrűjébe!

Van ugyanis egy gombanemzetség, a Cordyceps, amely rovarok legyilkolásából és feldolgozásából él. A gombák spórái a felszínen szétszóródva várják, hogy leendő szendvicsük arra kószáljon és felszippantsa őket. Sokáig nem volt igazolt, hogy az áldozatba a belélegzés vagy az elfogyasztás útján jut be a gombaspóra, ám –ahogy az majd lentebb is olvasható lesz – túl összetett kapcsolat van a gomba életmódja és az áldozatainak halála között ahhoz, hogy ne a belélegzésre gyanakodjunk.

 A spóra vagy a penész mycelium (gombafonal) az ízeltlábú egyik lélegző pórusán keresztül hatol be szöveteibe, ott azonnal megindul növekedése és élősködése. Elevenen kezdi fogyasztani áldozatát, ám amikor életciklusa a spóratermeléshez érkezik, változtat technikáján. Többségükre jellemző, hogy behatolnak a feji idegdúcokba, a rovar agyába és utasításokat adnak neki. Ott az adott penészfaj specializáltsága szerint ad utasításokat áldozatának, és ez annyira elkülönülő jellemzőjük, hogy az efféle parazita gombák nemzetsége is a specializált utasítások alapján oszlik további nemekre. A hangyákra állt fajták felvezénylik áldozataikat a fákra, megfelelő növényi részekre és azt parancsolják nekik, hogy támadják meg a növényt. A hangyák beleharapnak a levelekbe vagy kisebb ágakba, majd rövid idő múlva kimerültségükben elpusztulnak, állkapcsukkal stabilan tartva hátramaradó és táptalajként funkcionáló testüket. A gomba innen szépen kinöveszti termőtestét és spóráit a megfelelő hő, pára és szellőzési viszonyok között engedi útnak.

Mindez olyan régi történet, hogy találtak levélfosszíliákat, amelyekben hangyák fejei is a lenyomat részét képezik, innen tudható, hogy ez a parazitizmus már legalább 48 millió éve működik. Természetesen vannak más fajták, akik legyeket, pókokat és konkrét fajtákat fertőznek és ölnek meg.

Fun with nature csoport által készített fotó

Larry Evans fotója

Daniel Mosquin fotója

  

mi az, kb 45 millió éves és akár 1.830.000.- kilója?

Az Ophiocordyceps siensis a Cordyceps nemzetség egykori tagja (ma már tudható, hogy külön családot alkot!) tette híressé ezeket a gombákat. Kínában, India északi részén, Buthánban és Nepálban külön üzletág épült ezekre a parazitákra. A természetgyógyászat a legértékesebb gyógygombáknak tartja a hernyógombákat, így rendszeresen gyűjtik őket és kereskednek velük. A varázserejükbe vetett régi hit a gomba helyi elnevezéseiben is fellelhető: yarshagumba, yartsa gunbu, azaz „nyári növény téli hernyó”. Vagy, kínaiul dong chong xia cao, azaz „a téli hernyó, mely nyárra növény lesz”. És tényleg! Hiszen ez a fajta bizonyos gyökérrágó lepkék hernyóját támadja meg. A hernyó itt is beszippantja a spórákat, amik folyamatosan veszik át az uralmat a hernyóban. És amikor a gomba növekedése eléri azt a pontot, hogy termőtestet építsen, a hernyót a föld alatt függőleges helyzetbe kormányozza, egészen a felszíntől csak pár centire és megbénítja, majd mumifikálja. Innen aztán kifejlődik az ismert termőtest, mindig szigorúan az áldozata fejéből.

  

és a kabócák?

A kabócáink mimikrijénél kalandoztam el! Mint fentebb említettem, a púpos kabócák bizonyos csoportja nem szimplán álcázza magát. Megdöbbentő módon sokuk Cordyceps penésszel leölt rovartetem jelmezben éldegél, így biztosítva, hogy soha senki ne érjen hozzájuk, és mivel életmódjuk kapcsán csak ritkán mozdulnak el a kaja mellől, az álcát nehezen lehet leleplezni.

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

cseriti

Egy korábbi posztban (ebben, de ne fáradj, bemásolom ide a megfelelő szakaszt!), ’a kit mentenél meg?’ résznél említettem, hogy: „2-3 éve volt egy beszélgetésem, amelyben arról értetlenkedtem, hogy hogyan lehet irreális árakat szabni képeknek. Hogy miért vannak olyan hülyék, akik ész nélkül költenek túl sokat egy alkotásra. Nem értették körülöttem a gondolataim, naivitásnak tartották, a szent piacról, a pénzről magyaráztak (a tárgyiasult önzésről), de én rendre mondtam, hogy nem nem értem, amit mondanak, hanem ők nem gondolnak bele a dolgok mélyebb rétegeibe. Ugyanis van a művészetnél is fontosabb dolog, sőt, rengeteg ilyen dolog van. Pont arról szól a művészet, hogy segíti megértetni az emberekkel, majd pedig emlékeztetni őket arra, hogy mennyi fontos dolog van. Nem csak vehetőek, hanem érezhetőek.”

Azóta nem boncolgattam tovább a dolgot, merthogy kerestem a megfelelő szervezeteket, akiknél szerintem jól hasznosulna a támogatásom. Alapkoncepcióm az volt, hogy arra hívjam fel a figyelmet potenciális vevőimnél, hogy okés a rajzok, printek, egyebek megvásárlása, de ha ezeket tartja olyan értékesnek, hogy költsön rájuk, akkor tudok még olyan döntési helyzetet biggyeszteni mellkasukba, ami mindennél fontosabb. Hogy ha döntési helyzetbe kerülnének, akkor kit mentenének meg: a bolygót (kvázi tőlünk), vagy az emberséget. Emberséget, mint szótárilag a becsületet, szolgálati készséget, hitelt, tehetséget és erőt, azaz paliul a kegyelmesség képességét. Vagy ugye, a bolygót, méghozzá olyan folyamatok támogatásával, mely előbb-utóbb ütközni fog az emberi érdekkel. Sajnos megfelelő ökoerrorista mozgalmat nem találtam, így marad a lassú víz, partot mos stratégia, és erdei ökoszisztémák rekonstruálására esett a döntésem.

a hangyás közösség

Fannitól korábban is hallottam a Hangya Közösségről, de azt hittem, hogy valami retro könyvet talált és innen a felfedezés. Kellett pár hónap, míg az egyre gyanúsabbá váló és jelen idejű beszámolóiból kikövetkeztettem, hogy valószínűleg nem az egykori „Hangya” Országos Fogyasztási és Értékesítési Szövetkezetről beszél, hanem a középső régiónk egyik kutya és macska mentő, patronáló, szabadító, segítő, amúgy országos szerveződésről.

Egy tipikusan olyan csoportosulásról, amelynek nem kellene lennie, ha az állam ellátná a feladatát és társadalma számára garantálná az emberséget. A Hangya kutyaólak építése és célba juttatása mellett élelmet és gyógyszereket gyűjt menhelyeknek, koordinálja és optimalizálja a szállításokat. Pályázati pénzekből és felajánlásokból szegények állatainak és kóborlóknak ivartalanítási programokat szervez. Illetve ezek mellett rendszeresen kitelepül önkénteseivel és mentettekkel, örökbefogadásra várókkal a nagyobb bevásárlóközpontokba, hogy hírt adjon magáról és támogatásokat gyűjtsön.

Lomizunk időnként, ami azt jelenti, hogy a teljesen használható és jó állapotú, de másoknak már nem „teccő” bútorokat és eszközöket, alkatrészeket begyűjtjük és alapanyagként újrafelhasználjuk. Tekintettel arra, hogy az elmúlt pár évben hova szöktek az árak, ez egy igen bölcs hepp lett részünkről. Múlt tavasszal például valaki feldobta, hogy új lakásba költözött, ahol mindent átalakítanak, és az egyik szoba teljes beépített bútorzatát eladnák vagy elvitetnék. Nem tudták, hogy mennyit ér, könyves, DVDs számítógép szoba volt, 2,30m magas térben és úgy 4m2-en. 2,6-os deszkákból (ez általában valamilyen fenyő anyag) eléggé töményen tele volt építgetve, polcozva a hely. Kértem képeket, látszatra kiszámoltam a mennyiséget és mondtam, hogy kb a 30%-át tudom adni a faanyagnak a 2021-es árakhoz mérve, mert sok lesz vele a munka. Rábólintottak, hiszen nekik mindegy volt a dolog, legalább nem kell lecuccolniuk a 4. emeletről a konténerbe. Így hát bementünk és elhoztuk a másfél köbszuzukinyi faanyagot.

Bár bútorkészítésre annyira nem jó az anyag (mert fenyő), de 2 szekrényt eleve egyben hagytam, és azok tökéletes műhelybútorok lesznek a nyomdába és a szerszámoknak. Nekem már ezért megérte a bót, de a 11m2-nyi fatábla és deszka elgondolkodtatott. Simán kidobták volna, holott pici munkával hamarosan igen tartós és tipp-topp kutyaólakká alakulnak (amint időm engedi… heteken belül, de majd lesznek erről képek… FÉNYképek). Elképesztő pazarlás lett volna, hiszen tényleg fillérekből nagyon nagy segítséget lehet így cselekedni. Konkrétan olyan 450-550.000.-ba kerülne 4db és akkora méretű ház, mint amiket készíteni fogok ebből a mennyiségű „szemétből”. És természetesen rágásálló élekkel, nyitható és sík tetőkkel, tető vízszigeteléssel, lebegő talpakkal, kutyákhoz szabott belső arányokkal.

Szóval a hangyások pont az a közeg, ahol kb ezt a fajta szemléletmódot viszont tudtam látni. És ezért döntöttem egyik kiválasztott szervezetnek mellettük, mert a kutya számomra az emberség, mint eszme vagy fogalom tökéletes szimbóluma. Oly sok háziasított állat közül az egyetlen, melyet kvázi a tiszta formánkra nemesítettünk. Társnak. Ezen a téren a macskák még elég erőteljesen le vannak maradva… vagy, mondjuk egocentrikusságban már túl is tesznek rajtunk… csak nézőpont kérdése. A kutyák becsületesek, mert őszinték, szolgálnak, hitelesek, mert megbízhatóak és elképesztő erő van bennük. És a létezésük az ember kizárólagos felelőssége. De itt van róluk és munkájukról egy elég korrekt videó:

  

moháserdő

A másik, a bolygómentő szerveződés esetében is volt dilemma. Eredetileg a régi favoritot, a Tree-Nation-t választottam volna. De véletlenül beleakadtam a Mossy.Earth videóiba (alább). Ez a szerveződés olyan programok donorálásában és szervezésében vesz részt, amelyek elsődlegesen nem csak puszta fatelepítések, hanem ökoszisztéma-helyreállító programok. Egyszerű tagsági befizetésekből, de rendszeres vagy alkalmi forrásokból ökológusok, ’konzervatív biológusok’ (conservation biologist) munkáját finanszírozzák, akik a vadvilág és a biodiverzitás visszaállításán dolgoznak, azaz a helyreállító géntárak életben tartásáért tesznek. Az ő tevékenységük annyira nem direkt érzékelhető, de rengeteg érdekes videót tesznek közzé youtube csatornájukon.

Tehát vásárlóim idén biztosan e két szervezet közül választhatják ki, hogy vásárolmányuk árának 10%-a hova kerüljön és milyen ügyben segítsen!

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

mohaerdő: Tisztuló florik

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2012. május 4-én, egy pénteki napon:

 

Nos, eljött az a pillanat, amikor már megint muszáj volt nekiindulni és utat vágni a dzsungelekben, mert már egymást kezdték szadizni a növények a florikban… illetve, ez már 2 hónapja volt, csak eddig nem jutott időm írni is róla. Szóval, gondoltam egyet, Fanni is átjött és nekiláttunk az idényszerű átültetéseknek, a takarításnak és a szükségszerű metszéseknek… tisztára, mintha egy szőlősben lennénk.

Ami rossz ebben… hogy egy idő után rá kell jönnie a hobbistának, hogy nem lehet a végtelenségig tartani ezeket a növényeket. Hogy miért? Mert rendszeresen elfelejtik megemlíteni mindenhol, hogy az eladásra kínált növények amúgy kúszó fajok, 8-22m-re is megnőnek, vagy, mint a vanília esetében, tartásuk olyan bonyolult is lehet, hogy ¾ év haldoklás után huss, vége a dalnak. Úgyhogy változásokat eszközölök a florárium prodzsektekben, mert ez az állapot nem tartható tovább! De erről majd később fogok egy külön bejegyzést írni.

Ami jó ebben… az a szakirodalomból nem következő, félrevezető vagy sokszor megcáfolható dolgok fényre derülése! Mint például, hogy milyen növényt hova sorolunk be. Amikor ugyanis az újgenerációs „felfedezők” (SMCP például) körbeslattyogják a világot és naponta 50 újabb fajt publikálnak – az amúgy kizárólagos tulajdonú kiadójukon keresztül –, természetesen mindenféle pontos dokumentáció, ellenőrzés és dns vizsgálat nélkül, és munkájuknak hála kb 100-ról felnyomják a fajlistát 300-ra, majd ezzel párhuzamosan a rendszertani, életmódból adódó vagy morfológiai osztályozást is átalakítják ROSSZRA, akkor ezzel igencsak sok áttételes probléma kódolódik bele a rendszerbe.

Az alábbi képen látható egy régi-régi növényem, amit még az elsők között dugványból neveltem. Az anyanövény a Füvészkertben van, egy N. gracilis (a Varázslatos Gracilis, mely olyan életerős, hogy néha már damilossal kell metszegetni), amiről a „hiedelem” azt mondja, hogy jellemzően nyurga és buja fajta, a napos területeket szereti, gyakorta tisztásokon él… de amúgy meg mindenhol máshol is, és persze árnyékkedvelő. Azaz, ott vagyunk, ahol a part szakad. Van egy használhatatlan leírás az élőhelyéről, ami azt mondja, hogy él tisztáson, másodlagos vegetációként, dipterocarp erdőkben és mocsarakban is. Az én meglátásom szerint ennek így a semmi értelme van. Mert egyszerűbb lenne leírni az életmódját úgy, hogy ez a fajta is képes rugalmasan variálni a levelének formáját, azaz, ha pl mocsárban és árnyékban él (illetve árnyékba kerül, mert mondjuk a környező vegetáció megnő), akkor teljesen eljelentékteleníti levelein a lemez részt és csak kancsókat hoz, mit ahogyan általában az ampullaria-knál szokott lenni.

A képen látható példány is ilyen. Pangó vízben ült a cserepe, egy viking letakarta, mire ő úgy döntött, hogy alul csak ilyen kis hajtáson ülő kancsókat hoz és a nodusokból egyenesen gyökereket lógat a levegőbe, hogy ne tudjon megfulladni. És lássunk csodát, máris a biodiverzitás kicsi táptalaját hozza létre, mert így keltető kosarak és búvóhelyek tucatjait teremti meg egy mocsárban. Máris más, mintha csak a pusztán rovart fogna.

Node nem ragadok le itt.

 

…azok a megfigyelések és ráeszmélések

Mert a kürtvirágok ekkor még teleltek, és ilyenkor néhány kürt elhal, elszárad, a benne felgyülemlő zsákmány maradványai pedig már régóta izgatták az agyam. Úgyhogy elérkezettnek láttam az időt arra, hogy akkor leszámoljam, hogy kb mennyit és mit fognak össze a növények. Nos, 3 db kürtöt bontottam fel, egy 26 cmest és két 23 cmest (mind Sarracenia leucophylla hibrid volt), és ezekből összesen 63 egyedet tudtam elkülöníteni. Ahogy a borzasztóan megalázó minőségű képeken is látszik, „termékcsoportokra” bontottam őket.

1 - a 2db vetési pattanóbogár

2 - a legyek, 27+6db légy (fémzöld döglegyek, kék dongólegyek és a csíkos közönséges húslegyek)

3 - 19+3 német darázs

4 - 2db éjszakai lepke, amkiket nem tudtam behatározni

5 - 2db ékfoltos zengőlégy

6 - bábok

7 - bónusz hártyásszárnyú, amit nem tudtam behatározni

 

Ami érdekesség ebből adódik az az, hogy hozzávetőleg lekövethető az évszaki hatás a kancsókon is. Tehát nem specializálódtak (annyira) egy-egy fajra a növények. Először darazsak és a pattanóbogarak jelennek meg a kürtök aljában, majd szépen a legyek idényeik szerint, majd lepkék is.

Ami még érdekes, hogy a nálunk honos német és francia darázs közül CSAK német darazsakat találtam. Sokat agyaltam azon, hogy mi lehet a különbség oka és talán az, hogy bár minden darázsfajta ragadozó és a lárváiknak is kell fehérje a bábozódáshoz, a francia darazsak zsákmányrovarokat és hasonlót esznek, míg a német darazsak sokkal nagyobb arányban fogyasztják a lárváik által kiválasztott nektárszerű anyagokat. Ez így magyarázat lenne arra, hogy a sarracéniák miért tudják magukhoz csalogatni pont őket (ez egybevágna azzal is, hogy a zengőlegyek is az áldozati listán voltak, mert azok meg a tetvek ürülékének mézharmatát nyalogatják általában). [Most visszaolvasva, valószínűleg a német darazsak zömöksége is közrejátszik: a kürtből kirepülés miatt lefelé szívó vákuumot eredményez a repülés, így akármennyire erőlködnek, egyre csak lefelé fognak haladni, mígnem teljesen mozdulatlanul, beszorulva várhatják a porladást.]

 Aztán, ami érdekességre még bukkantam, az a penész volt a kürtökön belül. Amikor ugyanis felvágtam a kürtöt, az elhalt rovartetemeken és a kürt falán mindenhol 0,7mm > méretű penészfejek sorakoztak. Az nem derült ki, hogy mire is mentek, de tapasztalatom azt súgja, hogy a rovarok vázát és fehérjemaradványait kajálták éppen. Ez csak további kérdést vetett fel számomra, hiszen mostanában nagy a dilemma a kutatók között, hogy nincs-e véletlen a rovarevőknek szimbionta gombájuk, mert eléggé logikus lenne. A kancsókák kancsói kész bacivilágokat és egysejtű leveseket rejtenek, és ezek bonthatják le a rovarokat megfelelő anyagokra a gazdanövények számára. Illetve a kürtvirágok esetében azért is elgondolkodtató, mert tudományosan is bizonyított, hogy csak kis felületen át szívják fel a tápanyagokat, a honos helyeiken is viszonylag alacsony mértékben képesek a rovarfogással tápanyagot biztosítani maguknak. Ennek segítésére tökéletes lenne egy szimbionta penész például.

De, ami a legtutibb érdekesség volt, az a bábok jelenléte a kürtökben. Mint fentebb említettem, néhány besült, ki nem kelt bábot is találtam az áldozatok között, 2 sávban, egymás mellett hevertek, alattuk és fölöttük meg mindenféle egyéb lekürtölt maradvány volt. És régre nyúló maceráló* hobbim kapcsán egyből leesett, hogy vagy hús, vagy döglégyé lehettek. Node egy kürtben??? Aztán leesett, hogy azért lehetséges ez, mert egyszerre 3 dolog teljesül:

1., Nyáron néha lehet látni, hogy a hőségben egy-egy légy a hátán fekve pörög a földön és zúg. Ez azért van, mert tele van petékkel a rovar és általában tápanyag hiányában nem tojja le mindet, viszont azok már a kelés szélén vannak, az anyaállat hőgutát is kap és kb így kezd neki megdögleni. Ilyenkor a peték az állatban kelnek ki, és onnan kirágják magukat, és megpróbálnak életben maradni.

2., Nagyon sok rovarfajnál a bábozódáshoz fehérjére van szüksége a lárvának, ez a legyeknél is így van. Viszont ez az állítás fordítva is igaz, ugyanis a fehérje kiválthatja a bábozódási folyamat elindítását.

és

3., A bábozódás helye is számít! Sok faj fölben bábozódik, sokuk felszínen és sok felszín fölött (pl a lepkék jórésze fűszálakon, gallyakon). Ennek szerepe az éghajlati és időzítési okokban van. A hús és döglegyek nem vészelnek át fagyot, mivel nem telelnek és mikor már kellemes hőmérsékletű dögöt találnak, akkor már biztosan éltek és megdöglöttek állatok, azaz minimum tavasz van. Mivel gyors az életciklusuk, ezért elég, ha nyüvük elmászkál egy pár centit a dögtől és ott a felszínen bábozódik. Viszont sokszor a dög elkezd süllyedni, így a legyek – féltve hártyás szárnyuk kikeléskori megfelelő és akadálytalan megszilárdulását – nem kockáztatnak, tudatosan a felszínre igyekeznek.

 

Tehát, a kürtben is ez a 3 dolog történt. Hősnőnk beszállt, mert érezte a frissen döglött rovarokat, majd bent ragadt. Aztán kimerült, elpusztult. Benne kikeltek petéi, akik kb eleinte 20-50-en lehettek, majd szépen 5-6-ra redukálódtak és egymáson meg a többi zsákmányállaton éldegéltek. A rovarfehérje miatt korán bábozódásba kezdtek, felmásztak a zsákmányok tetejére és bebábozódtak. Mivel túl korán, így nem keltek ki, besültek, és idővel a növény újabb és újabb rovaráldozatai fölöttük haltak meg.

Humoros, nem?

* macerálás – dögök csontjainak ízeltlábúkkal történő megtisztítása, preparálási eljárás

Zárásul pár kép!

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

Életérzésmenedzsment

[Ez egy olyan poszt lesz, amelyben a kulturális működés kulisszái mögé lehet pillantani.]

Pár napja nem tudok túllépni egy új reklámon. Az egyik telekom cég kreatív anyaga a téma, ráadásul pont azé, amelynek első részét a régióban egyedül a magyar leányvállalat módosíttatta, nehogy „politikás” legyen kisnyomorunkban. Ugyanis arról volt szó, hogy az amúgy teljesen elhidegült, önmagukba forduló emberek mennyire tök jól tudják tartani a kapcsolatot a telekom cégnek hála. Például a tanárjukat fel tudják hívni a suliban, hogy megköszönjék neki… nem is tudom… hogy alulfizetve, demotiváltan, kilátástalanul leadja nekik az anyagot, amely olyan amilyen. Na ez sok lett volna nálunk, hiszen itt éppen az aktuális, politikamentes, tehát céltalan és szereptévesztett pedagógusmormogás megy. Így a telekom cég – értve a régi idők új szelét – egyszerűen lecserélte a tanárt egy buszvezetőre. Mindegy, marketing döntés, karácsony előtt nehéz nem beszittyózva stratégiázni, ok.

De a második rész még ezen is túltett cselekményével. Egy 40+-os faszi biciklizik körbe a sötét, pesti tájon. Éccaka van, ki-ki nyugalomban, de ez a szerencsétlen és terhelt arcú, majdnemkorombéli+10 éves meg teker ide, teker oda. Feltűnik keze ügyében a wót-ot mímelő kajaszállító táska, hiszen az illető – nevezzük Kázmérnak – ételfutárként dolgozik. 2023 első hónapjában, fél évvel a kata-reform után ő rendületlenül dolgozik. Mielőtt büszkék lehetnénk Kázmérra, egyszer csak elkezd bevezetni minket a kis munka közbeni heppjébe. Kázmér miközben éjszakai kajafutár, két elhidegült ütközés és megalázódás között mindenfelé fotózik ezt meg azt. A néző alig bír magával, mert Kázmér kínlódó arcát látva kezdi csípni a kérdés, hogy nade mit fotóz? Miért fotóz? Hát mi lehet fontosabb az ételfutárolás közben? És snitt, vágókép után kiderül a talány: Kázmérné és Kázmér kislánya ezalatt otthon ülnek az ágyon és az apa által szakadatlanul hazaküldözgetett fotókat nyomtatgatják – köszi telekomcég, te olyan jó vagy! –, azokon pedig arcoknak tűnő közterületi elemek láthatók. Szellemvadásznak, Kázmérné otthon örül magának, a kislány meg ragasztja szorgosan a falra a képeket. A hosszabb, 40 másodperces verzióból megtudjuk, hogy Kázmér az irodai melóját követően megy futárkodni, a 30 másodperces elején ez nem látható.

Szóval, én nem értem ezt a világot! Tényleg az a normális, hogy egy kisgyerekes családban az apa éjszaka kajafutárként kell, hogy dolgozzon? És erről otthon csak, mint ’szellemvadászat’ húzzák az ívet? Nem az lenne a normális, hogy a láthatóan túlképzett és életerős apa nem pótmunkát végez, és este a családjával lehet otthon? Hogy mondjuk nem biciklivel molyol a városban? És még mosolyogva azonosuljunk a köszitelekomcéggel, hogy megédesíti a kilátástalanság keserű kompromisszumát? Életérzésmenedzsment és javított illúzió?

Egyik utolsó 2022-es emlékem egy eléggé fura beszélgetés lett. Mivel nem szeretek köntörfalazni (contraffare=torzít), így hát, ha kérdeznek, konkrétan válaszolok. Persze próbálom lágyítani az ilyen válaszom, de azért kamukázás nélkül. Legtöbbször ez be is jön, értik, hogy miért fogalmazok úgy, ahogy és nem forszírozzák (forcer=erőltet) tovább a kérdést. De vannak esetek, amikor olyan közegbe kerülök, ahol általában nem szoktak beszélgetni az emberek, nincs ebben gyakorlatuk, nem tudnak érvelni, ráadásul, ha mégis megpróbálják, akkor az összes hibát elkövetik. Ez biztosan előfordul mással is, nem akkora különlegesség ez, de most pont furán alakult a helyzet. Én válaszoltam, a közeg nem vette a lapot, és elkezdett „rákérdezni” a hallottakra. Én mondtam a konkrétakat, míg végül egy totál értelmetlen helyzet alakult ki, ahol már magyarázkodnom kellett (volna…) azért, mert a válaszaim hangulatban nem illeszkedtek a helyzetbe. A valóság közelsége kiváltotta beszélgetőpartnereimből a meneküléskényszert, és megindult a hárítás és mindent félreseprő kiútkeresés a kíméletlenül konkrét válaszaim elől.

és Pali, te most min dolgozol? Válságmenedzselek!

Onnan lehet tudni, hogy nagyon nagy baj közeledik, hogy mindenki egyre erősebben próbálja azt tagadni. Mert senki sem akarja elismerni a hibásságát és az inkompetenciáját a helyzet alakulásában. Ráadásul és furcsa módon ez a reakció olyankor is előjön, amikor teljesen „ártatlan” valaki egy bizonyos szituációban. Magatehetetlensége, felelősséghárítása ilyenkor próbálja a „rossz flót” elhessegetni ráolvasás-szerű okosságok bemondogatásával (bullshitgenerátor). Egy beszélgetésben a téma a lehetetlenségig torzul, mert mindenki bele akar szólni egyvalaki válaszába, hessegetne vadul, okosnak tűnve, de ugyanakkor senki nem arról szeretne beszélni, amiről az a valaki, hiszen abban pont inkompetens (in+competens=nem+összeállító).

Már itt is több alkalommal (itt meg itt) kitértem arra, hogy mit jelent a kulturális területnek a jelenlegi kormányzás és adópolitika. Hónapok óta nyílt titok, hogy mennyire a túlélésért küzd mindenki… 2020 tényleg mérföldkő volt a kézművesek számára és a kulturális szektor életében. És ezt lehetett fokozni! De még mindig rengetegen nem értik meg, hogy mekkora a gond valójában. A laikusok, a kulturális termékeket fogyasztó közönség (és tömegmassza) a folytonos démonűzést nyomja a rossz flóra, rendíthetetlenül söpri a szőnyeg alá a hatalmasodó gondokat, hárít és széttárja a kezeit. A kognitív disszonancia pedig ebben az országban a legnagyobb kezeletlen népbetegség.

Az van, hogy piciben mindenki atomszakértője mindennek és tudatosnak, határozottnak kíván mutatkozni. Miközben már eleve egy saját csigaházba húzódva pórbálja a minimális önbizalmát felépíteni a mindennapokhoz. Defenzívában van, miközben azt tanulta, gondolja, véli jó stratégiának, hogy határozott offenzívában mutassa magát. És ilyenkor kénytelen is belekavarodik olyan helyzetekbe, ahol ezt a határozottságot „vinni kell”, okosakat mondani, tudni a tutit. Előadásokon ezt a ’sodródó kisember’ képével ecsetelem. Az illető, akit a sors áradata sodor valamerre, és ő végig csak nyugtatgatja magát, hogy például kellemes a víz hőmérséklete, meg egyszer majd biztosan megáll a folyam.

Az említett beszélgetésen többször megbillent a diskurzus, és számon kérték rajtam, hogy miért vagyok borúlátó a saját területemen. Egy ponton azt mondtam, hogy azért nem értik vagy fogadják el, amit mondok, mert nem veszik észre, hogy jelenleg a kultúra szűnik meg, hogy nem lesz művészet, nem lesz semmi olyan, ami szebbé tehetné például nekik a valóságot. (A kultúra nem örök!) Kimúlik egy/a kultúra és erről fogalma sem lesz senkinek. Mert mindenki majd fogyasztja tovább azt, ami a kultúra illúzióját adja számukra, és büszkén cicomázzák a végtelenségig nyomorukat. Erre válaszul azt kaptam, hogy ez így csupán az én véleményem, minthogy az asztalnál mindenkinek van egy véleménye és ennyi. Az abszurd pillanatban a kézművességhez és a művészetekhez való hozzáértésemet kritizálták olyanok, akik egyáltalán nem ilyen területen működnek és erősen viszonylagos az ízlésük és a rálátásuk a területre. Emellett alkalmazottak, akik – teljesen érthető okokból kifolyólag – nem értik a szabadúszó vagy vállalkozó munkaszervezés mikéntjét, az egyéni kockázat fogalmát és hasonlókat, ráadásul a kulturális szektorban. Próbáltam rávilágítani, hogy olyan illúziók rabjaiként látják a világot, melyekről nincs tudomásuk. De ezt elmagyarázni mindig a legnehezebb feladat, mert értelemszerűen senki nem tudhatja azt, amit nem tud. Éppen pont ezért beszélgetnek az emberek konstruktívan, nem a másik leugatolásának stílusában, hogy így megismerhessék, ha valamit nem jól vagy hiányosan, vagy sehogyan addig nem tudtak.

gondolom a művészet túl nehéz…

…hiszen 100-ból 99 ember nem tudja definiálni magát a szót sem. És a 100 definícióból szerintem maximum 1 olyan lesz, amely többnyire megfelelő. (Országos szinten ez azt jelenti, hogy eHun kb 950 ember tudja meghatározni a művészetet, mint izét. És ez egy teljesen reális szám! Szóval, kérlek, k, mint kedves olvasó, gondolj kicsit ebbe bele!) Pontosan ezért az értelmezési nehézség miatt egy másik példán mutatnám be a problémát. Mivel a művészetnek is van kézműves jellege, és az egyéni önirányítás, a felelősségtudat és az őszinteség (az autodidaktizmus) is nélkülözhetetlenek a minőség megalkotásában, így jól lehet párhuzamba állítani vele egy másik magas hozzáadott értékű, társadalmilag kulcsfontosságú szakmát.

Vegyünk két pékséget! Az egyiket nevezzük el Zöldpontnak, a másikat Tulipántnak. Mind a két helyre igaz, hogy 6-7 éve született szerelemgyermekek. Volt egy nemes elképzelés, abba beletettek sok munkát, hogy eljussanak oda, ahol most vannak. Ismertek, van egy közösség körülöttük, megélnek munkájukból. A Zöldpontot olyanok viszik, akik kb 30-40 éve dolgoznak a környezetvédelmi ügyeken, szemléletformáláson, a reformáláson. Fejlesztenek recepteket az ökologikusabb létezéshez, nem élnek nagy lábon, hisznek a közösségükben és tesznek is érte. Erőforrásaikat, alapanyagaikat a lokális gazdálkodás, a legtudatosabb és legfenntarthatóbb módja jellemzi. Az ő pékségükben megoldották, hogy közösségi befőttcserebere, csapatépítések, közös beszélgetések alakuljanak, a hely otthont ad minden jó kezdeményezésnek. És ezt elérhető árakon, alacsony haszonnal, mert tudják, hogy a profitoptimalizálásnak hívott profitmaximalizálás a lényegi problémája a mai világnak.

A Tulipánt más modell szerint működik. Ők az ökológiai szemlélet helyett a bio vonalat nyomják. Náluk minden bio és egészséges. Ismert róluk, hogy az imázsuk szerint (image=kép… ezeket csak azért biggyesztgetem, mert mostanság felmerült, hogy magyarítani kellene a nyelvet) a vetőmagtól a kész pékáruig ügyelnek a biora, jelentsen ez bármit. Van kis tühtig (tüchtig=ügyes) boltocskájuk, ikeás egyszerűséggel berendezve. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden vadonat új állapotában is agyonöregített kopott-patinásnak néz ki. Vintázs a bolt (vintage=szüteri, amely stílusként a patinás, különleges és egyedi régiségekre vonatkozik). Vintázs rekeszekben a vintázs befőttek, melyek vintázs etikettjeikkel oly réginek tűnnek, mintha 2 hete nyomtatták volna őket. Van vintázsszörp és vintázsvíz, utóbbi ingyen a kutyának is, meg… akkor már a gazdinak is. Vintázs kosarakban látható a vintázs formájú pékáru. Mindig kevés, hiszen ezt KÉZZEL KÉSZÍTIK. Ugyanis a tulipánt közkedvelt kézműves pékség. Biokézműves egészségespékség.

Ősszel önhibámon kívül elkeveredtem a Tulipántba, hogy jól semmit ne vegyek. Nem tudtam, hogy mi ez a hely, és igazán nem is volt ellenemre egészen addig, amíg az említett 2022-es, fura beszélgetés kapcsán ismét a figyelmem közepébe nem került. A Tulipántot jellemzően két csoport látogatja vevőként. Az egyik a tehetősebb lakosság, akit nem zavar az átlag 2000.-os kilóár és a szörpikéért fizetett 670.-. Ők a minőség garanciájával azonosítják a drágaságot, a vintázs miliőt (milieu=környezet), a letisztult modernitást. Van parkoló, tehát a bajor karikástraktorokkal is könnyen tudnak parkolni. A másik vásárlótábor a városi hipsztérek tarka populációja. A tudatos, modern generációk és koravének, akik megállás nélkül a spanyolviasz életérzésben vannak. Őnekik van tulipántappjuk is, hogy előre rendelhessék azt a kenyeret, amit a boltban vesznek át. Értik, tudják a világot, büszkén szenvednek, túlélőnek hiszik magukat a klímakatasztrófában, mert megnyugtatja őket, hogy a szőnyeg alól csak a kikandikáló jéghegy csúcsát kell megszokniuk… Őket azért nem zavarja a 2000.-os kenyér, mert fél kilót vesznek és az máris csak 1000.-. Ők le tudnak ülni flózni meg csillezni a Tulipántba, és van ingyen víz is, amit nem a szegénység kapcsán isznak, hanem mert ők az egészség terén is tudatosak. Mint a Tulipánt.

a mindent átható látvány illúziója

Tegnapelőtt beleakadtam a Zöldpont egyik alapítójának fészbuk bejegyzésébe, amelyben arról ír, hogy megkapták a kb 13x-os rezsiszámlájukat. Rendeletileg el lett törölve a reklamálás, válaszadás, korrektség, jogbiztonság, stb, szóval semmit nem tudnak kezdeni a dologgal. Egy évig fixen ennyi lesz az áram ára. Azért írta a posztot, mert semmi mást nem tud tenni. Kilátástalan a helyzetük, mert bár sohasem volt jó, de eddig a munkájuknak volt értelme és szenvedélyesen csinálták. Amikor jött a járványlezárás, akkor maszkokat varrtak és elvitelre készítettek kajákat, hiszen nem volt más lehetőségük és a közösségük így tudta őket átsegíteni a sz*resőn. Amikor nem történt semmi és még 1,5 évig ment a hazai veszélyeshelyzet, akkor már magaságyásokat telepítettek, városi ökogazdálkodás felé nyitottak, mert ezekkel tudott a közösségük megmaradni a szürrealitás viharában. Soha nem kaptak kompenzációt az államtól, amikor a kormányzat felelőtlenül olyan intézkedéseket hozott, ami az ő zsebükre, munkájukra ment. Ismerős ez sokaknak. Minden a napokban bezáró és tönkremenő vállalkozás (a szó régi értelmében) egy-egy szertefoszló teljesítmény, értelmetlen veszteség, a kultúra fakulása. A mindent infláló drágulás nem egy egyszerű pénzügyi anomália, hanem a felelőtlenség ára, melyet egyesek helyet mindenki fizet. Magyarországon ennek mértéke kétszeres, mert két eltérő jelenség okozza. Az egyik a csak hülyék számára nem felfogható szitu, hogy egy aranykor után is ott tartunk, ahol 1992 körül, köszönhetően a senkiknek.

Az elértéktelenedés másik fele a Tulipánt-jelenségből érthető meg és egy sokkal globálisabb tendencia hatása. Hogyan lehet az, hogy a Tulipánt nem kényszerül áremelésre és szinte minimális változtatással üzemel tovább, amikor a Zöldpont meg a lassú megszűnésbe kerül? Hát úgy, hogy ez az elértéktelenedés, az infláció másik fele ténylegesen az ’értékre’, mint olyanra hat. Azt számolja fel. Úgy válik minden olcsóbbá többért, hogy a minőség szorul ki belőle. És ez azért nem látszik sokaknak tisztán, mert nem ismerik fel ezt a tényleges értéket. [Ironikus módon a szakbarbár balosok ezért nem értelmezik helyesen a balos spektákulum elgondolást… nem értik a minőség mivoltát. De ezt csak szakbarbárkodásnak írtam ide.] A Zöldpont kb 1000.-ért adott egy kiló kenyeret akkor, amikor a bolti még csak 500.-/kg volt. Ellenőrzött forrásokból, nem ipari-energiapazarló módon készült kenyereihez ilyen áron szokott hozzá a vásárlóközösségük, míg a Tulipánt 2000.-os kenyere piacosabb módokon találta meg vásárlóit. Például teljesen szokatlanul, heti- és havilapokba készültek cikkek a tulipántos kenyerek csodálatos varázsáról és a bio életérzésükről. Cukrászda hangulatú pékségként pozícionálták magukat, beszereztek egy 3+ milliós olasz kávéfőzőt, így többen elkezdtek kávézni járni a pékségbe. A „hozzáadott érték” ez a varázs lett. +1000.-/kg-ért a vásárlók megkapták a kivetített egyéni vágyillúzióikat, szigorúan gőgalapú életérzésadagokba csomagolva. Vagy – hogy így mondjam – a betérők tökéletes díszletet kaptak maguk köré, hogy a láthatatlan rajongótáboruknak egészséget, külölegesség-érzetet, ízlést, műveltséget, kulturáltságot kommunikálhassanak. Hipszter, sznob, allűrös (allure=modorosság), egoista, nagyasszony mind azért vette a kenyerét ott, hogy elmondja, ő veszi a legtutibb helyről a kenyeret, vagy ő ’a’ kenyeret veszi. Ez a fajta életérzés-marketing ráadásul teljesen általános eszköz napjainkban. Minden kozmetikum, minden pipere, ruházat és ilyesmi használja a dezinformáció ezen változatát. És sajnos nem mindig tűnik fel az embernek, hogy éppen a hiúságukra játszanak egy bútorvásárlásnál, technológiai kacatvadászatkor, a turizmusban és mindenhol máshol.

Bio kézműves kenyér? Emlékszem, amikor gyerekkoromban a friss pékáruért mentünk, akkor egy kis lukon adták ki a nagyveknis kenyeret, császárkiflit, cipót, mákos fonottat. December elején kellett előre megrendelni a méteres bejglik darabját 23-ra. Senki nem akarta látni a vintázs varázst, az ablakon túli csutakos-pocakos vagy nyúrga-endékáfrizurás pékeket. Mert minek? A kenyér önmagáról szólt, és ha a kitűnő minőségéhez némi rácsöppent gyúrótajték is kellett, akkor így volt jól. A kisvárosi boltokban vásárolható kenyerek anno műanyag „tejesrekeszekben” voltak (a tejesrekesz amúgy pékrekesz volt, mert a tejnek ládái voltak, de ez a tejesrekesz-paradoxon nem zavart meg senkit). Semmi cicoma nem volt, függőlegesen voltak egymás mellé tömve a kenyerek, míg a zsemlék és kiflik ömlesztve érkeztek. Senki egy percig nem érezte szükségét annak, hogy ezen változtasson. Mert ugye, minek? Aztán megerősödött az ego, az értelmetlen versengés, az illúziókeltés, és kialakultak a fonottkosaras pékségek. Nemzetiségtől függetlenül mind albán volt, és egyöntetűen már, mint „látványpékségek” futottak. Nem kezdték a látványt enni az emberek, de mégis falták azt és átszoktak ezekbe az üzletekbe. A drágább áron adott más termékek, az egyszerre cukrozott és sózott kenyerek, kalács alapanyagú kenyerek, majd a látványpékülés csúcsán már a 30-40 dkg-os veknik és a 2800.-os kilóárral mért 10dkg-os péksütik kerekedtek felül (fagyasztott, kis sütős F péksütik). Minden a kinézet lett, a magos és eltérő színű, formájú kenyerek esetében, amit a pálmazsír megspórolt, az elment tökmagra, komlóra, kávéra. És amikor már mindenhol minden kenyér tök látványos volt, jött a szuper varázslat! Hozzuk vissza az igazi, régi kenyeret, amely tényleg törzskönyvezett, keresztlevéllel ellátott kovászból készül, amelyben gyúrás után már érezhető a nagyi bőrkeményedése. Amely „önmagát eteti” és egyben fogyni lehet tőle, mert „meg van csinálva” és nincs „telenyomva mindennel”. Szóval létrejöttek a kézműves pékségek. Hogy ezek miként lennének minőségibbek, mint az eddigi összes verzió, hát én nem tudom. A leggyakoribb mantrák azok, hogy ezek kézzel készült termékek, hogy egészségesebbek és finomabbak, mint a nem ilyen termékek. Mintha ezek igazibbak, valóságosabbak lennének a csúnya-gonosz gyártott kenyereknél.

Ha megnézzük kicsit közelebbről, hogy mi kerül a különböző tulipántos kenyerekben egységesen 2000.-/kg-ba, akkor egyből látható, hogy egy elég komoly üzleti modell, a vágyillúzió kiszolgálása. Mindegyik 2000.-, a fehér lisztes is és a mindenféle ritkamagvas is. Így nem hektikus az árazás, van beépített tartalék, és egyszerűbb számolni a termelést a sokféle produktum esetén. Továbbá, nem csak a kasszásnéni, a fuvaros Tibi meg a pékek dolgozzák meg a kenyereket. A 13 fős (!) stábnak tagjai marketingesek, sajtósok, kreatívok, informatikusok. Ők adják hozzá a kenyér legfontosabb hozzávalóját: az illúziót. Például a bio-illúziótól olyan lesz minden, mintha a kenyerük egészségesebbé válna. Igaz, az elmúlt 100 évben senki sem betegedett meg a fehérkenyerektől (csak maximum a túlfogyasztástól), de most mégis az egészségesebbre van szükség. A barna és a fehér kenyér között kalória arányban nincs lényegi különbség, mert esetükben csupán csak 6-7% a kalóriakülönbség. Ha valaki levágja a serclit (scorza=kéreg) és kidobja, vagy prézlinek (brösel=morzsa) darálja meg, majd a maradék veknit ugyanannyi szeletre vágja, akkor pont ugyanannyira lesz egészségtelen a barna kenyere, mint a csonkított fehér. Csak a szeletek vastagsága nem 15mm lesz, hanem 14mm. Ha a gépiesítés nélküli üzemelést (üzemelés, ízlelgessük!) vesszük kézművességnek, akkor nehezen tudom elképzelni, hogy fatüzelésű kemencékben, rozsdamentes dagasztó vagy gyúrógépek nélkül készülnek a veknik, hiszen ez teljesen versenyképtelen lenne. Egyszerűbben: még mindig nem ráspolyozzák a szenet a vekniről (raspeln=kopaszt), akármennyire hand-made a dolog.

Szóval mindent összevetve az az érzésem, hogy ez a bio-kézművesség csupán egy defektes marketingstratégia megnyilvánulása, hogy elfedje az üvöltő 2000.-/kg-os árakat és az üzleti modellt. Persze, csinálhatta volna ezt a Zöldpont is. Csakhogy nekik nem a profitmaximalizálás volt a céljuk, hanem az ökologikusság és a minőség. Fair árakon adták termékeiket, alacsony haszonnal, de nem a vevőik álomvilágba csábítása és kizsebelése volt a céljuk. Nem köntörfalazták magukat vintázs-manufaktúrává, bár ők tényleg 3-5 fővel dolgoztak, mikrovállalkozásban (nem pedig kisvállalkozásként). Náluk a bio fogalmába nem fér bele az, hogy vevőkörük 30-40km-t is autókázik oda, majd vissza egy darab kenyérért, vagy az, hogy akár reklámosdiból az egészség fogalmát a pénzhez kössék, áttétesen kijelentve, hogy akinek nem fér bele a 2000.-os kenyér (a KENYÉR), az egye az egészségtelen 7-800.-os „boltit”. És a minőség kritériumát pontosan értették. Valami akkor minőségi, ha az ár-érték aránya szerint is kitűnik. (Ebből adódóan a minőség nem mérhető kizárólag árban, és minden minőségi dolognak kell, hogy legyen ármaximuma! Ez nagyon fontos, kedves galériás paraziták.)

hogy miért bosszant ez a dolog?

Az egész pékpara nem szól másról, minthogy a vásárlók a csillagos égig vannak felhájpolva, maximálisan >>>eladják nekik<<<, hogy a téveszméjük rendben van és adott szolgáltatásban remekül ki tudják szolgálni a félreértéseiket. Közösen elfogadja vásárló és eladó, hogy a vásárlónak tényleg igaza van, amikor ismeretek hiányában téved és félreért, és akármennyire helyesen szeretne cselekedni, biztosan rosszat tesz. A vevő hibásan dönt, az eladó tisztességtelenül jár el, így eladó egyszerűen átb*ssza a vevőt, aki az egosérüléséből egy kiutat lát csak: álmodja tovább a mesét, és ellenérzéseit a szőnyeg alá söpri. Végül senki nem jár jól, hiába tűnik ez a helyzet okos ügymenetnek és versenyszerű igazságnak. Pontosan ugyanaz történik, ami majd az ökológiai összeroppanás esetében is lesz (van). A butaság és a bölcsnek hitt önzés kéz a kézben halad a végzete felé. Igazi meztelen császár helyzet. Abban a mesében soha nem értettem, hogy a lakosság hogy, hogynem hantolta el magát butaságában már az ominózus (ominosus=baljós) eset másnapján? Hiszen ők elhitték a semmiről, hogy az egy ruha. Ma meg azt kellene elmagyarázni az embereknek, hogy ne szívják a lelkükre butaságukat, hanem próbálják már meg végre az átlátszó valamit egy nagy büdös semminek látni. Ugyanis a fejükben élő zaj és szorongás zavarja az érzékelésüket (és értelmezésüket).

Ilyen pékbuli nem történne meg, ha nem a kihasználás és átverés lenne a fő kereskedelmi eszköz, illetve, ha megértenék az emberek, hogy a minőséghez fel kell nőni, nem elég pénzt szerezni hozzá. Hogy bár „szép” a kő oroszlán a kerítésen, olyanoknál hülyén néz ki, akiknek soha nem volt oroszlános családi címere. Kulturális téren a laikusok azt hiszik, hogy értik/tudják és eleve, hogy van még kultúra. Miközben már rég mímelt minőség van, amit kizárólag pénzpiaci és marketing folyamatok koordinálnak. Hiszen már kenyeret is így vásárolnak a „tudatosabbak”! Vagy fordítva, mert úgy talán érthetőbb: ma változatlanul van kultúra, csak az minőségben sokkal satnyább, mint a korábbi x darab előző. Dupla annyiért lehet mozijegyet venni és megnézni, a töredéke mennyiségű nácsoszt rágcsálva egy olyan filmet, amiben jó színészek helyett ismert stárok vannak, ami egy teljesen kitalált, de mindennél színesebb valóságban játszódik, és amelyben a cselekmény nem szól másról, mint szórakoztatásról. Lineárisan, 3 emotikon és 2 messzendzserüziben el lehet mondani az egészet. Vagy, sztoriban lövünk egy tükrözött szelfit magunkról a moziterembe menet. Hesteg, lájf!

A kultúra minden, ami irodalom, zene, képzőművészet, előadó művészet, filmművészet, illetve, amely ezek infrastruktúráját és műhelyeit lefedi, tehát a múzeumok, könyvtárak, kiállítóterek, rendezvényterek, művelődési- házak és központok, kiadók, nyomdák, keretezők, stúdiók, stb. Ha mindenhol a Tulipánt-effektus menne végig, akkor egyre kevesebb produktum születne és egyre kisebb minőségi tartalommal, miközben egyre látványosabb, csillámporosabb szenzációk ütnék fel a kínálatot. Szépen elsorvadna az az autodidaktizmus – a minőséghez szükséges egyéni önirányítás, a felelősségtudat és az őszinteség –, amit fentebb említettem, hiszen a csoportos munkálkodás, ahol senkinek nincs felelőssége a produktumban, és mégis közös erővel születik valami, na az pont ez ellen hat.

Hogyan lehet észrevenni, hogy baj van? Például nincs mit hallgatni a rádióban. Ezért letöltött vagy sztrímelt podkásztokat hallgatunk autóban, vonaton, otthon. Hogy miről szóltak ezek, azt csak nehezen tudjuk visszaidézni. Vannak kedvenc számaink, illetve hangulatzenéink, azaz úgy fogyasztjuk ezeket, hogy nem mi viszonyulunk a zenékhez, hanem azokat válogatjuk a periodikusan ismétlődő tevékenységeinkhez (’fló-tracklist’). A tévében túl sok a reklám, az ismétlés, a régi film, ezért inkább előfizetünk egy olyan szolgáltatóra, ahol nincs reklám, nem feltétlenül van ismétlés, és így a kevesebből kikínlódott tartalmakat hosszabban, több részben nézhetjük. Jellemzően évadokban, miközben már nem éves ciklusokban készülnek az anyagok. Ha pedig egy filmre vágyunk, akkor az különleges esemény, ahhoz a filmtemplomba is elmegyünk, és ezt, mint „kikapcsolódást”, vagy, mint „szórakozást” fogjuk fel. Színház esetében a legbanálisabb ripacsokkal dekorált „klasszikusokra” veszünk jegyet. Kiöltözünk hozzá, mert így kellett régen is, és hazafelé veszünk hamburgert. És jó esetben még egy előre letöltött film is belefér az estébe. (Válaszd az életet, Veronica!)

Mindezek – a kultúra illúziója, a hamis látvány, mely eltakarja a valóságot szemünk elől – azok a mű dolgok, melyek megédesítik a kilátástalanság keserű kompromisszumát életünkben. És a tapasztalatom a fura beszélgetésből is az lett, hogy Kasszandraként hiába üvöltöm bele a világba vagy suttogom a fülekbe a jelenséget, úgy tűnik édesebb az illúzió.

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

 

 

mohaerdő: Ökoharcosok

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2012. szeptember 12-én, egy szerdai napon:

Még régebben felmerült bennem, hogy lehetne egy olyan bejegyzés, ami a legjelentősebb „ökoharcosokról” szólna, olyan emberekről, akik a környezetért, környezetvédelemért és úgy általában öko dolgokért a legtöbbet tettek. Nos, természetesen ez a koncepció nemcsak nekem jutott eszembe, hanem sok-sok szerkesztőségnek is, és amikor véletlenül a guardian.co.uk egy cikkében (egy 2008.11.28-as cikkében, az Eartshakers: the top 100 green campaigners of all time-ban) visszaköszönt a téma, lefagytam! Nem akarnék egy 100-as listát ideírni, elég, ha csak e guardian lista top20-át és az érdekesebb neveket illesztem ide.

1., Rachel Carson [alább hozzáfűzök valami újat róla!], 2., E.F. Sumacher, 3., Jonathan Porritt, 4., Sir David Attenborough, 5., James Lovelock, 6., Wangari Maathai, 7., Pince of Wales, 8., William Morris, 9., Al Gore, 10., Gro Harlem Brundtland, 11., Richard Sandbrook, 12., Amory Lovins, 13., Vandana Shiva, 14., Ansel Adams, 15., Fritjof Capra, 16., Aldo Leopold, 17., Chico Mendez, 18., David Bellamy, 19., Joseph Bazalgette, 20., John James Audubon.

Amiket egyáltalán nem értek, hogy hogyan kerülhetett fel egyáltalán egy ilyen listára 92.-ként Siddharta Gautama Buddha, vagy 99.-nek Jamie Oliver, 89.-nek a Dalai Láma 47.-nek Assisi Szent Ferenc. Vagy hogy miért kerülhet fel egy szervezet egy olyan listára, ahol főleg önálló emberek szerepelnek. Ilyen például a 100. a Father Christmas co2 kompenzációs ajándékküldő szolgálat. Ez azért is érdekes, mert a Greenpeace vagy bármilyen egyéb és ismertebb csoport (akiknek a vezetői, alapítói néhányan amúgy a listán vannak) ugyaníg szerepelhetne. De leginkább a nem megfelelő helyezéseket nem értem. Jane Goodall, akinek köszönhetően alapjaiban változott meg az állatok megfigyelésének módszere csak a 48., a híres gyermekkönyv író és természetjáró ikon, Gerald Durrell csak az 59. lett, míg Darwin (!) 87. (!!! Hát naná, hogy Darwin volt az őrjöngésem kirobbantója!).

Szóval nem teljesen tudom hova tenni a dolgokat, hogy mi lehetett az az elvrendszer, ami szerint így sorolták be a személyeket, hogy verselők, a BP vezetője és hasonlók sok esetben megelőznek természettudósokat, természettel foglalkozókat, olyan embereket, akik sokkal több más emberre hatottak, sokkal nagyobb hatással voltak, mint az előbbiek. Vallási vezetők, meg legendák alakjai? Hát akár beszavazhatták volna Bambit is, mert ő a leginkább a természettel harmonikusan élő médiaceleb mai napig. [Azóta természetesen tudom: hót korrupt, rohadó az egész működés és a pénzeső átmarketingezte az értékrendet. Gárdijen, így szeretünk téged.] No, mindegy. Nem érdekes, de azért sokat elárult David Adam, a cikk összeállítójának rálátásáról.

Wangari Maathai

Ámde! Szerepelt ezen a listán, méghozzá a megtisztelőbb 6. helyen egy hölgy, akit már régóta kiszemeltem témának. Ő Wangari Maathai, a híres – és nálunk teljesen ismeretlen – kenyai környezetvédő ikon. Szóval most az ő bemutatása következik. Wangari Maathai 1940. április vicces elsején született, Ihithe-ben, Kenyában és röviddel később (a nem érdekes részeket átugorva) állatorvosi diplomát szerzett Nairobiban, azt követően, hogy már az USA-ban és Németországban is tanult. 2003. januárjától 2005. novemberéig Mwai Kibaki kormányában volt környezetvédelmi és természeti erőforrás miniszter. [Kibakit ellenzéki szivárványkoalíció élén választották elnökké, 62%-os szavazati aránnyal] Rengeteg díjat és elismerést ítéltek neki.

A világ közvéleménye akkor figyelhetett fel rá igazán, amikor 2002-ben Nobel-békedíjat kapott „a fenntartható fejlődéshez, demokráciához és békéhez való hozzájárulása” címen. De mi is kellett ehhez?

1977-ben megalapította a Zöld Öv Mozgalmat, amely jelenleg már több mint 32 millió fát ültetett szerte Kenyában, Ugandában, Tanzániában, Malawiban, Lesothoban, Etiópiában és Zimbabwéban (ezért kapta Wangari a Fák Asszonya nevet). [2022-ben már 51 millió fánál tartottak… Nálunk meg 10 év alatt 10 millió fa a kihívás.] A program nagyon ötletes módon oldotta meg számos égető probléma integrált megválaszolását. Wangarit zavarta a társadalmában dívó sztereotípia és a kiszabott sors, melyeket a nőknek szántak. A nő akkoriban – és még mostanság is jószerével – a háztartási robotgép multifunkciót látta el (szolid áthallás, szült 2-3, de inkább 4-5 gyereket és akkor nem volt családon belüli erőszak), szinte semmilyen kereseti lehetőséggel és ebből adódóan függetlenséggel sem rendelkezhetett.

Egy olyan környezetben, ahol a szegénységből és a túlnépesedő társadalomból adódó terhelés miatt eléggé nekiindult a pusztulásnak.  Az elsődleges energiaforrás még ma is a tűz [faszén], így mindenki vágta a fákat, amivel passzívan a talaj erózióját segítették elő. Ismert sztori, nem is részletezném. Akkoriban persze nem volt mindenki által érthető az, hogyha kivágnak egy fát, akkor többet kellene utánpótlásnak ültetni, és eleve szelektíven kellene ritkítani. Nos, Wangarinak ez érthető volt, és bár eleinte nem operatív mozgalmakkal harcolt, mégis idővel egy nagyon jó mintaprogramot állított fel.

A program lényege az volt, hogy ha valaki vállalta, hogy ültet egy fát, annak biztosítanak csemetét, és miután azt pár évig életben és prosperitásban tudja tartani ültetője, a program fizet a fa után. Így az asszonyok megbecsült munkát végezhetnek, miközben maguk körül megóvják és gondozzák a környezetet és javítják mezőgazdaságuk hatásfokát is.

Természetesen nem csak a Zöld Öv hozta meg neki az elismerést, hanem számtalan kiállása, fáradhatatlan makacssága és szívóssága, amit a válása is jól példázott (A férje azért kérte a házasságfelbontást, mert „felesége túl makacs és nem lehet vele együtt élni”. A bíróság meg is állapította ezt a tényt.) Számtalanszor letartóztatták, amikor az erdőirtások ellen lépett fel. 1989-ben ez a szívós makacsság megmentette a Nairobi központjában lévő Uhuru Parkot, ahova egy felhőkarcolót terveztek. És ez a momentum volt az, amely meghozta az országos elismerést Wangarinak.

A BBC-nek nyilatkozta egyszer, hogy „Isten hétfőtől péntekig megteremtette a Földet. Szombaton megteremtette az embert. (…) A környezettel kapcsolatos problémák lényege az, hogy ha Isten az embert kedden teremtette volna, szerdára már halott lett volna, mert addigra már nem lettek volna meg azok az élethez szükséges legfontosabb alapelemek, amelyek a túlélését biztosították volna számára.”

Az egyik kedvenc anekdotám tőle/róla az, amely 2009. május 26-án, egy vele készült riportban hangzott el. 2009. április 2-án ugyanis Londonban a G20-ak üléseztek és megszavazták, hogy 30-50 milliárd dollárral bővítik az Afrikának szánt hitelek kereteit az IMF és a Világbank segítségével, dacára a válságnak. A cikkben aztán Wangari arról beszélt, hogy bár nagyon örül a segítségnek, de aggódik, hogy megfelelően fog-e hasznosulni a segítség. Ugyanis szerinte több olyan dolog is gátolja az afrikaiakat, amiket nem olyan egyszerű kívülről megoldania másnak. Ilyen az apátia, a magabiztosság hiánya, a félelem, vagy az, hogy felelősséget merjen vállalni az ember a saját életéért. Így hát sokkal egyszerűbb megoldásnak tűnik, ha az illető egy harmadik fél kezébe adja a sorsa feletti irányítást, ami lehet egy kormányzat, segélyszervezet, vagy egy isten. [Magyar lakosság, szevasz!] Wangari egy szindrómának tartotta ezt az állapotot, amit csak súlyosbított a függetlenségi hullámok után kialakult szuperkorrupciós viszonyrendszer, a hozzá nem értés, a legalizált formái a lopásnak és az uram-bátyám kormányok. (Wangari könyve, a The Challenge for Africa: A New Vision, Random House, 2009 pont ezt taglalja).

Ahogy az interjúban említi, egy nap makadámdiót termesztő farmerek csoportja érkezett hozzá panaszkodni. Tudni kell, hogy a makadámdiót használják a bőrgyógyászatban, kozmetikumokban, de koleszterincsökkentőnek is és olaj előállítására is, valamint, hogy Afrikában (főleg Kenyában) több helyen termesztenek ilyen diókat, melyeket egy lépcsős kereskedői közvetítéssel főleg Japánba exportálnak. Egy diófa 3 év után lesz termő, és a termés akkor megfelelő, ha már enyhén elkezd fermentálódni (kb mint a mi diónk, ha már a burka minimum kocsonyás).

Szóval jöttek a farmerek és kiborultak. Az volt a gondjuk, hogy amikor a makadámdió termesztés elindult (értsd, a kereskedői láncolat felállt és egyre több terményt tudnak értékesíteni és már a farmerek is kellemesebben tudnak belőle élni), a szomszédjaik elkezdtek lopkodni. De mivel a diót csak akkor szokták betakarítani, amikor már teljesen érett és magától leesett a földre, a lopkodást a még zöld terméseknél kezdték el. Addig rázták és botozták a fákat, míg azokról le nem estek a termések. Ekkor fogták a zsákmányt és teába áztatták, hogy barnás, érett színük legyen. A gond az lett, hogy bár az afrikai oldal kereskedője bevette a szállítmányt eladásra, de mire azok Japánba érkeztek teljesen megrohadtak a felfőzéstől és áztatástól, így ott már nem vették át a szállítmányt és nem is fizettek. Ezzel a módszerrel a tolvajok 1 év alatt bedöntötték a minőségi termelést, az afrikai kereskedőt és a felvevőpiac bizalmát egyaránt. Végül már odáig jutottak, hogy kivágták a fákat a nyers terméssel együtt.

Hogy mi a tanulság a történetnek? Maathai a problémát abban látta, hogy a ’tolvaj farmerek’ sokszor nem is tudtak sokat arról, amit termelnek (főleg, hogy sokuk teljesen írástudatlan volt), hogy azt hogyan hasznosítják és eleve mire, ugyanis akkor tudták volna, hogy mi lesz, ha a teás megoldásba kezdenek.

Azt javasolta nekik, hogy mindenki kezdjen együtt működni, hogy kiderítsék mi is történt pontosan, állítsanak fel egy regisztert, amivel ki tudják szűrni, hogy ki adott el diót akkor is, amikor nem volt annyi vagy egyáltalán fája. Majd, ha ezzel megvannak, akkor kezdjenek neki újra a termesztésnek.

Sajnos Maathai kikerült a Parlamentből, mielőtt tudott valami érdemlegeset elérni, de – ahogy mondja –, neki bőven elég volt, hogy megértse, a fő gond az oktatás és az összefogás hiánya, hogy sokan nem tudják mit miért csinálnak és nem gondolnak bele cselekedeteik következményeibe.

Wangari Maathai 2011. szeptember 25-én halt meg. Hamvait a róla elnevezett Nairobi Béke- és Környezettudományi Intézetben helyezték végleges nyugalomba.

 

Linkek:

a Zöld Öv Mozgalom honlapja (a fotók is innen)

Wikipedia

Nobel-díj honlapja

kitekinto.hu (már nem működik https://kitekinto.hu/afrika/2011/10/02/wangari_maathai_oroksege/)

 

[És a háttérben meghúzódó Gyur… Rachel Carson szál: Rachel Carson az egyik ősanyja az ökológiai mozgalmaknak és gondolkodásnak. Tengerbiológus, környezetvédelmi, ökológiai író volt. Legismertebb írása a Néma tavasz, amely a vegyipar káros környezeti hatásait mutatta be és a DDT amerikai betiltását eredményezte. Ez a könyv magyarul is megjelent, ráadásul legalább 3 kiadásban. Mivel januárban szanálni kezdtem könyveimet, és sok egyéb mellett a Néma tavasz példányomat is, felléptem az internetbe, hogy kivegyem belőle, mennyit is ér a Néma tavasz. Meglepődésemre sehol nem volt egy vásárolható példány sem, de mivel 2 percen belül hozzájutottam a pdf verziójához, és eleve 250 darab és 13x20cm-es, szellős tördelésű oldal van benne, ráadásul ma már romantikusas-csipogós stílusban, így egy NORMÁLIS 4500.- os árat szabtam a könyvnek.

1 perc alatt lecsaptak rá öten! Az első vitte, de a többi elkezdett licitálni. Molyoltam, így ott nem tudtam sorrendet cserélni, de nem is szerettem volna. Hiszen legyen másnak jó napja, a könyv nem ér ennyit (tényleg, a pdf miatt), és semmi értelme nincs annak, hogy pont egy ilyen kultikus ökológiai könyvet a polcon tároljak.

Úgy alakult, hogy a második keselyűvel más könyvek miatt találkoztam. És ő még akkor is 10.000.-ért vette volna meg a könyvet. Elmagyaráztam neki, hogy ne legyen már hülye, ott van pdf-en, ha ennyire kell neki. Ja, hát nem neki, hanem egy haverja keresi és az 14.000.-et adna érte (ezalatt a magyar könyvkereskedelem teszkója a booltlájn 30.000.- árul 2 példányt). Ja, hogy a haver keresi… hát hogy örülne most Rachel, ha látná, hogy mennyire nem ment át az üzenete és egy fontos olvasmány helyett kereskedelmi licitáru lett munkájából.]

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

 

Hübrisz helyzetjelentés

Rég volt szó a témáról, úgyhogy gondoltam pötyögök egy kicsit legújabb húzódó prodzsektemről! :)

Szóval az egész úgy indult, hogy rendre felmerültek bennem olyan kérdések, amelyekre nem nagyon volt az internet előtti világban válasz. Vagy nyilván volt, csak számomra elérhetetlen helyeken. És amikor ellentmondásokba futottam bele, akkor pro és kontra kerestem tovább a válaszokat. Ha iksz mégsem ipszilon, akkor mi más lehet inkább és amúgy miért nem ipszilon. Szépen gyűltek a kérdések és a hozzájuk kapcsolt társ-információk. Később érthetővé vált számomra, hogy ezzel a stratégiával asszociációs láncok épülnek az agyban, és a közép, illetve hosszútávú memória alapját jelentik. Hátrányuk, hogy csak olyan emlékanyagok épülnek bele ezekbe a láncokba, amelyeket érdekesnek tart az elme. Ugyanis a többit felesleges adatként figyelmen kívül hagyja. (Pont ezért értelmetlen a magolás, a lexikális adatok biflázása.)

Tehát ami értelmes információnak tűnik, pontosabban fogalmazva relevánsnak, az megmarad, de a többi nem. A folyamat önmagában egy egyszerűsítési szelekciót végez az új ismeretekben, felbontva az összes létező benyomást, jelenséget, érzékelhető dolgot, szóval tényleg mindent, és azt az ember elméje számára kezelhető, egyszerűbb elemekben értelmezi. És ennek a leegyszerűsítő értelmezésnek a tudatában lenni elképesztően fontos dolog.

Még később azt is megértettem, hogy ez a fajta információs leegyszerűsítés teszi lehetővé, hogy egyáltalán gondolkodni tudjunk és a ’mindent’ el lehessen választani a ’valamitől’. Ennek a folyamatnak a segítségével tudunk koncentrálni, tervezni, feladatokat kreálni és megoldani. Szakaszolni és ok-okozati sorrendbe rendezni például egy munkafolyamatot, mentesítve minden szükségtelen részlettől. Maga a nyelv struktúrája, hangelemeinek limitált száma, ritmusa, szabályai mind ennek az egyszerűsítő folyamatnak az ékes példája. A mindenféle ömlesztett zajból kiemelt bizonyos alkatrészek segítségével tudjuk a hangokat úgy hallani, hogy azonnal felismerjük, hogy hordoz-e konkrét információt, vagy ha nem a számunkra értelmes módon halljuk a hangok kombinációit, akkor értjük, hogy az például egy másik nyelven folyik. Vagy a nyelv, amit hallunk, az pont egy másik faj hangsorozata, és annak a fajnak egy példánya az ágon dalol. De így értelmezzük azt is, hogy esetleg a hangok valami külső jelenség hanghatásaként jelennek meg és segítségükkel észlelünk egy bizonyos folyamatot. Az agy ezeknek a kombinációknak a mintázatát és anomáliáit figyeli, és amelyiket be tudja azonosítani, azt tudatossá teszi, ’észleli’. Ezért tudunk egy zajos tömegben beszélgetni, sőt, a váratlan eseményekre is felfigyelni egy ilyen zajos tömegben, vagy a partner jellemző hanghordozásában történő pici megingásra is felfigyelni.

Természetesen a káoszból az érthető egységekre egyszerűsítő eljárásnak hátránya is van.

Mint sokkal később megtudtam, az egyre nagyobb specializálódás, az egyre akkurátusabb egyszerűsítés egy adott részterületen kitűnően működik, de mellette homályba vész minden más ismereti terület. A figyelem fókuszálása emiatt az átfogó szemlélést nehezíti meg.

Már rajzoltam kicsit, amikor feltűnt, hogy a memóriában lévő emlékek egy része benyomásként őrződik. Nem konkrétan a képét tudtam felidézni adott dolognak, hanem íz vagy illatbenyomás kombinációjában. Sőt, rövidebb folyamatokat elő tudtam hívni egy-egy bevillanó asszociáció segítségével. Viszont a nagyon rövid idejű emlékezni valók - amelyek kulcsfontosságúak a rajzolásnál -, na azok nem mentek olyan egyszerűen. Az ekkor felmerülő kérdésem az volt, hogy miként emlékezhetünk hosszan olyan információra, ami pont a jelen pillanata előtt történt. A rajznál ez a folyamat sokszor játszódik le, mert ez az a lépés, amikor a rajzoló ránéz a modellre, majd arrébb mozdul és a „látottakat” papírra veti. Egyszerű kis lépés, lehet is tanulni, fejleszteni, megérteni, hogy ilyenkor miket kell megfigyelni, de amit nehéz megszokni, az inkább ez a rövid távú emlékezési (’emlék-ezési’) folyamat. Visszahívni a képet úgy, hogy azt belül tovább lehessen látni, tovább lehessen figyelni és közben kívül vissza lehessen adni, lerajzolni. Hetekig tudnám ennek a folyamatnak a komplexitását magyarázni, de az érdeklődés hiányára való tekintettel most nem teszem, hanem ugrok egyet.

Kiderült, hogy a nehézség számomra a rövidtávú memória edzettlenségéből adódott. Ugyanis rövid távon nem a memóriába ment le vagy tárol információkat az agy, hanem a munkamemóriába, egy teljesen más struktúrájú részén. Itt minden máshogyan működik, sokkal összetettebben és párhuzamos „számításokkal” kerül kielemzésre minden adat. Itt válik el a búza az ocsútól és pelyvától, itt szálazódik szét az érdeklődésünk szerint a nagy egész a részek összefüggéseire. És tulajdonképpen csak azért magoltatnak gyerekkorban verseket, hogy ennek a gyorsmemóriának a tartós memóriával összekötő csatornáit erősítsék. Mert amikor megértünk valamit, akkor a hasznos információ már egyből értékessé válik számunkra, így lehetősége nyílik arra, hogy átkerüljön a hosszú távú tárba és ott becsontosodjon. Az észlelés megtapasztalódik és emlékké nemesül. Hátrány itt is van. Ha hibás volt a beégett emlék, akkor csak nagyon nehezen lehet kimozdítani onnan. SZERINTEM, a saját megfigyeléseim és olvasgatásaim szerint ehhez általában traumatikus hatások kellenek (a trauma görögül sebet, sérülést jelent). Nem a köznyelv szerinti traumákra kell itt gondolni, hanem olyan megakadásokra, amelyek „megérintik az embert”, megrázzák vagy megakasztják a cselekvésében. Úgy látom, hogy ezek az esetek olyan idegi jelátadást módosító nagygenerálok (neurotranszmitterek és a jeleket közvetítő vegyületek mennyiségi változása egyaránt), amelyek egy ideig újra képlékennyé tudják tenni a merev információkat és teljesen át tudják kötni az emlékeket. Például rettegés hatására hívővé válhat valaki, az elme megvilágosodhat (logos likes this!), vagy a kompromisszum eltörlődik és bosszút fogad valaki, vagy ilyenek még az aha és heuréka-élmények. Ezek mind ilyen ismeretátíró módosulások eredményei, és erejük a traumatizáló hatás mértékéből adódik. Apróbb esetekben, értékes információk megértésekor, tanuláskor a memóriában tárolt ismeretanyag felülírását elégedettségérzés és egyfajta öröm jutalmazza, amolyan pozitív visszacsatolásként. Hosszas munka nagyobb koncentrációt igényel, szenvedélyes folyamat (’szenved-ély’), mely őröli az illetőt, ezért megoldáskor felszabadultságérzetet érez.

Node természetesen nem szeretném hergelni a pszichológiásokat az idegtudományok sajátos bemutatásával. Ezért párszor már kaptam, micsodahülyeséggé nyilvánították meglátásaim. És kétségtelenül problémás a neurobiológia szempontjából mindez. Mert a jelenlegi tudományos felfogás azt diktálja, hogy teljes mértékben a természettudományos törvények alá van rendelve az embert. Így az ő gondolkodási szabályzatának a kb véletlenszerű újraírása egyet jelentene azzal, hogy az ember nem determinisztikusan működik (előre meghatározott módon). Ahogyan viszont a természettudományos törvények szerint kellene. Vagy a másik lehetőség, hogy nem ilyen módon van a természettudományos törvények alá rendelve a gondolkodás mikéntje, és létezik a (konzervatívan felfogott) tudományosság szerint értelmezhetetlen szabad akarat (és azért nem sikerül a konzervatív módszerekkel megtalálni, mert a módszerek mást vizsgálnak… szóval paradigmát kéne váltani).

Aztán 2021-ben éppen elvoltam a kérdéseimmel, amikor az előadásokon összefutottam két olyan érdeklődőmmel, akik minden elhangzott mondatomra picit másként reagáltak, mint mindenki más. Értették, hogy mit mondok, követték is, de úgy tűnt, hogy egyiküknek nem állt össze belőle semmi, a másikuk meg inkább végig engem nézett, miközben vetítettem a képeket és azokról magyaráztam. A szemük mozgása szintén tök statikus volt, miközben értelmezéskor általában a szemek kimozdulnak oldalsó irányba (jobb fölfelé, ívben, illetve jobb lefelé). Mint kiderült, mind a ketten afantáziások voltak, azaz egyikük egyáltalán nem lát magában képeket gondolkodáskor, másikuk meg még a belső hangját sem hallja.

Az már csak külön pikánssá tette a dolgot, hogy mindezt a vizuális művészetekről szóló előadásokon sikerült megtapasztalnom. Nagyon megörültem ennek a két felfedezésemnek, merthogy egyik kérdésemre találtam általuk választ. Régebben nem értettem, hogy ha valaki nem lát képet magában, akkor miként képes emlékezni? Számára milyen formában, milyen jelölésekkel csontosodnak az információk? Milyen érzeteket használ elméje, hogy maga számára megmaradjon a tapasztalat? Sőt, hogyan gondolkodik, ha se a vizuális képet és látványt nem tudja előhívni, se az audio hangot, a beszédet nem képes (’nem-képes’) visszajátszani? Hogyan beszélnek ők magukban?

Utánanézve (’utána-nézve’) az internetből az derült ki, hogy az afantáziával komolyabban csak 2015 óta foglalkoznak, mert addig nem tűnt fel, hogy van ilyen. Pedig kézenfekvő a dolog, ha elfogadjuk, hogy van, aki jobban érez ízeket és ezért jobban tud főzni, vagy ha valakinek jobb a szeme valamihez, akkor az részletesebben lát úgy általában is. Azaz az érzékszervi csatornák kiműveltsége kihat az agyi folyamatok kiműveltségére is. Mindezen erősségek a munkamemória világát érintik, ez igazolt. Több tapasztalt részlet az agyban több olyan elemet jelent, amelyek kombinálódhatnak ismeretekké. Ezáltal a gondolat nyelve dúsul érzékszervi impulzusokkal. Mégazazabban, a munkamemória, a gondolkodás magánzárkája tehát nem csak a saját hangot tudja használni munkájához, hanem a vizuális adatállományt is, sőt, minden érzékszervi hatást is, amelyet egyszer már tapasztalt és érdekessége és relevanciája szerint átemelt a tartós memóriába.

És a folyamat, amely segítségével emlékezünk visszafelé is tud működni. Újraéléssel, pontosabban újraérzékeléssel vagyunk képesek gondolkodni. Még tovább víve a dolgot, ez azt is jelenti, hogy nem mindegy, hogy a képzelet (’kép-zelet’) milyen elemekből épül fel. Ha a szörnyűségek alternatívaként és nem elrettentésként szerepelnek a memóriában, akkor könnyen eszközökké, nem pedig intő jelekké válhatnak. Régen az erkölcs érzete, például a lelkiismeret védte ki ezt a diszfunkciót (nem gondoltak a rosszra, nem cselekedtek rosszat). De a régi világ kényelmetlen keménysége, a traumák gyakoribb tapasztalása is fontos szerepet játszott a gondolatok és érzések helyes értelmezésben. Volt a dolgoknak súlya.

 

már megint itt tartunk

A Hübrisz helyett megint a gyogyólendben kötöttünk ki. Igen, a komplikált és nehezen érthető valóságban, de meghomályosítom, hogy ezek a jelenségek, hogyan vannak a gyakorlatban, és miért olyan érdekesek vagy fontosak számomra. Hogy a fenti ’milyen nyelv jellegű kódolással működik a munkamemória?’ kérdés hogyan jelenik meg az én kis őrült világomban.

Mindig érdekelt például az, hogy mikortól jelennek meg az emlékek. Főleg azért, mert nekem voltak nagyon régi emlékeim, de nem tudtam megfogalmazni őket, mert csak a benyomások maradtak meg memóriámban. Főleg képek, de sokszor összetett ízek, vagy hanghatások, de képi formában. Ahogyan például az álmodáskor is hallunk: látni véljük annak a képét, ami a hangot kiadja, és érezzük, hogy ezt halljuk. Beszélgetünk valakivel, az tátog (néha), és tudjuk, hogy mit mond, de nincsenek hangok. Csak értjük, hogy hallás útján jutunk az információkhoz.

Időről időre felmerült bennem az egyik legrégebbi pontos emlékképem. Egy érdekes zene, mely olyan képekhez társul, mint a csillagokba ellovagoló lovasok, egy szakállas cowboy. Még az ufók jelenlétét is megkockáztattam volna, de 1986 és 2000 között nagyon kevés dolog volt, ami nem volt kapcsolatban ufókkal. Ez az emlékbenyomásom az egyik legerősebb régről, így azt sejtettem, hogy biztosan valami fontos vagy erősebb impulzus hatására került mélyen az agyamba. Nade mi lehetett a zene? Amit annak ellenére nem tudtam jól elmenteni, hogy nagyon tetszett. Tudom, hogy az a zene tetszett nagyon, de nem tudom a hangokat visszahívni, csak a kísérő képeket. Fordítva, de úgy mint, amikor filmzenét hallgatva bevillannak (’be-villan’) a jelenetek képei. És eleve, miért nem hallottam azóta soha?

Feldobtam a mensás kispajtásoknak a kérdést, mert ha már engem idegesít, akkor a többi rejtvényrögeszmést is idegesítse, hogy legalább ennyi örömöm legyen a dologból.

 

(Tudom, Antal egy L, meg ilyenek, de éppen a feladványon kínolódtam.)

A poszt végére odaemlítettem valamiért Atom Antit, és még egy gif-et is a rajzfilm ikonikus atomcsillagjáról. Ha valakinek nem lebegne a szeme előtt, az nézze meg a rajzfilm introját:

 

Atom Anti szintén régi emlékem, amelyik mindig beugrott, ha az említett zene talánya felmerült bennem. Valahogyan összekapcsolódhatott a kettő, mert Antit mindig koravacsorakor néztük. Vagy ezt vagy a Jetson családot. Viszont a Jetsons mégsem kötődik a talány zenéhez. Megvan minden a vacsoráról, előjönnek a képek a furcsa lécezésű kisablakról, amely a tv mellett volt, előjön a televízió is, egy Beijing model 837-1-es, melyen 3 apró színes csík mutatta, hogy az bizony egy színes tévé. Előjön az is, hogy erről magam többször meggyőződtem, amikor 2 milliméterről néztem az rgb képernyő piros-zöld-kék sávjait és közben hallgattam, ahogy a hajam statikusan ropog a katódsugárcsőtől. Érzem az illatát és az ízét a vajkrémes kenyérnek, amelyre olajosszardínia került feltétnek, szétnyomkodva rajta villával a halat. Látom, amint a kifinnyázott halgerinceket én pluszban megkaphatom és érzem, hogy ennek örülök. És az is nagyon élő kép, hogy amikor új volt a vajkrém - amit csak vacsorára lehetett enni - akkor az alufedelét leszedve pár darab, rizsszemnyi tejzsír szem ült a tetején (a felbontás az én feladatom volt, mert bátyám nem bírta az ilyen úszó/kicsapódó foltokat, a „lepedéket”). És ez az egész csomag egyszerre jön elő agyamból Antival és a zene-talánnyal, közben biztos vagyok benne, hogy nem kapcsolódhatnak a valóságban, kizárólag valamiért az emlékeim elmentése köti össze a kettőt. És ebben azért vagyok olyan biztos, mert Antit, mint említettem, csak vacsorakkor néztük, de a videoklipek a koradélutáni órákban mentek, amikor nyilván nem a konyhában tévéztem.

Notehát, bedobtam a mensás dühöngőnkbe a feladványt, és meglepetésemre többen is emlékeztek erre a klipre, de maguk sem tudták beazonosítani. Végül valaki betippelte, hogy ki lehet az előadó, kire illik a zene leírása, a szakáll, a cowboy életérzés. És rákeresve a zenészre, majd az ismertebb számaira, majd annak az egy számának a videóklipjére, Anti szerepe azonnal érthetővé vált. A lényeg 1:52-nél látható, az énekes sarkantyújánál.

 

+1: Adódik a kérdés, hogy miért ment éjjel nappal ez a 3 szám a tévében. A Pet Shop Boystól a Go West, a Roxettetől a Joyride, illetve a Planet Texas. Gondolom azért, mert a rendszerváltás öröme ilyen apróságokban is megjelent. A Pet-ék száma egy kvázi összefogás-himnusz a Nyugatnak címezve, a Roxette egy különösen izgi utazásra hív mindenkit, amely dejólesz. És a Planet Texas a Dallas-fanatikus társadalomban külön érdekes, hiszen a számban hallható négy világváros: London, Párizs, Budapest és Tokió.

+1 emlék: A hegy gyomrában című minisorozat. Ennek hatására évekig egy varázskövet cipeltem magammal egy kis szövet szütyőben, hogy én is tudjak telefonálni az ufóknak. Mondom, minden róluk szólt akkoriban.

 

mért értenöl ehhöz, te!

Szóval az ehhez hasonló kérdéseim társaságában haladtam végig a vizuális kultúra változásán, a természettel kapcsolatos kérdéseken, rovargyűjtésen, rajzoláson, marketingen, művészettörténeten, kultúratörténeten és hasonlókon. Amikor azonosságokat vettem észre, ott gyanakodni kezdtem, és összefüggéseket kerestem. A rajzolás gyakorlatából elméleti elemzés lett, a művészettörténetből kultúratörténet és esztétika-elmélet (művészetelmélet). Ebből és a realizmusból pedig a kortárs művészet kritikája, a pozitivizmus elmélete, a valóságértelmezés társadalomtudományos elméletei. A realizmus minden szegmensében azt tanítja, hogy a bölcsesség, az értelem a komplexitásban rejlik, tehát minden úgy kell megérteni, hogy minden részében egyszerre, nem szétszálazva. A komplexitás követésével szélesebb merítésben kezdtem nézni a dolgokat, így a valóságértelmezés és modern filozófiák válságánál lyukadtam ki, egy elég retrospektív útvonalon megtett körút végén, ahol már a neurobiológia, az energetika, a zöld dolgok, a mikrobiológia határai kezdődnek. És ennek az információáradat-feldolgozásnak az eredményei kerülnek a Hübriszbe.

Persze, hogy majd mennyiben tartalmaz releváns ismereteket másoknak, azt nem tudom eldönteni. Igyekszem úgy megírni, hogy érthető legyen (jobban, mint a Realizmus.), de ugyanakkor a tudományos részek se legyenek elnagyolva. A felhasznált irodalom egyetemi tankönyvekből és alapos feldolgozásokból áll, rengeteg publikáció, videós anyag, előadás mellett. Csak a szűk forráshivatkozás 200 címen felül van, és ebből 60 könyv. Az egyetemi tankönyvek vagy szakkönyvek felhasznált irodalma külön-külön átlag 35-40 másik könyvre támaszkodik (1800 további könyv). Az olvasott és végül használható anyag 42 millió karaktert tesz ki, a jegyzet ezekből 900.000 karakteres lett. Hogy érteni lehessen ezeket a számokat, 810.000 karakter tesz ki egy combos ismeretterjesztő anyagot. Szóval ez a kis heppem eléggé masszív munkába ment át.

A nehéz benne az, hogy szinte minden értelmében teljesen kétséges a megírása. És nem csak a finanszírozási hátterére gondolok, az egyszerűen katasztrófa ebben az országban és ebben a jelenben. Minden segítség jól jön, de közösségi finanszírozást meg ilyeneket szervezni több idő, mint megírni az egészet. És szintén forrásigényes. Hanem inkább arra gondolok, az örök rettenetre, hogy ki olvasná el? És miért? Hiszen nem lehet eljutni az olvasókhoz a piaci sajátosságok miatt. Már itt megdől a dolog. Viszont, ha nem lesz belőle könyv, akkor meg miért alaposkodtam végig annyi minden anyagot a hivatkozásokhoz.

Fanni szerint azzal lehetne hirdetni a rohanó életmódúaknak, hogy azért éri meg elolvasni, mert akkor nem kell időt szánni a 60 másik könyv elolvasására. De közben hallom azokat a hozzászólásokat is, hogy a könyv formátuma nem jó, miért nem potkászban nyomom a mantrát a TeTubán.

Szóval most akkor elmondom a Hübriszbe kerülő, egyik pici érdekeséget, hogy érthető legyen miért fontos a könyv. Az olvasás a látottak síkra konvertálásából a képkészítésből jött létre egy hosszú folyamat segítségével. A lényege az, hogy eredetileg képek szerepeltek egymás után, és az agyi felismerés rendezte sorba azokat, hogy cselekményeket vagy ismereteket nyerjen ki belőlük. A kisgyerekek máig így rajzolnak, ők folyamatokat "mesélnek" a rajzaikon, jellemző, de nem sok részlettel (attributuálisan). Amikor elért egy kritikus szintet a sok képecske, és a társadalom is dúsabbá vált, akkor 2 módosításra volt szükség a jelöléseknél: új, kevéssé ismert eszközök ábrázolására, illetve nevekre. Előbbiek a munkatervezés folyamata felé dúsíthatták a nyelvet, utóbbiak az írás képekből hangalakokká transzformálását tették lehetővé. Az invenció nem csak azért érdekes, mert önmagában varázslatos, hanem mert a szemünk előtt van az értelmezés titka, csak túl kézenfekvő.

Amikor olvasunk, a visszahallással magunkhoz beszélünk, és ha érdekeset olvasunk, azt már folyamatában elmenti az agyunk, megjegyezzük, tanulunk belőle. Élő beszédben, előadáson, potkászban ilyen nincs. Ott egy végkövetkeztetés van. És ott vagy jegyzetelünk közben végig, vagy mellé kell olvasni. Ráadásul nem lehet dinamikusan haladni, mert fontos, hogy lépésenként is megértse a hallottakat valaki. Az írás visszaolvasható és eleve csak akkor olvassák, amikor akarják, van rá idő, érdeklődés.

A retrospektivitást, az átfogó elemzést és szemlélést a könyv forma és az olvasás szolgálja, mert a beszéd alapú közlés inkább lineárisan halad az időben. A-tól cettig folyik a cselekmény, különben nem követhető. Míg az írás egyszerűbben csoportosít (fejezetek, bekezdések, kötetek) és a csoportokon belül ugrálni is tud. Az átfogó szemléletmód pedig nélkülözhetetlen az ökológiai témáknál, a rendszerkritikánál és a strukturális vagy áttétes problémák bemutatásánál. Ez ügyben maguk a nevesebb ökológusok rendre hányják a vért, hogy megértessék, muszáj olvasni és olvasni muszáj. Nem működik a tudományos specializáló látásmód, mert képtelen komplex rendszerbe illeszteni az ilyen meglátásokat. Párhuzamos megoldásokat épít, amelyek nem alkotnak struktúrát, így a gyakorlatban nem tudják megoldani a feladatokat. (Ez a greenwashing, meg a zöldítés egyik fő problémája is.) Jelenleg teljesen új struktúrákra van szükség. Elsőként az agyak újrahuzalozására. Belenézni a Gorgók tekintetébe és őszintén megrettenni, traumatizálódni, hogy mindenkiben újra tudja szervezni a tudata az énjét (az ego-t).

(Morfium, az elme eszmélését megjelenítő tükörrel.)

nem benya kell, hanem lehetőség

Felhívnám a figyelmet napjaink történésében egy fontos mellékszálra. Van itt ez a sajátos energetikai krízisünk, amit az erdők nedvesvágásával és elpazarlásával, retrográd ársapkákkal, meg hasonlókkal kezelünk. Napelemet raknánk ingyen pénzből a kutyaólra is, de vezeték és akku nincs hozzá, és egy darabig nem is lesz. Fagyoskodnak a házakban ott is, ahol már az ablakot is el kellett tüzelni, meg ott is, ahol stabil, penészhatár fölötti 20°C van. 26%-kal több benyát vesz a lakosság, mert retteg attól, hogy a drágaság miatt nem lesz. Igaz, a 26%-os többletvásárlással kevesen és keveset nyernek csak a 30%-os áremelkedésnél, sokkal kevesebbet, mintha nem fogyasztották volna el az adott liter benyát. Szóval van ez a mi kis állatkertünk, amelyik retteg, kiakad, és energiapánikba lendíti magát.

Na, ennek az állatkertnek ezt a rendszert kellene átállítani NULLA széndioxid kibocsájtással működő világra. Ahol nincs földgáz, szén, lignit, tűzifa*, minden mindennel össze van vezetékezve és mindenhol minden szívja az ájerből a kakaót. Stabil frekvencián, a szükséges mértékben. Irreális.

Szóval, lehet Fanninak van igaza. Érdemes lenne elolvasni a Hübriszt, mert azzal időt tudna spórolni mindenki. Azt, ami a jelenlegi úton tényleg el fog fogyni.

 

Ha szeretnél segíteni, kérlek vegyél rajzot, printet, korábbi könyveimet, keress ötleteiddel, kérdezz bátran, vidd a prodzsekt hírét! Minden önfinanszírozással működik és Magyarországon sajnos nincsenek források ilyen dolgokra.

 Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

 

mohaerdő: Charles Moore kapitány és a Keleti Szemétfolt

Ez a cikk a Mohaerdő Blogon jelent meg, 2009. november 22-én, egy pénteki napon:

Még régebben, jópárévemárannak, felhívódott a figyelmem Charles Moore kapitányra és munkásságára. Annyit elég előéletéről tudni, hogy egy amerikai Fa Nándor volt, versenyvitorlázott, hajózott, és egyszer az egyik ilyen megmérettetésről hazafelé egy új útvonalat választott ki hajójának. Mikor a hajó gyomrából feljött a fedélzetre, a ladik már javában egy tengeri szeméttelep közepén hasított. Teljesen megdöbbentette a látvány, elhatározta, hogy utánajár a jelenségnek és felkutatja annak okait.

A Keleti Szemétfolt

A Keleti Szemétfolt - ahogyan Curtis Ebbesmeyer elnevezte - kb akkora, mint Texas állam. Hogy értsük ezt az arányt nem amerikaiakként, ez a folt akkora, mint 7,5 Magyarország… hagyok időt… tehát képzeljük el, amint elindulunk mondjuk Miskolcról, és 7,5-szer messzebbre utazunk, mint Sopron, mondjuk Addis-Abebába, Etiópia fővárosába, vagy Kabulba, az afgán központba, esetleg Izland túlsó oldalára. Ezt a szemétfoltban hozzávetőleg 3 millió tonnányi műanyag alkotja.

A kezdetek kezdete óta szemetelnek az emberek a tengerekbe, csakhogy az eddig így odakerült szemét szépen le is bontódott. Különböző mikroorganizmusok a szerves anyagokat szétszedték és visszakerültek valahogyan a körforgásba, sőt, még a vasat is lebontják (többek között oxigénre) különböző bacik. De a műanyagot nem! Azt csupán csak az UV sugárzás tudja széttördelni apróbb részekké, de attól az még ugyanúgy lebeg a tenger felszínén. És ez maga a gond (persze, magán a szemetelésen túl).

Az áramlatokkal összeterelt műanyagfoltok a fajsúlyuk miatt a víz felső rétegében sűrűsödnek fel, és bár ezek a területek sivatagoknak számítanak (makro)ökológiai szempontból, attól még szerepük van. A tengerekben és óceánokban ugyanis a víz felső rétegében játszódik le a plankton képződés, a fotoszintézis, ami az alapját adja az itteni ökoszisztémáknak. Maga a vízi élet táplálékláncolata indul innen, amit aztán sorra több szinten más élőlények hasznosítanak. A minden nap kifejlődő fitoplanktonokat (mindenféle vízben úszó növényeket) estére a minden nap megjelenő állati apróságok fogyasztják el. A plankton és krill csökkenésével viszont sem az itt vadászó madarak (például albatroszok), sem az átvonulni akaró halfélék nem jutnak elegendő táplálékhoz. Képzeljük csak el, hogy a Föld ezen részére eső napfény a vízben a planktonokban hasznosul, növényi élőlényekké alakul az energia, majd állativá, majd más és más állati anyagokban raktározódik és működik tovább. Most viszont a műanyag darabok elszigetelik ezt a fényt a fitoplanktonoktól.

Ráadásul az apró színes vagy éppen áttetsző műanyagok nagyon hasonlítanak a krillhez, így a legtöbb itt vadászó nagyobb élőlény tápláléknak nézi a szemetet és elfogyasztja, így megpecsételve sorsát. Madarak, vízi emlősök, halak mindennapi élelmének részét képezik a szemétszilánkok, amik előbb-utóbb vagy megmérgezik őket, vagy egyszerűen elzárják emésztésüket, míg végül éhen halnak. Számtalan esetben a szemét megfojtja, megvágja az állatokat, ami a fertőzések miatt ugyanazt eredményezi.

Amikor Moore kapitányék méréseket végeztek, igyekeztek mindenhonnan mintákat venni, ügyelve arra, hogy a ciklikus mozgásokat is figyelembe vegyék, az áramlás folyamatos haladása mellett. Találtak veszélyes vegyianyagok hordóit, halászhálókat, gallonos fehérítő flakonokat, hihetetlenül sok PET palackot, de röplabda darabokat, TV részeket, kamionabroncsok részeit is.

Érdekes módon, elsődlegesen mégsem a szennyezés fizikai problémája a legfőbb gond. Hideshige Takada, egy japán környezeti geokémikus mutatott ugyanis rá, hogy a vízben nem bomló műanyagok idővel olyan olajos vagy olaj alapú mérgeket bocsátanak ki magukból, mint a jól ismert DDT és egy másik, közepesen mérgező szerves molekulát, a PCB-t. Minden évben 5,5 kvadmillió (5.500.000.000.000.000.) PET palack készül a világon, és amikor ezek egy része a vizekbe kerül, ott az UV fény hatására apró szilánkokká töredezik szét. Az átlátszó szilánkok aztán különböző kémiai folyamatok által veszélyes vegyületeket kötnek magukhoz és szállítják azokat ide-oda.

Felmerül a kérdés, hogy honnan jut ennyi szemét a tengerekbe.

Nos, bizonyára emlékszünk még arra, amikor egy szeméttározó telep gátja átszakadt keleti szomszédunknál, és hatalmas mennyiségű retek borította a Tisza felszínét. Akkor persze mindenki felháborodott a hírek képeit látva az úszó flakonokon és szeméten. Nincs ez máshogyan a világ másik felén sem. Mindazon szemét, mely nem tárolódik el a szárazföldön (vagy nem hasznosul újra), az idővel az óceánokba jut. Az illegális szemétlerakások, a gondatlanság, a bemosódás, a szimpla szemetelés, a direkt szemetelés mind-mind a vizekbe juttatja a műanyagokat, és az szépen utazik tova. Egészen addig, amíg egy óriás szemétfolt részét nem képezi. Ezek az áramlatok ugyanis körkörösen mozognak, így „zárt” rendszert alkotnak. És ha még hozzávesszük, hogy a Föld óceánjainak 40%-a ilyen áramlatfolt, ahol körbe-körbe úszik a műanyagszemét, akkor könnyű ráébrednünk a jelenség lehetséges méreteire: az úszó szemétfoltok jelenleg a bolygó negyedét alkotják.

Aki szeretne még 22 percet az életéből ennek a témának szentelni, és egy kicsit részletesebben, de érthetően megismerni a jelenségről, annak ajánlom Moore-t a TED videóján: https://www.youtube.com/watch?v=PXKpqHtkmHw

Pali

beleolvasnál korábbi posztjaimba? akkor KATTINTS IDE!

kövess facebookon és instán, mert ezek is vannak!

 

az Algalita-nak, Moore alapítványának honlapja:

http://www.algalita.org/

képek pedig innen:

https://earthjournalism.net/stories/gyres-the-terrifying-true-story-of-the-garbage-that-could-kill-the-whole-human-race

https://nextnature.net/magazine/story/2021/notes-on-the-plastisphere

https://ourworld.unu.edu/en/ocean-plastic-estimated-at-5-25-trillion-pieces-but-wheres-the-rest